AMD ekran kartları neden aşırı sorunlu?

Açıkçası NVIDIA kartlar ustunde dusunmeye gerek olmayan kartlar tak calistir.
AMD gpularsa cogunlukla sorunu driver yonunde yasiyor son kullanici az bucuk bu islerden anlamiyorsa ya guncel diye hep son driveri indirip sorun yasiyor ya da hiç guncellemiyor.
İslemci konusunda katilmiyorum, Ryzen 3thden beri AMD CPU'lar gayet gayet iyidir.

AMD kartları bende uzun süre kullandım. Bunlar arasında RX 570, RX 6600 vardı. Kullanım deneyimlerim arasında şunu fark ettim, OC veya haberim olmadan AMD ile uyumsuz bir yazılım kullanınca WattMan hatası alıyordum. Örnek GameRanger açtığım an ekran titriyor ve WattMan alıyordum. RX 6600 WattMan fazla vermese dahi, GPU saat hızları stabil değildi.

WattMan hatası ne hocam? Ben hiç almadım sanki böyle bir hata. RX580 ve 6700XT ekran kartlarını kullandım.

Forumda 3000 serisi hakkında onlarca konu başlığı var, bu daha çok AMD NVIDIA'dan ziyade bu isimleri kullanan markalar ile alakalı bir sorun. Markalar arasında dağlar kadar fark var. Şahsen ASUS RX 6700 XT kullanıyorum ve arada sürücü problemi dışında büyük bir sorun yaşamadım. Ne mavi ekran ne de PC'nin kendini kapatması gibi sorunlarla karşılaşmadım.

GPU yazılımsal veya donanımsal bir sıkıntı ile karşılaşınca (sebebi net bir şey olmuyor) sistemin reset veya siyah ekranda kalması. Yeniden başlatma sonrasında AMD Software yazılımında WattMan hatasını görebilirsiniz.

APU AMD islmecili laptopumda bir sorun yaşamadım RX 560 kullandım ASUS'un 200 gün kullandiysam 40 gün sorun yaşamışımdır şu an 8 aydır RX 570 kullanıyorum Gigabyte'in fevkalade sadece 4 5 sorun yaşamışımdır RX 570 de neredeyse hiç sorun yaşamadım diyebiliriz ama NVIDIA GT 740M kullandığımda her gün sorun her gün sorun yaşıyordum sürekli driver sil yükle yapıyordum günde 4 5 defa ilk NVIDIA kartım hayatımın en bunaltıcı deneyimi olmuştu.

Ben şu an 740M ekran kartını kullanıyorum hiçbir problemde görmedim.

Ben RX 6600'ü 1,5-2 yıldır gayet temiz kullanıyorum. Çıkan sürücüleri de direkt yüklüyorum OC de yapıyorum hata aldığım yok.

Sorun yaşamayanlar yalan söylüyormuş şuna bak sen. 🤣
Hocam merak ettiğim şey AMD gölgelendirici önbelleği konusunda çok sıkıntı yapıyordu, mesela bir oyuna ilk defa girildiğinde shaderlar tamamen yüklenmeden sürekli droplara sebep oluyordu. 1 saat civarı oynadıktan sonra ise tamamen çözülüyordu, bu sorun RX 6600'da oluyor mu?

Ben RX 6600'ü 1,5-2 yıldır gayet temiz kullanıyorum. Çıkan sürücüleri de direkt yüklüyorum OC de yapıyorum hata aldığım yok.

Sorun yaşamayanlar yalan söylüyormuş şuna bak sen. 🤣
RX 6600 kullanıyorsun OC'da yapıyorsun 2 yıldır hiçbir hata almadın mı? Wattman hatası bile mi? :D imkansız :D yalan söylüyorsun. Zaten OC yapınca kuduruyor direkt wattman atmaya başlıyor sistem.

Hocam merak ettiğim şey AMD gölgelendirici önbelleği konusunda çok sıkıntı yapıyordu, mesela bir oyuna ilk defa girildiğinde shaderlar tamamen yüklenmeden sürekli droplara sebep oluyordu. 1 saat civarı oynadıktan sonra ise tamamen çözülüyordu, bu sorun RX 6600'da oluyor mu?

1 saat abartı bende 5-10 dakika oynadıktan sonra geçiyordu. Şunu yapalı shader kaynaklı drop yediğimi hatırlamıyorum.

RX 6600 kullanıyorsun OC'da yapıyorsun 2 yıldır hiçbir hata almadın mı? Wattman hatası bile mi? :D imkansız :D yalan söylüyorsun.

Almadım demedim zaten? :D Wattman dediğimiz şey başlı başına bir hata değil bir hatanın sonucu. Elektrik kesintileri ve OC denemelerim(stabil ayar tutturmadan öncesinde) haricinde de Wattman almadım.

Stabil ayarlarla kullandığımda elektrik kesintileri hariç hiçbir şekilde Wattman almadan akıcı şekilde kullanıyorum. O da sistem aniden çöktüğünde devreye giren bir yazılım olduğundan elektrik kesildiğinde almam çok doğal.

Zaten OC yapınca kuduruyor direkt wattman atmaya başlıyor sistem.

O senin beceriksizliğin ya da elindeki parçaların kalitesizliği. Kartın BIOS'uyla da oynadım ayrıca. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı