Çözüldü AMD ekran kartı oyunlarda kullanılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ns66

Centipat
Daha fazla  
RAM
6114MB RAM
Ekran kartı
AMD Mobility Radeon HD 5000 Series
İşlemci
Intel Core i5 CPU M 480 (2.67 GHz)
Birkaç gün önce Steam'den oyun indirdiğimde bilgisayarım oyunu açıyor fakat siyah ekranda çalışıyor ve sadece ses geliyordu, görüntü gelmiyordu. Bunu düzeltmenin yolunu YouTube'dan benimle aynı sorunu yaşayan ve aynı ekran kartı modeline sahip olan birinden buldum. Ekran kartımın driverından sadece yüksek Performans'dan güç moduna almak gerekiyormuş. Bu sefer de bilgisayarım oyunu sorunsuz bir şekilde açıyor fakat düşük FPS veriyordu. Bunun asıl nedeni yüksek performans modunda "AMD (ATI) Radeon HD 5000" ile çalıştırması, güç tasarrufu modunda ise "Intel HD Graphics" ile çalıştırması. Bu sefer de yüksek performans modunda çalıştırınca oyunda ses geliyor ama görüntü gelmiyor. Uzun lafın kısası benim harici ekran kartım hiçbir şekilde çalışmıyor bunu nasıl düzeltirim?

Burada görüntülerdeki gibi. AMD ekran kartım hiçbir şekilde çalışmıyor. Bunu da MSI Afterburner indirdikten sonra öğrendim ne yazık ki 😕

a38f9c8.jpg

okprm62.jpg

Burada ise ekran kartı sürücüm var. Ayarlar bu şekilde, bu arada sorun sadece Left 4 Dead2 de geçerli değil bu tüm oyunlarda. Yardımcı olursanız sevinirim...

Ekran Görüntüsü (2).png

Ekran Görüntüsü (12).png

Sistem bilgilerim:

Ekran Görüntüsü (13).png

Ekran Görüntüsü (14).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam sisteminizin bana marka model seri numarasını atar mısınız?

Eğer bulamıyorsanız bilgisayar açılırken ESC'ye basın sürekli (değişebilir) System info gibi bir şey çıkması lazım oradan bakın bize yazın.
tamamdır hocam yazıyorum şimdi

Eğer bulamıyorsanız bilgisayar açılırken ESC'ye basın sürekli (değişebilir) System info gibi bir şey çıkması lazım oradan bakın bize yazın.

HP Pavilion DV6-3340ST LL087EA​

bu hocam modeli

ll087ea#ab8 = bunu aratınca çıktı

@Alfa Prime @Hyper_6902
Öncelikle bana ve benim gibi sorun yaşayan tüm insanlar için zaman ayırdığınız için teşekkürler hocalarım. Ekran kartı driverını güncelledim ve sorunum çözüldü. Ne kadar mutlu oldum bilemezsiniz. Her şey için çok çok teşekkür ederim. Peki gelelim sorunu nasıl çözdüğümle ilgili:

*Not! Sadece AMD ekran kartları için geçerlidir*

İlk olarak sisteminize gelebilecek herhangi bir sorun için arama çubuğuna "geri yükleme noktası oluştur" yazıyoruz çıkan sekmede alttaki oluştur butonuna tıklayarak geri yükleme noktamızı oluşturuyoruz. Eğer oluşturmuyorsa yapılandır diyerek sistem korumasını aç diyoruz ve aşağıdaki kısımdan bir kota belirliyoruz ve uygula diyoruz.

Sonrasında ise TechPowerUp GPU-Z (v2.48.0) Download isimli siteden GPU-Z isimli programı indiriyoruz.
Ardından programı açıp kurduktan sonra.

Ekran Görüntüsü (32).png

Alttaki sekmeden harici ekran kartımızı (bende AMD Mobility Radeon HD 5000 series olarak geçiyor...) Seçiyoruz. Hemen ardından sağ üst köşedeki "lookup" sekmesine tıklıyoruz ve bizi ekran kartımızın marka modeli olduğu bir sekmeye atıyor.

