AMD DDR5 EXPO geç açılıyor

AlihanŞahin

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3D Artist
Merhaba,
Birkaç gün önce bir sistem toplayıp; montajını yaptırdım. Fakat bazı problemlerim var, çözümlerini bulmakta güçlük çekiyorum. Maddeler halinde bahsetmek istiyorum.
Sistem bileşenlerim:
  • CPU: Ryzen 9 7950X.
  • RAM: 6000MHz CL30 DDR5 1.35v AMD EXPO 4x16 GB.
  • Anakart: X670e Extreme.
  • SSD: 980 Pro

*Bilgisayarı başlattığımda, yaklaşık 2-3 dk boyunca anakart üzerinde birçok hata kodu görünüyor. Bazıları birkaç saniye sürmek üzere; yaklaşık 12-14 farklı kod görüyorum.
* BIOS ekranında görüntü alamıyorum. Monitörü fiziksel tuştan açıp kapatarak; masaüstü görüntüsüne erişebiliyorum. PG32uq monitör modelim ve DP ile bağlanıyorum. Windows 10 Pro kullanırken görüntü alamıyordum fakat; Windows 11 yükledim az önce ve BIOS'a girebilmeyi başardım. Yine de herhangi bir ayara dokunmadım pek bilgim olmadığı için.

Bilgisayarın açılışının neden bu kadar uzun sürdüğünü bilemiyorum. Tüm sürücüleri güncelledim. Problemim düzelmedi.
İstediğiniz bir bilgi ekranının görüntüsünü paylaşabilirim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende bugün
  • ASUS X670 Hero
  • Ryzen9 7950X
  • G.Skill 6000 CL32 AMD EXPO
  • ASUS ROG RTX 4090
  • Samsung 990 Pro
Montaj yaptım kafayı yedirtti. 6 7 saattir uğraşıyorum şimdi vazgeçtim artık dedim bu konuya denk geldim. Üzücüde olsa oh be dedim. BIOS guncelledim ve EXPO 2'ye aldım biraz fark etti ama problem devam ediyor. Çözüm bulan olursa paylasirsa sevinirim.

Çözüm için ASUS'un yeni BIOS güncellemesini bekleyeceğiz mecbur. Yeni çıkan donanımlar için bu tarz durumlar normal. Beklenen bir durum yani.

Merhaba,

Birkaç ay önce sistem topladım montajını yaptım. Fakat geç açılma problemi var ve çözemedim. Güç tuşuna bastıktan sonra anakart üzerinde hata ışıkları yanıyor 30 saniye 1 dakika arasında bu ışıklar yanmaya devam ediyor, daha sonrasında sönüyor. Arından bilgisayar açılıyor ancak bunun neden nereden kaynaklandığını bulamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sistem özellikleri;

• CPU: Ryzen 9 7950X
  • Anakart: ASRock X670e Pro RS AMD X670 6600 MHz (OC) DDR5
  • RAM: Fury Beast 16 GB DDR5 5600MHz CL40 16x16
  • SSD: Samsung 980 Pro M.2

EXPO yüzünden olabilir, henüz tam stabil değil. Son sürüm güncel Beta BIOS olmayan BIOS güncellemesi yaptığın halde geç açılıyorsa pek de yapabileceğin bir şey yok. Tabii sorun EXPO kaynaklı ise. EXPO açmadığında durum ne?

Hocam bu geç acılmanın EXPO ayarları ile alakası var mı?
  • MSI B650P Wi-Fi
  • R5 7600X.
  • 6950XT.
  • 6000MHz DDR5 G.Skill 16x2 RAM
Bende 39sn acılış süresini geçemedim.
Sunu fark ettim RAM'ler otomatik 4800MHz ile başlayınca sistem 18sn BIOS süresi görünürken RAM'leri 6000MHz çektiğimde 39sn oluyor acaba bir BIOS ayarı ile çözülebilecek bir durummu bu.

Hocam merhaba,

Aynı sorun bende de var anakarttan olduğunu düşünüyordum, sorun devam ediyor mu? Çözüm bulduysan yazar mısın?

Merhaba, sorun bende de devam ediyor. Yeni bir DDR5 sistemi arkadaşıma topladık o işlemci olarak Intel'i tercih etti. Aynı sorun onda da vardı sorunu RAM'lar ile çözdü.

AMD uyumlu RAM almıştı onların yerine Intel uyumlu RAM taktı sorun çözüldü. Sanırım işlemciye uyumlu RAM takmak gerekiyor. Ben değiştirme gereği duymadım, 1 dakika erken açılsa ne geç açılsa ne sonuç olarak performansa bir etkisi yok. :)

Ekleme olarak BIOS güncellemesi attığım halde sonuç değişmedi sanırım tek yol RAM'lardan geçiyor.

Merhaba, sorun bende de devam ediyor. Yeni bir DDR5 sistemi arkadaşıma topladık o işlemci olarak Intel'i tercih etti. Aynı sorun onda da vardı sorunu RAM'lar ile çözdü.

AMD uyumlu RAM almıştı onların yerine Intel uyumlu RAM taktı sorun çözüldü. Sanırım işlemciye uyumlu RAM takmak gerekiyor. Ben değiştirme gereği duymadım, 1 dakika erken açılsa ne geç açılsa ne sonuç olarak performansa bir etkisi yok. :)

Ekleme olarak BIOS güncellemesi attığım halde sonuç değişmedi sanırım tek yol RAM'lardan geçiyor.
Problem RAM'lerden değil Memory Training'den kaynaklanıyor o da doğal olarak AM5'ten kaynaklanıyor. Daha SMU ve BIOS tam düzgün hale gelmediğinden dolayı boot süreleri uzun.

Ama bu hafta yayınlanan AGESA 1.0.0.5C ile boot süreleri gözle görülür miktarda düştü.

Problem RAM'lerden değil Memory Training'den kaynaklanıyor o da doğal olarak AM5'ten kaynaklanıyor. Daha SMU ve BIOS tam düzgün hale gelmediğinden dolayı boot süreleri uzun.

Ama bu hafta yayınlanan AGESA 1.0.0.5C ile boot süreleri gözle görülür miktarda düştü.
Powera bastıktan sonra, monitöre görüntünün gelmesi en fazla 10 saniye alıyor şuanda.

Problem RAM'lerden değil Memory Training'den kaynaklanıyor o da doğal olarak AM5'ten kaynaklanıyor. Daha smu ve BIOS tam düzgün hale gelmediğinden dolayı boot süreleri uzun.

Powera bastıktan sonra, monitöre görüntünün gelmesi en fazla 10 saniye alıyor şu anda.

Merhaba, söylediğiniz güncellemeyi az önce yaptım sonuç değişmedi.
Yeni RAM sipariş ettim anakart uyumlu bir de öyle deneyeceğim sonuç değişirse konuyu güncellerim.

Geri
Yukarı