AMD ekran kartları nasıl?

5500 XT piyasada Navi 14 yongasını kullanan tek kart (5300 XT henüz göremedik). Navi 10'dan en büyük farkı watt başına performans ve ısınma olarak biraz daha iyi. Sanıyorum bu da 5500 XT'yi ailenin diğer kartlarından ayıran en büyük özellik.
yaetbhdza5r31.png

AMD kartlarda genelde biri diğerine benzemez aynı ailede bile olsalar buna en yakın örnek RX 590'dır. Yapı hatta nm olarak bile 500 serisi kartlardan tamamen farklı ama bu da ona olumsuz yansımış. Güç tüketimi, ısınma ve sorun olarak sıkıntılı.

Tabii 400-500 serisi eskide kaldığı için şu anda 5000 ve 6000 serileri üzerinden gitmek en doğrusu olur. Şimdilik Navi 14 ve Navi 21'ler Nvidia kartlardan farksız görünüyor. 6700 XT ile de Navi 22'leri görmeye başlayacağız. AMD böyle devam ederse sürücü sorunlarını tarihe gömebilir bakalım.

Yazılımsal sorunlar yaşatsa da sonuçta NVIDIA da Allah yapısı değil. Bence bana şu an ne kadar kızacak olsalar da NVIDIA'nın hayran kesimi fazla abartıyor. NVIDIA'nın mühendisleri, kendi grafik kartlarını bu kadar övmüyor olabilir.

AMD kartlar oyunlarda NVIDIA kartlardan geri kalmıyor artık ve gayet de stabil kartlar. Ancak iş grafik programlarına gelince AMD kesinlikle çok sorunlar çıkarıyor. Grafik programları (Photoshop, Premirer Pro, After Effects, Blender vs.) kullanacaksan NVIDIA'dan şaşma.

AMD ekran kartları nasıl? Ne gibi sorunları var? Gelecekte bana ne etkisi olur? macOS Big Sur kurmayı düşünüyorum, düzgün çalışır mı?

Hem RX 480 8 GB hem de anlık olarak RX 5700 XT kullanıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. AMD'den kolay kolay şaşacağımı zannetmiyorum. NVIDIA pazarı domine etmiş durumda. Karşısında rakip güçlenmezse fiyatları sadece kendisi belirler.

Geri
Yukarı