Çözüm AMD boşta maksimum VRAM saat hızı kullanımı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bende 144 hz tazelemeye kadar normaldi. 165 hz tazelemeye çekince 2000Mhz saat hızını buluyordu. Monitöre OC yaptım şu anda 165 Hz ve 170 Hz tazeleme hızında bile Vram saat hızı normal.

Hocam bende de vram saat hızı kullanımı çok yüksek ve sanırım bundan dolayı boşta fanlarım 1200 rpm çalışıyor
Ne yapmam lazım dedikleriniz çalışmıyor denedim
Monitör değişsem olur mu ?

Evet hocam sorun cidden yazılım
120 hz çekince düzeliyor
Ama ben o zaman neden 165 hz e para verdim düzeltmenin bir yolu yok mu hocam
Monitörünüz 170 destekliyorsa siz de OC yapın düzelecek büyük ihtimal. Bende düzeldi.

Bu sorunla tekrar karşılaştım yine 120 Hz yapınca düzeliyordu meğer monitör efendi Freesync'i kapatmış açınca sorun geçti.

Freesync'ın alt-tab yapınca anlık siyah ekrana atma gibi sıkıntıları oluyor. Ben bu sebeple hiç kullanmıyordum.

Bu sorun 60Hz'den daha yüksek yenileme hızlı monitör kullanan kişilerde sık görünüyor. Boşta yüksek VRAM saat hızı fazla güç tüketimine ve kartın ısınmasına neden oluyor. Bu yüksek VRAM saat hızı kullanımına tam olarak ne sebep oluyor pek bilemiyorum fakat sürücü kaynaklı değil. Merak edenler için kaynak.

Radeon Software örnek görsel;

Çözüm: Ayarlar - Ekran - Özel Çözünürlükler - Yeni Oluştur - Zamanlama Standardı = CVT Azaltılmış Tıklama - Oluştur.

Sonuç;
baya bi fark oluştu 141 yaptım biraz daha fark oldu sağol

Ben buna alternatif bir çözüm bulmuştum. DDU ile sürücüyü kaldırıp. Güncel sürücüden bir öncekini kurup, ardından yazılım içinden (AMD) yeni sürücüye güncelleme yaptığımda hallolmuştu. Enteresan.
Tekrardan yazmamışım ama 141 gibi çözümü yapınca oyunda fps düştü mesela valorant 150 fps oldu 200 ken 144 yaptım tekrardan hertzi. birde çok kez ddu yapmıştım driver kuracam diye 23.12.1 kuracaktım kuramadım bunun bi yöntemi varmı

Ben buna alternatif bir çözüm bulmuştum. DDU ile sürücüyü kaldırıp. Güncel sürücüden bir öncekini kurup, ardından yazılım içinden (AMD) yeni sürücüye güncelleme yaptığımda hallolmuştu. Enteresan.
Çok garip şimdi deneyeceğim ama olacağını sanmıyorum :D (Yanlış anlama senin tavsiyen için değil eğer olursa garip bir çözüm olacağı için). 240 hz kullanıyorum 144 e düşürünce düzeliyor. 144 üstü hep full vram 2. ekranım 180 hz onda da aynı olay hatta onda 144 değil 120 ye düşürünce sıfırlanıyor. Kaç yıl geçmiş bir stutter birde bunu sorun olarak gören yok heralde. Yada görmek istemiyorlar, görmemeleri imkansız.

Geri
Yukarı