AMD ekran kartları neden aşırı sorunlu?

Hocam çok basit bir matematik yapayım size. NVIDIA ekran kartları sizce neden AMD ekran kartlarından daha çok satıyor? Cevap çok basit NVIDIA kartları AMD kartlarından çok daha iyi. Sizin dediğinize geleyim, evet ben de AMD ekran kartı kullandım. RX6400 idi. FPS düşmesi yaşıyordum, ısı problemi yaşıyordum ve en önemlisi tam performans sağlayamıyordu kart. Çok araştırdım sebebini fakat tam net bir sonuç bulamadım. AMD ekran kartları pişmanlıktır.

Şu anda GTX 1660 TI kullanan birisi olarak 1660 TI kartını tercih ederim, sırf problem çıkarmadığı için.
RX 6400 de ısı problemi hiç yaşamadım kart 65 in üstünü görmüyor. Ama performans olarak dediğiniz gibi çok sıkıntılı ve rezil.

Küçüklüğümden beri hep AMD ekran kartı kullandım, her kartta da sorun yaşadım. R7 240 - RX 570 - RX 6400 şeklinde gitti. Gözlemlediğim kadarı ile AMD ekran kartları şansa dayalı düzgün çalışıyor. Biri diyor ki bende hiç sorun yok ama diğer 30 kişi drop yapıyor stutter oluyor gibisinden şeyler söylüyor. Ben de maalesef hep sıkıntı yaşayan tarafta oldum, fiyat performans olduğu için kullanmak istedim ama hepsinde de sonu hüsran. Keşke diyorum zamanında NVIDIA bir kart alsaydım da bu tür sorunları yaşamasaydım. Ne kadar geç kalsam da tüm yaşadığım sorunlar yüzünden oyunlardan da bıktım ve artık bunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum, o yüzden NVIDIA alacağım umarım her şey sorunsuz ilerler.

Sizin tecrübeleriniz deneyimleriniz nelerdir? Ben mi çok şanssızım yoksa cidden AMD kartları sorunlu mu?

APU AMD islmecili laptopumda bir sorun yaşamadım RX 560 kullandım ASUS'un 200 gün kullandiysam 40 gün sorun yaşamışımdır şu an 8 aydır RX 570 kullanıyorum Gigabyte'in fevkalade sadece 4 5 sorun yaşamışımdır RX 570 de neredeyse hiç sorun yaşamadım diyebiliriz ama NVIDIA GT 740M kullandığımda her gün sorun her gün sorun yaşıyordum sürekli driver sil yükle yapıyordum günde 4 5 defa ilk NVIDIA kartım hayatımın en bunaltıcı deneyimi olmuştu.

AMD kartları bende uzun süre kullandım. Bunlar arasında RX 570, RX 6600 vardı. Kullanım deneyimlerim arasında şunu fark ettim, OC veya haberim olmadan AMD ile uyumsuz bir yazılım kullanınca WattMan hatası alıyordum. Örnek GameRanger açtığım an ekran titriyor ve WattMan alıyordum. RX 6600 WattMan fazla vermese dahi, GPU saat hızları stabil değildi.

RX 580 8GB 256bit ekran kartı kullanırdım. Elimin altında canavar vardı o dönemler ama uzaktan online eğitimim de vardı vizelerim ve finallerimde online oluyordu. İşin kötü yanı ekran kartı sık sık siyah ekran - wattman hatası gibi hatalar veriyordu. Zaten siyah ekran sorununda pc yeniden başlatmadan düzelmiyordu. Kartı satma kararı aldım ve aralarında fazla bir fark olmayan bir nvidia karta geçtim. Hayatım değişti gerçekten.

not: AMD kullananların bazıları yaşıyor bazıları yaşamıyor diyorsun ya yalan söylüyorlar onlara inanma. Tamam RX500 serisi daha kötü mimari olarak ama yine de sen amd kartını bu denli savunanların yalanlarına kanma.

Herkes kabul etsin AMD mühendislik ve yazılımsal açıdan berbat. Yayıncılara bakın bir tane AMD kart kullanan var mı? Hepsi nvidia RTX4080 RTX 2060 SUPER falan kullanıyor. Bu insanlar akılsız değil.

2013 yılından beri Sapphire r240 kullanmış biri olarak 9 yıl boyunca beni hiç yarı yolda bırakmadı. Bunun dışında son iki yılda elime geçen kartlar (rx 6600, rx 6650 xt , rx 6800 ve şu anda kullanmakta olduğum rx 6900 xt)
Hiçbiri beni üzmedi sattığım adamları da üzmedi...

Bu sorunların kendimce tamamen driverlardan kaynaklandığını düşünüyorum.

Küçüklüğümden beri hep AMD ekran kartı kullandım, her kartta da sorun yaşadım. R7 240 - RX 570 - RX 6400 şeklinde gitti. Gözlemlediğim kadarı ile AMD ekran kartları şansa dayalı düzgün çalışıyor. Biri diyor ki bende hiç sorun yok ama diğer 30 kişi drop yapıyor stutter oluyor gibisinden şeyler söylüyor. Ben de maalesef hep sıkıntı yaşayan tarafta oldum, fiyat performans olduğu için kullanmak istedim ama hepsinde de sonu hüsran. Keşke diyorum zamanında NVIDIA bir kart alsaydım da bu tür sorunları yaşamasaydım. Ne kadar geç kalsam da tüm yaşadığım sorunlar yüzünden oyunlardan da bıktım ve artık bunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum, o yüzden NVIDIA alacağım umarım her şey sorunsuz ilerler.

Sizin tecrübeleriniz deneyimleriniz nelerdir? Ben mi çok şanssızım yoksa cidden AMD kartları sorunlu mu?

Bu video işinize yarayabilir belki. Stuttering sorunları bence AMD'ye has değil bununla ilgili açılmış bir sürü konu var, NVIDIA kullanan da AMD kullanan da yaşıyor gayet. NVIDIA ekran kartı sürücüleri konusunda daha stabil olduğu söyleniyor. Ben NVIDIA kullandığım dönemde sürücü kurmayı dahi bilmeyen bir velet olduğum için o konuda yorum yapamayacağım.

AMD ekran kartları Gaming laptoplarda da tercih edilmiyor. İşlemcilerinde bile daha lise yıllarımda, sıfır kutusundan çıkan arızalı AMD işlemci ile karşılaştım. O gün bugündür Intel+NVIDIA ikilisinden yanayım ve hiç sorun yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı