Amazon üzerinden alışveriş yapmak

Ruveliusz

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar yakın zamanda bir kasa toplayacağım. Lakin ülkemizde çoğu şeyin fiyatı aldı başını yürüdü. Bende Amazon'dan almaya karar verdim ama Amazon hakkında en ufak bir bilgim yok ve daha önce alışveriş yapmadım. Bu yüzden size bir kaç soru sormak istiyorum. Ayrıca deneyimlemiş arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevinirim.
Olmak üzere iki tane site çıkıyor. Birbirlerinden farkı nedir? Avantajları dezavantajları varmıdır?
Ürün ekranında yazan fiyata Türkiye'deki vergiler dahil mi? Yoksa 700 TL aldığım bir şey bana 900 TL gelir mi? Kısacası nasıl vergi ödüyoruz?
Gümrüke takılması ne oluyor? Ne gibi ürünler takılabilir? Takılırsa benim cebimden para çıkar mı?
Garanti nasıl oluyor? Aldığımız bir ürünü nasıl geri gönderiyoruz ya da nasıl iletişime geçiyoruz?
Anladığım kadarıyla Amazon Hepsiburada gibi bir sürü şirket ile çalışıyor. Hepsiburada'da tüm satıcıları gör dediğimizde bütün satanları göstermesi gibi. Amazon'da herhangi birinde sıkıntı çıkar mı ya da en güvenilir satıcıyı nasıl anlarız? Bir başka seçenek ise Hepsiburada gibi kendisi de ürün satıyor mu?
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birisi Almanya amazonun sitesi sadece fark yok. Gönderimleri farklı olabilir belki. Vergi konusuna gelince Amazon bir kural değiştirmediyse çoktandır alışveriş yapmadım çünkü fiyatlarına vergi ücretini de dahil ediyorlar eğer vergi kesilmediyse daha sonra parasını iade alanlar var. Amazon kendide ürün satıyor. Satıcının adı ürüne bakarken belirtiliyor zaten direk amazondan alabilirsiniz. Bu arada kimi ürünlerin Türkiye gönderimi yok.

-Amazon.com ve Amazon.de aynı sitenin Amerika ve Almanya şubeleridir. İkisinde satılan ürün fiyatları farklıdır.

-Amazon.de aynı zamanda resmi Türkiye şubesidir. Alışverişi buradan yaparsan 50 euro üzerine kargo ödemezsin. Boşu boşuna 10 euro veya 10 dolar ödemekten kurtulmuş olursun. Amazon.com'da alacağım ürün ile ilgili ciddi bir indirim yoksa genelde burayı tercih ediyorum ben.

-Ödeme yaparken TL olarak yapmıyoruz. Amazon.com'dan alıyorsan Dolar, Amazon.de'den alıyorsan Euro olarak yapmalısın. Öderken TL'yi seçersen Amazon kuru kendisi çeviriyor ve normalinden epey yüksekten çeviriyor.

-Bunun dışında herhangi bir ödemen yok. Siteden alışverişi yaparken onayladığın tutar her neyse onu ödersin. Gümrük vs gibi bir problem olursa Amazon'a mesaj atman yeterli. Uğraşmana veya para ödemene gerek yok. Amazon oluşacabilecek bütün sorunları çözüyor.

-Garanti Amazon ile ilgili değil. Ürünün iade edebileceğin süreç dışında Amazon seninle ilgilenmek zorunluluğunda değil. Yine de yapılan alışverişlerden aylar sonra yaşanan sorunlarda yardımcı oldukları hatta ürün iadesi vs. aldıkları çok sık görüldü. En basitinden yakın bir arkadaşım aldığı kulaklığı 7 ay sonra iade etti.

-Amazon.com ve Amazon.de aynı sitenin Amerika ve Almanya şubeleridir. İkisinde satılan ürün fiyatları farklıdır.

-Amazon.de aynı zamanda resmi Türkiye şubesidir. Alışverişi buradan yaparsan 50 euro üzerine kargo ödemezsin. Boşu boşuna 10 euro veya 10 dolar ödemekten kurtulmuş olursun. Amazon.com'da alacağım ürün ile ilgili ciddi bir indirim yoksa genelde burayı tercih ediyorum ben.

-Ödeme yaparken TL olarak yapmıyoruz. Amazon.com'dan alıyorsan Dolar, Amazon.de'den alıyorsan Euro olarak yapmalısın. Öderken TL'yi seçersen Amazon kuru kendisi çeviriyor ve normalinden epey yüksekten çeviriyor.

-Bunun dışında herhangi bir ödemen yok. Siteden alışverişi yaparken onayladığın tutar her neyse onu ödersin. Gümrük vs gibi bir problem olursa Amazon'a mesaj atman yeterli. Uğraşmana veya para ödemene gerek yok. Amazon oluşacabilecek bütün sorunları çözüyor.

-Garanti Amazon ile ilgili değil. Ürünün iade edebileceğin süreç dışında Amazon seninle ilgilenmek zorunluluğunda değil. Yine de yapılan alışverişlerden aylar sonra yaşanan sorunlarda yardımcı oldukları hatta ürün iadesi vs. aldıkları çok sık görüldü. En basitinden yakın bir arkadaşım aldığı kulaklığı 7 ay sonra iade etti.

Hocam yani amazon.de bir ürün alırken önce dövizden parayı euroya çevirip ödemek dahamı mantıklı olur yani ?

Bir de amazo.de yi tercih etmek için özel bir sebebiniz var mı ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı