AMD AGESA Güncellemeleri Sorunlu ve Hemen Kurulmamalı

@triachd Merhaba, ASUS B450M-K II anakartımda AGESA 1.2.0.3 Patch C kullanıyorum. İşlemcim Ryzen 3 1200 AF. Ekim ayı gibi yapmıştım bu bios güncellemesini. O zamanlardan beri ram sticklerimden biri çalışmıyor memtest hata veriyor. Daha önce sorunsuz kullanıyordum. Servise gönderdim test edip sorunsuz çalıştığını söylediler. Fakat bende hata veriyor. Sorunun AGESA ile alakası olabilir mi ? Anakartın desteklediği ilk biosa döndüm yine sorun devam ediyor. Ramlar farklı marka fakat 3 4 ay sorunsuz kullandım.

@triachd Merhaba, ASUS B450M-K II anakartımda AGESA 1.2.0.3 Patch C kullanıyorum. İşlemcim Ryzen 3 1200 AF. Ekim ayı gibi yapmıştım bu bios güncellemesini. O zamanlardan beri ram sticklerimden biri çalışmıyor memtest hata veriyor. Daha önce sorunsuz kullanıyordum. Servise gönderdim test edip sorunsuz çalıştığını söylediler. Fakat bende hata veriyor. Sorunun AGESA ile alakası olabilir mi ? Anakartın desteklediği ilk biosa döndüm yine sorun devam ediyor. Ramlar farklı marka fakat 3 4 ay sorunsuz kullandım.
Çalışan DIMM'e ikisini de takın sırayla, test edin. Sonra diğer DIMM'e takın. RAM mi DIMM mi bozuk belli olur. 3603 beta çıkmış sizin karta, 1.2.0.6b. İki RAM de iki DIMM üzerinde tek tek çalışır ve güncellemeye rağmen çifti çalışmazsa ya anakart dual-ch bağlantısı ya da işlemcinin RAM kontrolcüsü hatalıdır.

Çalışan DIMM'e ikisini de takın sırayla, test edin. Sonra diğer DIMM'e takın. RAM mi DIMM mi bozuk belli olur. 3603 beta çıkmış sizin karta, 1.2.0.6b. İki RAM de iki DIMM üzerinde tek tek çalışır ve güncellemeye rağmen çifti çalışmazsa ya anakart dual-ch bağlantısı ya da işlemcinin RAM kontrolcüsü hatalıdır.
Teşekkür ederim cevabınız için. Ramlerden biri Apacer marka diğeri Oloy marka. Apacer olan 2 slottada çalışıyor. Oloy olan 2 slottada hata veriyor memtestte. Sanırım slotlarda sorun yok. Sorun ya ramde ya da anakartla uyumsuzluk yapıyor. Oloy ram anakart ram destek sayfasında 3.gen amdlerden sonra gözüküyor 1 ve 2.gen destek yerinde yok. Acaba bundan olabilir mi sorun çünkü servise 2 kez yolladım sorun olmadığını söylediler. 3603 beta sürümünde de çalışmadı ram o sürümü de denedim belirtmeyi unutmuşum.

Zaten iki farklı markayı birlikte kullanmak, CL değerleri aynı olsa bile büyük risk. Kaldı ki 2 tane aynı marka, aynı model paket dual-ch değilse onun bile uyumsuzluk riski var. Size 2x8 paket şart.

Yine son güncellemelerde hata ortaya çıktı, fTPM hatası, hatta geçenlerde de haberi yapıldı, 1.2.0.7 sürümünde sorunun giderileceği bildirilmiş. O da mayıs ayında gelecek. 1.2.0.7 çıksın, en az 2 hafta bekleyin, sorun çıkmazsa deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı