AMD ekran kartları neden bu kadar kötüleniyor?

WattMan en büyük sebep. Tam oyunun en güzel yerinde fanlar Turbo'ya dönüp ekran kararıyor. NVIDIA tarafında pek duymadım bunu yaşayan.

NVIDIA tarafında daha güzel hatalar var hocam mesela GPU kullanımının %10 geçmemesi hatası gibi. Onda hiç oynayamıyorsunuz 5FPS'te kalıyor. NVIDIA kullanıcısını düşünüp WattMan gibi bir hata koymamış onun yerine hiç oynamasın daha iyi demiş.

Ben de hd2400 pro kullanıyorum foruma inat 😃 eski donanımı kullanabilmek bence bir sanattır. (Bence yani) Çünkü herkesin harcı değil uğraşmak, sabretmek, dayanmak, çözüm bulmak...
Çok haklısın hocam sakin olmaya sabırlı olmaya zorluyor insanı. Bu sistemi bu kadar kullanıp oyun bile oynadıysam yeni bilgisayara geçtiğimde 15 sene kullanırım herhalde diyorum ama dayanmaz. Kapitalizim karşıtı yapıyor beni eski sağlam ürünler.

Çünkü herkesin oluşabilecek problemlerle ilgili zamanı veya sabrı yok. Ayrıca herkes eğlence için kullanmıyor bu ürünleri. Sorun oluştuğunda bilgisi yoktur olmak zorunda da değil. İlgiliden çözümün hemen sunulmasını ister, bültenler ile sorunun tespit edildiğini ve yeni güncelleme ile giderileceğini duymak ister, donanım ile ilgili vakit harcamak istemez. Ürün bu sene çıkıyor kullanıcı olarak parayı ödüyorsun ve bu sene problemsiz kullanmaya başlamak istiyorsun doğal olarak bir sonraki seriye veya ihtiyaca kadar. Sebep genelde bu. Maalesef AMD GPU alanında donanım konusunda cömert olsada (ki hoşuma gidiyor ara sıra alıp severek deniyorum) her seri tamamen sürpriz yumurta. AMD kervanı yolda düzüyor yazılım konusunda yani. Her kullanıcı için cazip değil maalesef. Ama kesinlikle almayın pişmanlık demek çok komik kaçıyor. Gayet alınır kullanılır ve Nvidia muadili veya üstün olduğu bir çok ürünü mevcut.
3 yıldır RX570 kullanıyorum. Şu zamana kadar sadece 2 defa WattMan hatası verdi. Bunu geçtim zaten bir şekilde çözümü olan bir hata genelde(tuhaf çözümler olsa bile). Ne zaman bir AMD ekran kartındaki sorun ile ilgili bir konu açılsa altına;
  • AMD ekran kartı almayın.
  • Ben bir kere aldım pişman oldum.
  • AMD ekran kartı pişmanlıktır.
Gibi gibi yorumlar görüyorum. Belki 10 belki 100 kişiden birinde oluşabilecek bir hata için neden bu kadar hor görülüyor anlamadım. İşin ilginç tarafı NVIDIA bir kartta benzer veya başka bir hata yaşansa ya da tamamen bozulsa kimse bu tarz yorumlar yapmıyor.

Son düzenleme:
Hocam sorun yaşamayan gelip ne yapsın RX570 çok güzel kart gidin alın evinizde fazladan bulunsun mu desin forumda. Sorunu olan gelip yazıyor çözüm arıyor. Benim ilgincime giden tarafı aynı sorular NVIDIA tarafında olunca kimsenin çıt çıkarmaması, bir yerde bile NVIDIA kart alınmaz, çöp, rezalet, pişmanlık vs. gibi yorum görmedim.
6000 serisini bir kenara bırakırsak RX 500 serisi ile NVIDIA kartlar'da sorun görülme sıklığı bir mi cidden? 500 hatta 5000 serisiyle sükse yaptı zaten bu sorunlar. Abartılmış yorumlar hariç sorunların çok daha sık görüldüğü taraftan daha çok şikayet edilmesi normal.

Son düzenleme:
Genelde Nvidia kullananlar amd'yi amd kullananlar nvidiayı kötülüyor.
Bana göre marka fanboyluğu yapmak doğru değil bazı modellerde amd bariz öne geçiyorsa onu alırım bazı modellerde aradaki farka değeceğini düşünüyorsam fazla para verip Nvidia alırım hiçbir firmaya düşmanlığım yok açıkçası.

4 yıl RX 580 kullandıktan sonra geçen ay RX 6700 aldım. Sadece 1 ay içerisinde 4 veya 5 defa Wattman hatası verdi kart. Genel olarak sosyalde en az haftada bir wattman hatası adı altında konu açılıyor. Bir Amd kullanıcısı olarak ben bu kartı neden kötülemeyim? Daha uygun fiyata daha yüksek performans vermesi gayet hoş ancak sürekli böyle hatalarla karşılaşmak çok sinir bozucu.
wtmann.jpg

Yan bilgisayarımda RX 570 var oyun için kullandığım 2yıldır orta ayarlarda ağır oyunlar oynuyorum bir kere watman bile yemedim gayet de güzel kart.

Bende 1 yıl RX 570 kullandım kusursuz çalıştı ardından 1650S kullandım o kart beni pek tatmin etmemişti, şimdi ise 6650 XT kullanıyorum çok dengesiz çalışıyor, 1 ay içinde W11 ile 2 hafta kusursuz çalışıp ardından deli gibi WattMan hataları ile uğraştım Windows 10'da ise daha sakin fakat bitmiyordu değişim için servise yolladım değiştirildikten sonra 2 kere daha aynı hatayı aldıktan sonra bir daha hata almadım elektrik kesintisi sonrası hariç.
-Tamamen AMD sistem kullanıyorum ve 22.11.1-2 sürümlerini kullanıyorum

Benim için F/P önemli hocam, marka takıntım yok fazla bilinmedik olmadığı sürece sorun etmiyorum. RX570'i bu yaza değiştirmeyi düşünüyorum ya RX6600 ya RTX2060. F/P'ci olmak en iyisi kafanız rahat takılıyorsunuz. Yarı fiyatına aynı performansı alacaksam arada bir yazılımsal problemleri görmezden gelebilirim açıkçası.
bencede bide xfx kötüleniyor ben anlamadım niye amd ile alakalı şeyleri hor görüyorlar yazılımsal hatam vardı windows ile alakalıydı ve update ile bence kötülemek manasız biz çıkıp nvidia yı kötülemiyoruz amd kötü amd böyle şöyle yeter be bıktım valla.

Yeni konular

Geri
Yukarı