Ekran Görüntüsü (33).png

Ekran kartımızın marka modelini öğrendikten sonra, ekran kartımızın marka modelini aratıyoruz ve ekran kartımızın orijinal sitesinden işletim sistemimize göre uygun olanı bulup seçiyoruz.

Ekran Görüntüsü (38).png

İşletim sistemimize uygun olan dosyayı bulup indiriyoruz (ben aslında iki dosyayı da indirip kurdum siz de benim gibi yapabilirsiniz).
Ardından masaüstüne sağ tık yapıp "Radeon ayarları"na tıklıyoruz ve açılan pencerede alttaki tercihler sekmesine tıklıyoruz ve "Radeon ek ayarları"na çift tıklıyoruz ve açılan ekrandan "güç" kısmına gelip oyunumuzun .exesini bulup yüksek Performans'a atıyoruz ve oyunumuz artık harici ekran kartında çalışmış oluyor.

Ekran Görüntüsü (39).png

*Not!* bu güncelleştirmeleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir dostlarım. Ha bu arada ekranınızda gidip gelmeler, aygıt sesleri falan çıkarsa normaldir haberiniz olsun.

tamamdır hocam yazıyorum şimdi

HP Pavilion DV6-3340ST LL087EA​

bu hocam modeli

ll087ea#ab8 = bunu aratınca çıktı

@Alfa Prime @Hyper_6902
Öncelikle bana ve benim gibi sorun yaşayan tüm insanlar için zaman ayırdığınız için teşekkürler hocalarım. Ekran kartı driverını güncelledim ve sorunum çözüldü. Ne kadar mutlu oldum bilemezsiniz. Her şey için çok çok teşekkür ederim. Peki gelelim sorunu nasıl çözdüğümle ilgili:

*Not! Sadece AMD ekran kartları için geçerlidir*

İlk olarak sisteminize gelebilecek herhangi bir sorun için arama çubuğuna "geri yükleme noktası oluştur" yazıyoruz çıkan sekmede alttaki oluştur butonuna tıklayarak geri yükleme noktamızı oluşturuyoruz. Eğer oluşturmuyorsa yapılandır diyerek sistem korumasını aç diyoruz ve aşağıdaki kısımdan bir kota belirliyoruz ve uygula diyoruz.

Sonrasında ise TechPowerUp GPU-Z (v2.48.0) Download isimli siteden GPU-Z isimli programı indiriyoruz.
Ardından programı açıp kurduktan sonra.

Ekran Görüntüsü (32).png

Alttaki sekmeden harici ekran kartımızı (bende AMD Mobility Radeon HD 5000 series olarak geçiyor...) Seçiyoruz. Hemen ardından sağ üst köşedeki "lookup" sekmesine tıklıyoruz ve bizi ekran kartımızın marka modeli olduğu bir sekmeye atıyor.

Ekran Görüntüsü (33).png

Ekran kartımızın marka modelini öğrendikten sonra, ekran kartımızın marka modelini aratıyoruz ve ekran kartımızın orijinal sitesinden işletim sistemimize göre uygun olanı bulup seçiyoruz.

Ekran Görüntüsü (38).png

İşletim sistemimize uygun olan dosyayı bulup indiriyoruz (ben aslında iki dosyayı da indirip kurdum siz de benim gibi yapabilirsiniz).
Ardından masaüstüne sağ tık yapıp "Radeon ayarları"na tıklıyoruz ve açılan pencerede alttaki tercihler sekmesine tıklıyoruz ve "Radeon ek ayarları"na çift tıklıyoruz ve açılan ekrandan "güç" kısmına gelip oyunumuzun .exesini bulup yüksek Performans'a atıyoruz ve oyunumuz artık harici ekran kartında çalışmış oluyor.

Ekran Görüntüsü (39).png

*Not!* bu güncelleştirmeleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir dostlarım. Ha bu arada ekranınızda gidip gelmeler, aygıt sesleri falan çıkarsa normaldir haberiniz olsun.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı