Amazon'dan Alışveriş yapmak

eduP3

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1650 Super, Ryzen 5 3600, Gigabyte b450m S2H, 8x2 XPG Ram.
Meslek
Öğrenci
Öncelikle bunun gibi bir çok konu daha önce de açılmış fakat pek de sorumun cevabını bulamadım. Sormak istediğim konu şu. Amazon'dan bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Malum fiyatlar ülkemizdekinden çok daha ucuz. Fakat gelirken zarar görme, gümrükte takılma veya ek vergi binme gibi olaylar olmasından endişeliyim. Bir de ortalama kaç gün içinde gelirler ve hepsi birden mi yoksa teker teker mi kargoya verilir? Daha önce buradan kendisi veya bir tanıdığı alışveriş yapmış veya bilgi sahibi olanlar cevap verirlerse sevinirim.

Şu aralar amazondan yüklü parça çekilmez. Eger satıcınız amazon.com ise aldığınız bütün ürünler aynı anda kargolanır size. Diğerleri ayrı ayrı kargolanır. 7-14 gün süre zarfında teslim alırsınız. Vergileri amazon öder ücreti sepetinize ekler. Takılma yaşamazsınız. Tek bir seferde 10-11 parça sipariş edemezsiniz. Tıcarete girer gümrükte kalır. Nacizane tavsiyem en uygun fiyata TR'den toplayıp yuksek meblağda indirimli 2-3 parça ürün sipariş etmenizdir. 10 parça mal çekerseniz ticaretten dolayı ek vergi kesilir. Alacagınız her türlü ürün için kargolama masrafı ödeyeceksiniz. Yada 6 parça ürün alacaksanız 3'e bölüp almanızı tavsiye ederim. Teslim alın, sonra tekrar geri kalanını sipariş edin.

Amazon.com gümrük vergisi ve kargo eklenince ürün fiyatı Türkiye fiyatını bile geçebiliyor. Amazon.de den toplamanı tavsiye ederim, %20 vergi indirimi olduğu için geliş fiyatı hemen hemen sitede yazan fiyat oluyor. Mesela 500 Euro'luk ekran kartı 510 Euro'ya geliyor bu amazon.com'da 680 dolar yapıyor.
Benim daha önce aldığım ürünler tek bir kargoda geldi ama isterseniz ayrı kargo da yaparlar, Amazon'dan gelen hiçbir üründe gümrükte sorun yaşamazsınız zaten vergisini baştan veriyorsun.

Şu aralar amazondan yüklü parça çekilmez. Eger satıcınız amazon.com ise aldığınız bütün ürünler aynı anda kargolanır size. Diğerleri ayrı ayrı kargolanır. 7-14 gün süre zarfında teslim alırsınız. Vergileri amazon öder ücreti sepetinize ekler. Takılma yaşamazsınız. Tek bir seferde 10-11 parça sipariş edemezsiniz. Tıcarete girer gümrükte kalır. Nacizane tavsiyem en uygun fiyata TR'den toplayıp yuksek meblağda indirimli 2-3 parça ürün sipariş etmenizdir. 10 parça mal çekerseniz ticaretten dolayı ek vergi kesilir. Alacagınız her türlü ürün için kargolama masrafı ödeyeceksiniz. Yada 6 parça ürün alacaksanız 3'e bölüp almanızı tavsiye ederim. Teslim alın, sonra tekrar geri kalanını sipariş edin.
Bu sınırlama kalkmıştı diye duymuştum. Yurtdışından belli bir sayı olmadan ürün alınabiliyordu. Eğer yanlışım varsa özür dilerim.

Ticarete girme olayı yolcu beraberinde gelen ürünlerle ilgili bir şey. Burada zaten vergisini ödüyorsun, ticarete girse ne olur, girmese ne olur?

Ticarete girme olayı yolcu beraberinde gelen ürünlerle ilgili bir şey. Burada zaten vergisini ödüyorsun, ticarete girse ne olur, girmese ne olur?
Ticaretle uğraşan arkadaslar var. 0.12 $ ürüne de 7.5 TL acma kapama vergi kesmişler 20$ olanada.. Gümrük memurları kafalarına göre işlem yapıyorlar bu aralar. Zaten ondan yüklü mal çekilmez bu aralar dedim.
Ayriyeten 10 parça ürünün kargolama masrafını hiç söylemiyorum. Hemen hemen aynı fıyata geldiğini görecektir arkadaş.

Son düzenleme:
Ticaretle uğraşan arkadaslar var. 0.12 $ ürüne de 7.5 TL acma kapama vergi kesmişler 20$ olanada.. Gümrük memurları kafalarına göre işlem yapıyorlar bu aralar. Zaten ondan yüklü mal çekilmez bu aralar dedim.
Ayriyeten 10 parça ürünün kargolama masrafını hiç söylemiyorum. Hemen hemen aynı fıyata geldiğini görecektir arkadaş.
Bahsettiğin konularla bunun hiçbir alakası yok, Amazon vergiyi baştan alıyor ve gümrük işlemleri ile kendisi uğraşıyor. Amazon'a ödediğin para dışında herhangi bir ödeme yapmıyorsun.
Ödeme ekranında arkadaş zaten bütün ücretleri görecek lütfen emin olmadığın konularda insanları yanlış yönlendirme.

Bahsettiğin konularla bunun hiçbir alakası yok, Amazon vergiyi baştan alıyor ve gümrük işlemleri ile kendisi uğraşıyor. Amazon'a ödediğin para dışında herhangi bir ödeme yapmıyorsun.
Ödeme ekranında arkadaş zaten bütün ücretleri görecek lütfen emin olmadığın konularda insanları yanlış yönlendirme.
Bu sınırlama kalkmıştı diye duymuştum. Yurtdışından belli bir sayı olmadan ürün alınabiliyordu. Eğer yanlışım varsa özür dilerim.
Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Son olarak yine rahatsız edeceğim fakat şimdi ben attığım fotoğraftaki fiyatı mı ödeyeceğim yani.

Not: Ekran kartını ve işlemciyi temsili olarak koydum Ryzen 3000 serisini ve diğer markaların rx5700'ünü üretmesini bekleyeceğim.

Not 2: Tüm ürünlerin satıcısı Amazon.

Dosya Ekleri

• silinecek simdi.JPG
    silinecek simdi.JPG
    183,5 KB · Görüntüleme: 97
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı