AMD A10 7890K Sisteme 3000 TL Yükseltme Önerisi

deaditekm

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Serbest Meslek
Merhaba
Zamanında Technopat sistem tavsiye videolarından faydalanarak aşağıda belirttiğim sistemi toplamıştım.
Bu sistemden "SSD, HDD, Monitör, Ekran Kartı ve Kasa" bileşenlerini kullanarak 3000 TL bütçe ile yenileme yapmak istiyorum, geri kalan parçaları da başka bir kasa içinde kullanacağım.

İşlemci olarak AMD Ryzen 5 2600x düşünüyorum fakat şu an için ekran kartı alacak bütçem yok ve oynadığım en güncel oyun 2015 çıkışlı ayrıca güncel oyunları almayı da şimdilik düşünmüyorum.

Öncelikle sormak istediğim, bu işlemci ile RX460'ı performansı çok fazla etkileyecek dar boğaz ya da uyumsuzluk problemleri olmadan sorunsuzca kullanabilir miyim? Sonradan sisteme ekran kartı da alacağım ama şimdilik bütçem yetersiz kalıyor.

Eğer kullanabiliyorsam Ryzen 5 2600x için bana anakart ve ram tavsiyesinde bulunmanız değilse 3000 TL bütçe ile yukarıda bahsettiğim parçaları da kullanarak toplayabileceğim bir bilgisayar önerisinde bulunmanızı rica edeceğim.

Intel önerileriniz olursa onları da paylaşmanızı rica ediyorum F/P olarak daha güçlü olacaksa Amd işlemcide ısrarcı değilim.

Bütün bunlar haricinde yine 3000TL bütçeyi aşmadan içinde ekran kartı da bulunan bir sistem tavsiyeniz olursa paylaşmanızı rica edeceğim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, saygılar.

Şu an elimde bulunan sistem:

İşlemci:
AMD A10 7890K Soket FM2+ İşlemci

Anakart:
ASUS A88XM-A Soket FM2+ DDR3 2400MHz(O.C.) Anakart

Ram:
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2400MHz CL11 1.65V Dual Kit Ram

SSD:
Kingston 120GB HyperX FURY Sata 3.0 Cache SSD

HDD:
WD 3.5" 1TB Caviar Blue

Kasa:
THERMALTAKE V2 PLUS 500W USB3.0 MidT ATX SİYAH KASA

Monitör:
LG 23.6" 24M47VQ 2MS FULL HD MONİTÖR

Ekran Kartı:
MSI RX460 4G OC 4GB GDDR5 128Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

Son düzenleyen: Moderatör:
Geri kalan parçaları başka bir kasa içerisinde iş yerinde günlük sıradan işler için kullanacağım, yorumunuz için teşekkür ederim.
Sistem önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.
Ayrıca Ryzen 5 2600x ile Rx 460 yeni ekran kartı alana kadar sıkıntı yapmadan çalışır mı?

Son düzenleme:
SSD, HDD, ekran kartı, kasa ve PSU haricinde 3000 TL'lik bir sistem önerisi istiyorsunuz, doğru mudur?

@Neko
Evet doğru, bahsi geçen parçalar şu an elimde mevcut ve PSU 500W gücündedir. Ekran kartı olarak elimde RX460 var.

Konu dışına çıkmış olacağım ama elimde eski dönemlerden kalma bir kasa var ve içindeki PSU 250W. Yeni bir PSU almadan AMD A10 7890K, anakart ve ramleri ekran kartsız olarak bu PSU ile besleyebilir miyim? PSU eski olduğu için uyumsuzluk sorunu ile karşılaşır mıyım?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Ekran kartsız bir sistem olacağı için besleyebileceğini düşünüyorum. Uyum hakkında bir bilgim yok eğer anakartın güç girişinden bahsediyorsanız. Deneyip görebilirsiniz :kedi:

Eğer öyleyse biraz sistem araştırması yapıyorum izninizle.

Gerçeği söylemek gerekirse uzun bir süredir buralarda yoktum ve biraz köreldim ama birkaç arkadaştan destek alarak size güzel bir sistem toplayabileceğime eminim!

Bu arada aklınızda olan parçalar var mıydı hiç? Ryzen 5 2600X istiyordunuz sanırım. Bunun üzerinden gideceğim.

Screenshot_2.png

Screenshot_5.png

Screenshot_4.png

Son düzenleme:
Biraz araştırma yaptığımda A320 ve benzeri anakartların ileride yapacağım yükseltmeler için verimsiz olacağını, benim gibi çok üst seviye grafiklerde gözü olmayan, normal FPS değerlerinde oyun oynamaya alışkın biri için ise üst segment anakartların gereksiz masraf olacağını düşündüğüm için MSI B350M MORTAR anakart seçtim, bu fiyat aralığında daha verimli bir anakart olursa tercihimi değiştireceğim, işlemci olarak Ryzen 5 2600x ve ram olarak GSKILL 16GB (2x8GB) SniperX DDR4 3200Mhz RAM düşünüyorum.
Yılbaşında ekran kartı olarak 1050 Ti ya da fiyatları uygun olursa daha yüksek bir ekran kartını da sisteme dahil etmeyi düşünüyorum.

O.C yapmayı düşünmüyorsanız R7 2700 ve B450M-K güzel gidebilir bence. İleride 8GB daha RAM ekleyerek 16GB RAM elde edersiniz. Ya da R5 2600X, B450M-K ve 16GB RAM olanı seçebilirsiniz.

Yok ben O.C yaparım diyorsanız R5 2600X ve X470 serisi bir anakart almak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

R7 2700'ün çekirdek sayısı biraz daha fazla ve buna bağlı olarak çoklu çekirdek performansı da elbette daha iyi.

@deaditekm Hangisini tercih ederdiniz?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı