AMD Adrenalin Edition Güncelleme geldikten sonra bozuldu

• Konuyu başlatan Naom
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 2B
Yazılım üzerinden direkt yükseltme veya fabrika ayarlarına sıfırlama ile birlikte geçtiyseniz sıkıntılar olabiliyor, bende de Radeon Software hiç açılmamıştı. DDU kullanın bu tip durumların yaşanmaması için.
Yerine AMD Cleanup Utility de kullanılabilir, bana daha pratik ve kolay geliyor. Şu an kart elimde değil fakat arkadaşım 23.12.1 sürümdünde problem yaşamıyor, bilinen herhangi bir sorununu da hiçbir kart için görmedim. Kullanabilirsiniz.

Belirli driverlerda çökmeler, bug gibi sorunlar oluyor. Birkaç bilindik driver dışında çoğu sorunlu zaten.

RX 6800'le hiç sorun yaşamadıysan ne mutlu sana, ben 6900XT ile son sürümlerde çökme sorunu yaşıyorum mesela.
Konu sahibinde de 7700XT var daha yeni kart, bu tarz hatalar normal.

Hocam ben iki farklı model RX 6800 kullandım ikisinde de sorun yaşamadım. Siz hangi sürümü kullanıyorsunuz?

Her zamanki gibi sorunsuz bir şekilde CS:GO oynuyordum. AMD ekran kartımın kullandığı AMD Adrenalin Edition programı güncelleme almış, 24.1.1 sürümü otomatik güncellemiş. Güncellemeden sonra RSR bozuldu, açamıyorum. Şu an gecikme önleyici açıyordum, onu da açamıyorum çünkü görüntü bozuluyordu fareyi hareket ettirdiğimde. DDU kullanmayı düşünüyorum Zararlı mıdır? DDU kullanıp bir önceki sürümü indirmeyi deneyeceğim. SS'deki hata güncellemeden önce yoktu. Bir önceki AMD Adrenalin Edition sürümünü nereden bulabilirim? Ekran kartım AMD 7700XT.

Eki Görüntüle 2094710

Hayır değil. AMD'nin kendi yazılım kaldırma aracınıda kullanabilirsiniz. Daha kolay oluyor. Yeni çıkan sürücülerde bu tür sorunlar olabiliyor. 24.1.1'i silip bir daha yükleyin daha iyi çalışacaktır. Beklentinizi karşılamazsa, alt sürümlere geçersiniz.

4 yılı aşkın süredir RX 5700 XT kullanıyorum(güya en sorunlu serilerden birisi). DDU aracını defalarca kullandım. Kesinlikle zararsız. Sonra gerek olmadığını gördüm ve bir daha kullanmadım. AMD Cleanup Utility dahi kullanmıyorum. Sadece bir sürücü sorun çıkardığında DDU kullanıyorum artık -ki o da nadiren-.

DDU veya AMD Cleanup Utility kullanılabilir. Düzgün çalıştığından emin olduğun son sürüme dönebilirsin. Ekran kartı bilgilerini girdikten sonra açılan indirme sayfasının alt taraflarına doğru küçük bir yazı şeklinde "Previous drivers" linkini göreceksin. Burada son birkaç stabil sürücüyü görürsün. Orada muhakkak 23.12.1 veya biraz daha eski sürümler vardır.

Konu dışına çıkılıp tuhaf mesajlar atılmış. Onu da ele alalım. Hem kendi kullanımım hem de diğerlerinin yorumlarına bakınca vardığım sonuç şu; yeni kartların AMD sürücü kaynakları sorunlarının çözülmesi birkaç ay sürebiliyor. Mesela ben kasım 2019'da RX 5700 XT kartı içeren sistemi aldıktan sonra nisan sonunda çıkan ve beni rahatlattığı için numarası aklıma kazınan 20.4.2 sürüme kadar geçen yaklaşık 6 aylık sürede rahatsız edici çeşitli sorunlar çıktı ama sonra bıçak gibi kesildi. O zamandan beri çıkan WHQL sürücülerden neredeyse hiçbirisinde hata olmadı. Sadece Windows 11 resmen çıkış yaptığında oyun oynatmayacak kadar sık bir şekilde WattMan hatası verdi. Windows 11'in kendisine bir hafta sabredebildiğim için kaçtım kurtuldum. Sonrasında ne zaman düzelttiler bilmiyorum. Sonra 2022-2023 arasında bir ara GPU hızlandırmalı video çözme yaparken(tarayıcıdan veya VLC gibi ortamdan video izlerken) WattMan hatası çıkmaya başladı. Onu da çözdüler. Bir ara Windows kendi kafasına göre sürücü güncelleyip Adrenalin yazılımı ile uyumsuzluk yaşanmasına sebep oluyordu. Onu da isteğe bağlı güncellemelerin içinden sürücüleri çıkartarak basitçe çözdük. Kısacası AMD ekran kartlarında bizzat AMD kaynaklı sorunlar abartıldığı kadar değil. Tipik AMD veya %99 böyle oluyor demek son derece abartılı ve saçma söylemdir. Tabi bu konuda en büyük rakibine karşı bariz dezavantajlı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Öte yandan Nvidia da son sürümlerinden birisinde sorun yaşattığına dair şikayetler gördüm. Muhtemelen onlar da giderilmiştir. Yani böyle şeyler olabiliyor.

AMD işte derken? Bende AMD ekran kartı kullanıyorum arkadaşlarımda kullanıyor fakat bir sorun yaşamıyorlar. Böyle deyince de herkes nedense şans diyor 😀

Bende de son sürümde sıkıntı çıkarıyordu önceki sürüme almak zorunda kalmıştım. AMD driver konusunda biraz sakat ama onun dışında iyi bir marka.

