AMD A8 5600K Farklı Isı Değerleri

25701

Kilopat
Arkadaşlar dün ofis için bir PC kurduk. İşlemci olarak A8 5600 K kullandık. (stok fan)
Bilgisayar açılışta BIOS girip baktığımda CPU sıcaklığı 34-36 arası gösteriyor.
Bilgisayar açıldıktan sonra (hiçbir işlem yapmadan.)
Aida64 (everest) baktığımda ise 37-39 arası gösteriyor. (sistem stabilite test bölümünden bakıyorum.) Fakat HWMonitör'e baktığımda 67-70 derece sıcaklık gösteriyor.
Şimdi bunların hangisi doğru?
swpuo5.jpg

o5rgwm.jpg

241tez5.jpg

Bu da 1 dk'lık stress testi sonucu:

2d6w7d2.jpg

Bu arada sistem açıldıktan sonra Chrome açık ve sadece Technopat sayfası açıkken ki ısı değerleri. HWMonitor vs Aida64.

wlywwg.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart ile AIDA64 ün ölçtügü sıcaklıklar aynı. HW monitör büyük bir ihtimal yanlış ölçüm yapıyor. Bende 6600K kullanmama ragmen heryerde aynı ısı degerlerini görüyorum ilginç. APU işlemcileri ısı testine sokarken GPU etkin edin yoksa gerçek ısı degerlerine ulaşamazsınız. 1 dakika boyunca yaptıgınız ısı testinde GPU yuda etkinleştirdiginiz düşünürsek ve bu testin yarım saat süre ile yapıldıgını düşünürsek 50 dereceyi gececektir. Ben 50 liralık Akasa Venom Pico ile 4.2 GHZ hızında sadece işlemciyi yük altına sokarak yarım saat boyunca AIDA64 testinde 32 dereceyi geçirmiyorum. Bahsettigim çekirdek sıcaklıkları tabiki. Bence fan değişimine gidip iyi bir termal macun satın almalısınız. Cool Master EC1 macun ve yanına Akasa Venom Pico öneririm.

Büronun bilgisayarı olduğu için farkı fanlar takma imkanımız yok fakat dediğinizden anladığım Aida64 ve anakart ısılarının aynı olduğuna göre doğru olanlar büyük ihtimal bu değerler.

Biri çekirdek ısısını diğeri işlemci ısısını gösterir. Ekteki gibi. prntscr.com: Screenshot by Lightshot

Hwmonitor'un gösterdiği ilemci ısısı yine de fazla değil mi? Anakart ısısı ile arasında bariz fark sizce de öyle değil mi?Ayrıca işlemci 70 dereceye ulaştığında otomatik kapatmaya ayarlı bazen Hwmonitor 78-80 felan gösteriyor durduk yere bu şekilde gösteriyor ve hemen düşüyor.

Anakart ısısının işlemci ile aynı orantıda olmasını bekleyen ilk insansınız. İşlemci ile anakart ısısı birbirinden bağımsızdır. Anakartın ısısına takılma. İşlemci ısısına bakacaksın. Overclock vs. yapacaksan oraya bakmalısın.

Yukarıdaki yüklemiş olduğun fotoğrafta Max. 73 dereceye çıkmış işlemcin. Çok yüksek bir değer. Overclock yaptın sanırım. Tavsiyem düşür veya devre dışı bırak.

Anakart ısısının işlemci ile aynı orantıda olmasını bekleyen ilk insansınız. İşlemci ile anakart ısısı birbirinden bağımsızdır. Anakartın ısısına takılma. İşlemci ısısına bakacaksın. Overclock vs. yapacaksan oraya bakmalısın.

Yukarıdaki yüklemiş olduğun fotoğrafta Max. 73 dereceye çıkmış işlemcin. Çok yüksek bir değer. Overclock yaptın sanırım. Tavsiyem düşür veya devre dışı bırak.

Nerde anakart ısısı ile işlemci ısısının aynı orantıda olmasını bekliyorum. Yazmışım hocam anlayamadım eğer bu resimse burda anakart ısısına bakmıyorum zaten. HWmonitorde anakart ısısı burda gözükmüyor..

3 farklı yerde 3 farkılı CPU ısısı gözüküyor, benim sorunum bu. 73 derece gösterdiği için anormal diyorum işte. BIOS'tan ve Aida64 ten baktığımda 35-39 arası ısı değerlerini alıyorum ama Hwmonitor'de 73-75 gibi anormal sıcaklıklar çıkıyor. Tahminimce HWMonitor yanlış gösteriyor çünkü O.C felan yapmıyorum.

wlywwg.jpg

BIOS'da yanlışlık olacağını sanmam ki olmaz da zaten. AIDA'nın değerleri de BIOS ile aynı orantıda zaten.
Yinede aklında soru işareti kalıyor ise elini işlemcinin soğutucu bloğuna değdir, 58 derece ise anında hissedersin zaten.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı