Amazon'dan Alışveriş; Vergi, Gümrük, Garanti, Ücretsiz Kargo Sorularına Cevap

Tecrübelerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler :)
Ama ilginç bende daha önce bir çok kez alışveriş yaptım. UPS ile sorunsuzca geldi. Sanırım kargocuların dikkatsizliğinden falan oluyor böyle şeyler.
Fullmetal siz sorununuzu çözebildiniz mi acaba ?
Ups bilgilendirme amaçlı aradı. Çünkü şikayet maili yollamıştım :) Bundan sonra süreç normal şekilde ilerleyecekmiş. Sanırım önümüzdeki hafta başında teslim olur.

Sent from my LG-D855 using Technopat Sosyal mobile app

Arkadaşlar ürünü teslim aldım. Kısaca özet geçiyim:
Amazon.de üzerinden 129 euro fiyatlı bir monitör aldım. İndirimle 109 euro gibi bir şey oldu fiyatı. Tl karşılığı -benim aldığım gün- 498 tl'ydi. Ürünü geçen çarşamba -30 kasım- sipariş verdim ve bu perşembe -8 aralık- teslim aldım.
Ürün 75 euro üzeri olduğu için kargo ücreti vermedim. 498 tl'lik tutarın içinde gümrük vergisi dahildir ve bunun dışında sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ürün türkiye'ye ulaşınca ups kargoyu arayıp kendilerine yetki belgesi vermeniz gerekmekte. Bu da online olarak hallediliyor. Amazon.de den alışveriş yapmayı düşünenler rahatlıkla halledebilirsiniz.

Sent from my LG-D855 using Technopat Sosyal mobile app

Clody hocam, özel mesaj atamadım, buradan yazmakta çare buldum. Amazon.de'den 300euro civarı bir alışveriş yapıyorum.
Ürün başka bir firma tarafından satılıyor ve amazon tarafından gönderiliyor. (Highqualitycomponents - Amazon tarafından gönderilir. ibaresi var.)
İşlemi tamamlarken KDV, gönderim ve paketleme ücreti Sıfır olarak çıkıyor, ücret aynı kalıyor.
Amazon tarafından satılmadığı için gümrükte ek vergi çıkma ihtimali var mıdır yoksa bu fiyata o da dahil midir?
Şimdiden teşekkür ederim =)

Hocam Ekran Kartı alsam garantisi Global mi olur? Demek istediğim Asus Ekran Kartı Alsam garanti için Türkiye' deki herhangi bir Asus bayisine götürebilir miyim?

Clody hocam, özel mesaj atamadım, buradan yazmakta çare buldum. Amazon.de'den 300euro civarı bir alışveriş yapıyorum.
Ürün başka bir firma tarafından satılıyor ve amazon tarafından gönderiliyor. (Highqualitycomponents - Amazon tarafından gönderilir. ibaresi var.)
İşlemi tamamlarken KDV, gönderim ve paketleme ücreti Sıfır olarak çıkıyor, ücret aynı kalıyor.
Amazon tarafından satılmadığı için gümrükte ek vergi çıkma ihtimali var mıdır yoksa bu fiyata o da dahil midir?
Şimdiden teşekkür ederim =)

Ürün Amazon tarafından gönderildiği için tüm işlemlerini Amazon hallediyor. Yani bir sorun yaşamazsınız merak etmeyin. :)
Siz ürünü aldığınızda satıcı ürünü Amazona verecek. Amazonda evrakları, paketlemeyi ve kargolamayı yapacak.

Hocam Ekran Kartı alsam garantisi Global mi olur? Demek istediğim Asus Ekran Kartı Alsam garanti için Türkiye' deki herhangi bir Asus bayisine götürebilir miyim?

Götürebilirsiniz hocam. Ama unutmayın Türkiye'de insanların haklarını savunmadığı için çalışanlar başından sağmak için "bunu buradan almadın biz bakamayız vs." diyebilirler. Bu tarz şeyler olmuyor değil.
Ama yasal olarak ürünü kabul etme zorunlulukları var.
Kabul etmeme durumu olduğunda tüketici hakem heyetine bir başvuruda bulunuyorsunuz ve hakem heyeti %95 sizin aleyhinize sonuç veriyor ve adamlar ürünü almak zorunda kalıyor.

Yani merak etmeyin. :)

Eğer yanlış bilmiyorsam sadece gümrük vergisi vermek için olan alt limit 75 Euro'dan 30 Euro'ya düşürüldü.
Yani bunun dışında başka bir değişiklik olmadıysa durum hala aynı. :)

merhaba hocam ben amozan dan 6 tane gtx 1070 ti alağım 1 den fazla olduğu için bu gümrük de takılır mı fatura kısmına şirket ismi olursa burda vergi iadesi olurmu amcam şirketi onların işine yararsa onlara kestireğim fatura ve bunun için bir işlem yapıyormuyuz

merhaba hocam ben amozan dan 6 tane gtx 1070 ti alağım 1 den fazla olduğu için bu gümrük de takılır mı fatura kısmına şirket ismi olursa burda vergi iadesi olurmu amcam şirketi onların işine yararsa onlara kestireğim fatura ve bunun için bir işlem yapıyormuyuz
6 Tane GTX 1070ti demek neredeyse 6.000 $ demek. Normal şartlarda bu kadar pahalı ürünlerin gümrükten geçişine direk izin verilmiyor. İşin içine firma girdiğinde inanın süreçin nasıl işlediğini bilemiyorum bu konuda daha bilgili biri ile görüşmeniz gerekiyor.

Geri
Yukarı