4 yılı aşkın süredir RX 5700 XT kullanıyorum(güya en sorunlu serilerden birisi). DDU aracını defalarca kullandım. Kesinlikle zararsız. Sonra gerek olmadığını gördüm ve bir daha kullanmadım. AMD Cleanup Utility dahi kullanmıyorum. Sadece bir sürücü sorun çıkardığında DDU kullanıyorum artık -ki o da nadiren-.

DDU veya AMD Cleanup Utility kullanılabilir. Düzgün çalıştığından emin olduğun son sürüme dönebilirsin. Ekran kartı bilgilerini girdikten sonra açılan indirme sayfasının alt taraflarına doğru küçük bir yazı şeklinde "Previous drivers" linkini göreceksin. Burada son birkaç stabil sürücüyü görürsün. Orada muhakkak 23.12.1 veya biraz daha eski sürümler vardır.

Konu dışına çıkılıp tuhaf mesajlar atılmış. Onu da ele alalım. Hem kendi kullanımım hem de diğerlerinin yorumlarına bakınca vardığım sonuç şu; yeni kartların AMD sürücü kaynakları sorunlarının çözülmesi birkaç ay sürebiliyor. Mesela ben kasım 2019'da RX 5700 XT kartı içeren sistemi aldıktan sonra nisan sonunda çıkan ve beni rahatlattığı için numarası aklıma kazınan 20.4.2 sürüme kadar geçen yaklaşık 6 aylık sürede rahatsız edici çeşitli sorunlar çıktı ama sonra bıçak gibi kesildi. O zamandan beri çıkan WHQL sürücülerden neredeyse hiçbirisinde hata olmadı. Sadece Windows 11 resmen çıkış yaptığında oyun oynatmayacak kadar sık bir şekilde WattMan hatası verdi. Windows 11'in kendisine bir hafta sabredebildiğim için kaçtım kurtuldum. Sonrasında ne zaman düzelttiler bilmiyorum. Sonra 2022-2023 arasında bir ara GPU hızlandırmalı video çözme yaparken(tarayıcıdan veya VLC gibi ortamdan video izlerken) WattMan hatası çıkmaya başladı. Onu da çözdüler. Bir ara Windows kendi kafasına göre sürücü güncelleyip Adrenalin yazılımı ile uyumsuzluk yaşanmasına sebep oluyordu. Onu da isteğe bağlı güncellemelerin içinden sürücüleri çıkartarak basitçe çözdük. Kısacası AMD ekran kartlarında bizzat AMD kaynaklı sorunlar abartıldığı kadar değil. Tipik AMD veya %99 böyle oluyor demek son derece abartılı ve saçma söylemdir. Tabi bu konuda en büyük rakibine karşı bariz dezavantajlı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Öte yandan Nvidia da son sürümlerinden birisinde sorun yaşattığına dair şikayetler gördüm. Muhtemelen onlar da giderilmiştir. Yani böyle şeyler olabiliyor.
Peki amdnin temizleme programı ile temizlerken manual olarak herhangi birşey silmem gereklimi yoksa o herşeyi kendi halledicekmi ve oyunlarıma dosyalarıma vs. birşey olmaz değilmi çünkü ben şimdi kurup silicem ve gözümün arkada kalmasını istemiyorum biraz araştırma yapınca görüntü gelmiyor gibi problemleri olan insanları gördüm bir tık tırsttım açıkçası

Peki AMD'nin temizleme programı ile temizlerken manual olarak herhangi bir şey silmem gerekli mi yoksa o her şeyi kendi halledecek mi ve oyunlarıma dosyalarıma vs. bir şey olmaz değil mi çünkü ben şimdi kurup sileceğim ve gözümün arkada kalmasını istemiyorum biraz araştırma yapınca görüntü gelmiyor gibi problemleri olan insanları gördüm bir tık tırsttım açıkçası.

Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Programı açın. Karşınıza bir uyarı veriyor. Uyarıda tamam seçince bilgisayarı güvenli modda başlatıp temizleme işlemini yapıyor. İşlem bittikten sonra tekrar uyarı veriyor ve tamam dediğinizde güvenli moddan çıkıyor. Sonrasında driverı kuruyorsunuz. Kurduktan sonra profili de varsayılan seçin. Bazen diğer ayarlarda Radeon Boost gibi ayarları aktif ettiği için hareket halinde görüntüde bulanıklaşmalar olabilir. Sıfırdan driver kurduğunuz için de oyunların shader önbellekleri sıfırlanıyor. Bu yüzden bazı oyunları ilk açtığınızda kasmalar olabilir. Kısa bir süre sonra normale dönecektir. Bu da aklınızda bulunsun.

Son düzenleme:
İster Bios olsun ister driver kurmadan önce araştırmakta fayda var, yeni sürücüler problem çıkarmaya yatkın olabiliyor. Eğer ben denerim, hiç olmadı sürücüleri temizler tekrar eski sürüme dönerim demiyorsaniz yeni sürümle ilgili ufak bir araştırma yapmak en mantıklısı. Bir de mevcut sürücüyle performans problemi, çökme gibi problem yoksa yeni sürücüye geçmek için cok heyecanlı olmamak gerekiyor. Gerçi WHQL olarak gözüküyor ama işte yine de sıkıntı olabiliyor. Bu arada sorunun illaki sürücüden kaynaklı olması da gerekmiyor, belki farklı bir problem de olabilir. Bazen eski sürücüleri DDU'yla temizleyip yeni sürücüyü o şekilde kurunca problem ortadan kalkabiliyor.

Geri
Yukarı