AMD A8 5600K vs AMD FX 6300

omeryldz

Hectopat
Merhabalar, vatanda A8 5600k 200 tl civarı, 6300 ise 280 tl. İki işlemci arasındaki farkları öğrenmek istiyorum. Biliyorum a8'in içinde gpu var ama ben toplayacağım sisteme ayrı ekran kartı alacağım. Öğrenmek istediğim ikisi arasındaki performans farkları bu arada overclock işlerine girişmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock işlerine gireceksen kesinlikle Pentium G3258 almalısın. Çok uygun fiyatlı ve doğru OC yaparsan i5 performansına bile çıkabiliyor. Bütçeni belirtirsen diğer sistem parçaları için yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
Az önce G3258 ile vatan'ın sitesinde sistem toplum H81 Plus ile 1300 tl oldu. Sadece işlemci ve anakartı amd yaparsam 1500 tl oluyor. Bütçe en fazla 1500. Fazla bilgim olmasada 6300 ile daha iyi overclock olmaz mı?

Az önce G3258 ile vatan'ın sitesinde sistem toplum H81 Plus ile 1300 tl oldu. Sadece işlemci ve anakartı amd yaparsam 1500 tl oluyor. Bütçe en fazla 1500. Fazla bilgim olmasada 6300 ile daha iyi overclock olmaz mı?

Bildiğim kadarıyla o işlemciyle iyi OC yapılıyor ama FX 6300'le de yapılır. Pentium'un OC performansının çok iyi olduğunu biliyorum ama çift çekirdek olduğu için biraz düşündürtüyor. Hangisinin daha uzun ömürlü olacağı konusunda emin değilim.
Technopat'ın "Uygun Fiyatlı Oyun Bilgisayarı Toplama Rehberi" videolarında Pentium işlemciyi çok övdüler, bir göz at derim. (Muhtemelen izlemişsindir.)

OC işinde kendine güveniyorsan G3258 al derim. Bu sayede ekran kartına daha fazla bütçe ayırmış olursun. Alttaki sistem olabilir:

Adsız.jpg

Bu pentium'a OC yapıldığında, FX 6300 ile arasında ciddi bir performans farkı olur. FX 6300'ün, bu kadar iyi OC performansı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca 200 tl fazla olsun, hem kafanız rahat olur hem İntel olur :)

Ek olarak; buradaki sistemde İşlemci fanı göremedim ben. Amaç OC zaten, buraya bir de T2 mini ekleyelim. Toplam fiyat; yuvarlak hesap 1550 Tl olur.

Bu pentium'a OC yapıldığında, FX 6300 ile arasında ciddi bir performans farkı olur. FX 6300'ün, bu kadar iyi OC performansı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca 200 tl fazla olsun, hem kafanız rahat olur hem İntel olur :)

Ek olarak; buradaki sistemde İşlemci fanı göremedim ben. Amaç OC zaten, buraya bir de T2 mini ekleyelim. Toplam fiyat; yuvarlak hesap 1550 Tl olur.

İşlemci fanı var lancer gözünden kaçmış galiba :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı