AMD ekran kartları neden sevilmiyor?

Hocam bence tahmin edemedi. Zaten şu yapay zeka daha yeni başladı sayılır inşallah ayak uydurabilir.

Uyduracaklar ama bugüne kadar yapay zeka ile çalışmaların çoğunu üçüncü kişiler yaptı AMD yerine.

Bethesda'nın yamuk oyun çıkarıp modderların düzeltmeye çalışması gibi düşün. AMD kanadından dişe dokunur bir adım gelmesi 1-2 senedir, Github'da açık kaynak kodlarıyla millet kendi söküğünü dikiyor.

NVIDIA hizmetini ve ürünlerini ucuz satmıyor "tekel" olduğundan, AMD için ekonomik çözümlerle yatırım almaları zor olmaz. Yalnızca daha aç ve agresif takılmaları lazım pazarda.

Son 3 senede teknoloji nasıl değişti, yapay zeka nasıl ortalığı ele geçirdi. Maskeleri taktın, çıkardın dünya değişmiş. AMD ise bu esnada bol bol yatış yaptı NVIDIA yapay zeka atılımlarına çuvalla para harcarken. Sonunda da hisseleri gökyüzüne vurdu, en değerli teknoloji şirketlerinden birisi oldular.

Şahsen Lisa Su'dan böyle bir öngörüsüzlük beklemezdim, resmen oturup NVIDIA'yı izlediler.

Akraba akrabayı gurbette hesabı. 2 akraba şirketin başında nasıl denk getirdilerse.

NVIDIA %4 %5 her geçen gün arttıtıyor değerini. AMD ise düşsem mi yükselsem mi diye bekliyor.

Ama benim bir yapım var açıkçası ben hiçbir zaman bir şeye kesin laf söylemem. Hep olabilir ihtimal veririm.

2-3 Sene içinde Trilyonluk şirket oldular. Demek istediğim yani, Yarın gider AMD ortalığı ele geçirecek bir hamle yapar o zaman yaklaşır bile zamanla. Yaklaşmasa bile 600-700 Milyon Dolarlık şirket olsa bile bence çok iyi.

Sonuçta kesin artık NVIDIA bizi ele geçirdi artık o ben demem açıkçası. "şu anlık" derim.

Ama bir yandan şimdiki adımların geleceğe yön verdiği için, Yatınca bir şey bekleyemezsin hali ile.

Rekabetin verdiği zorlukları da tabii göz önünde bulundurmak lazım. AMD konsol ve Sunucu tarfında çok yükleniyor. Ondan ekmek gelecek diyor da. Ekran kartarını adam etsinler. İleride yetişecek bir amacı kalamz yoksa. Erir gider.

Codecleri kötü. Kartlar çok güç tüketiyor. (Belirli modeller hariç) Berbat codecleri yüzünden yayın-video performansları çok kötü. Ve şimdi az çok çözülmüş olsa da driver sorunları çok yaşanıyor.

NVIDIA hizmetini ve ürünlerini ucuz satmıyor "tekel" olduğundan, AMD için ekonomik çözümlerle yatırım almaları zor olmaz. Yalnızca daha aç ve agresif takılmaları lazım pazarda.

Son 3 senede teknoloji nasıl değişti, yapay zeka nasıl ortalığı ele geçirdi. Maskeleri taktın, çıkardın dünya değişmiş. AMD ise bu esnada bol bol yatış yaptı NVIDIA yapay zeka atılımlarına çuvalla para harcarken. Sonunda da hisseleri gökyüzüne vurdu, en değerli teknoloji şirketlerinden birisi oldular.

Şahsen Lisa Su'dan böyle bir öngörüsüzlük beklemezdim, resmen oturup NVIDIA'yı izlediler.
Hocam sadece şimdi değil ki cuda çekirdekleri kullanılmaya başlandığından beri NVIDIA on adım önce, sonuçta dediğiniz gibi AMD yatarsa olacağı bu, daha dün 500-600 görseli sınıflandırayım dedim 20dk sürdü bitmiyor, masaüstüne geçtim 3080 15-20 sn'de halletti.

Geri
Yukarı