Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba. AMD ekran kartlarının yeni korkulu rüyası "Siyah Ekran" hatası. Bununla ilgili bir konu açma gereksinimi duydum. Türkçe kaynak oldukça az ve dar kapsamlı. Daha geniş kapsamlı olarak bu konuyu açıyorum

Öncelikle hatamız bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi yaptığım, benim sorunumu çözen, başka AMD kart kullananların uygulayıp, sorununu çözdüğünü belirten uygulamaları burada sizinle paylaşıyorum;

• Çözüm yolu: RAM Kontrolü:
    • Windows işletim sisteminin beraberinde getirdiği Windows Memory Diagnostic ile
    • ile RAM'leri test edebilirsiniz. Nasıl kullanacağınız?
    • Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    • Eğer Windows Memory Diagnostic ile baktığınız zaman hata bulamazsa, bir de MemTest86 ile test yapmanızı öneririm.

• Çözüm yolu:
    • Sabit Disk Kontrolü: HD Tune Pro, HD Sentinel Pro gibi programlar ile sabit diskinizi kontrol edebilirsiniz. Sağlık testi yapıp, Bad Sector taraması yapılabilir.
    • Eğer SSD kullanıyorsanız, Bad Sector taraması yapmak sizin için boşa zaman kaybı olacaktır.

• Çözüm yolu: Frekans düşürmek: AMD Radeon ile çözüm
    • Radeon Ayarlarını açın
    • Üst Menüden Performans Sekmesini açın
    • Ayarlanıyor sekmesini seçin.
    • Ayarlama Kontrolü'nü "Otomatik"'ten "Manuel"'e alın.
    • GPU Ayarı ayarını açın
    • Max Frekans (%)'ı en az -%25 olarak ayarlayın ve ve kaydedin. Bir oyuna girip test edin.

• Çözüm yolu: Fan ile oynamak:
    • Aynı sekmede, hemen yanında "Fan Ayarı" ayarını Etkinleştirin.
    • Gelişmiş Kontrolü Etkinleştirin.
    • Sıcaklığı test amaçlı 50 derecede %100 çalışacak şekilde ayarlayın.
    • Kaydedin.
    • Bir oyunda test edin

Benim sorunum fan ayarını 50 derecede %100'e ayarladığım zaman GTA 5'te siyah ekran sorununu ortadan kaldırdı. Ama CS:GO'da halen devam ediyordu. GPU Frekansını -%25 olarak ayarladım. Hem sıcaklık ayarı 50 derece %100, hem frekans -%25. Zaten 100 FPS aldığım için gerek duymuyorum bu kadar frekansa.

Sizde eğer siyah ekran hatası alıyorsanız, bu anlattığım adımları uygulayın. Eğer hiç bir çözüm yolu sizin sorununuzu çözemedi ise yeni konu açın, beni de etiketlemeyi unutmayın.

Benim sorunumu çözmemde yardımcı olan:
@07alone07
@Jonathan North
@MisafirTerliği34
@passat özellikle bu arkadaşa teşekkür ediyorum. Frekans düşürme önerisini bu arkadaş verdi.
@Yusuf Emre İnceipek bu arkadaşımız da benimle 2 saat telefonla konuşarak olası çözüm yollarını anlattı.

Bu arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde kendi sorunumu çözdüm, başkalarına da çözüm önerisi yapabiliyorum. Tekrar tekrar teşekkürler <3

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok haklısınız lakin şu fanboy muhabbetinden zerre anlamıyorum kardeşim bir iyi bir kötü vardır kötü ne kadar iyi olabilirki aklın yolu bir.Şimdi ben kartı satıp Nvidia almayı düşünüyorum bana kim hizmet verirse paramı kim hakederse onu kullanırım neden kullanamadığım ürünü kullanmaya çalışayım.Eğer bir pazarlama yapıyorsanız tabikide övmeniz gerekir yalnız kuru kuru bu işler olmaz bence bu fanboy denilen kesim arkadaşlar bu yanlışları baz alarak söylemeli.Daha fazla konuyu saptırmadan ilginiz için ayrı bir teşekkür ediyorum sağolun.

Hocam ben öğrenci adamım. RX 460'ı 2. el aldım, kartta sorun yok (dün gece japon damlamıştı, o hariç :D :)) ama ben şimdi bu kartı yine aldığım fiyata satsam (450 TL) nasıl üstüne 600 liraya ekleyip nasıl 1050 alayım?

Beni aşırı derecede zorlar, hatta alamam. Bir işte de çalışmıyorum. O yüzden frekans düşürerek vs bir şekilde kullanmak zorundayım.

Bu yüzden bu işlemleri uygulamak zorundayım.

Bunu dile getirince de Nvidia fan boyu oluyoruz. Olsun. Ben yine de uyarayım kişileri. Almayın, 10 kartın 3'ü bozuk ise, sen 10 kartı da içine alıp "Benim kartımda sorun yok. Nvidia fan boyluğu yapmayın" demek tam bir aptallık.

Neyse, istersen kartı elden çıkart. Üstüne biraz ekle GTX 1060 yada 1660 al. Tam bilmiyorum hangi karta denk geliyor ama Nvidia'ya geçin.
Ben de bir eklemede bulunayım konuyla ilgili. RX 5700XT ile yaklasık 3 aydır benzer sıkıntılar yasıyordum hatta forumlarda da bir baslık acmıstım konuyla ilgili.. Adrenaline yazılımını yuklemeyip Aygıt yoneticisi uzerinden sadece driver yukledikten sonra oyunlarda genelde sıkıntı yasamıyordum ama browserda reset, siyah ekran veya BSOD gibi sorunlar cıkıyordu. Benzer sıkıntılar yasıyorsanız asagıdaki sekilde cozebilirsiniz:

Google Chrome üzerinden chrome://flags/#use-angle yazıp, Choose ANGLE Graphics backend: Dirextx9 secmeniz gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bilgisayara format atmıştım. İlk kurulum sonrası sürücüleri indirdi ama yüklemedi. O sırada GTA 5'i açtım. Çatır çatır 2 saat oynadım. 1 kere bile FPS drop girmedi.

Güncelleştirmeyi yüklemek için restart attım. Başladı tekrar donmaya. Zaten sorun kartta değil. Sürücüde.

Çok haklısınız lakin şu fanboy muhabbetinden zerre anlamıyorum kardeşim bir iyi bir kötü vardır kötü ne kadar iyi olabilirki aklın yolu bir.Şimdi ben kartı satıp Nvidia almayı düşünüyorum bana kim hizmet verirse paramı kim hakederse onu kullanırım neden kullanamadığım ürünü kullanmaya çalışayım.Eğer bir pazarlama yapıyorsanız tabikide övmeniz gerekir yalnız kuru kuru bu işler olmaz bence bu fanboy denilen kesim arkadaşlar bu yanlışları baz alarak söylemeli.Daha fazla konuyu saptırmadan ilginiz için ayrı bir teşekkür ediyorum sağolun.

Anlık olarak çektiğim videoyu paylaşmak istedim.Umarım aynı sorundur.
Evet aynı sorun. Ekran kartı o sıcaklığa ulaştığında fanlar yüzde kaç çalışıyor ona baktınız mı? Yani bu sorunun çözümü dediğimiz yöntemlerden geçiyor. %100 çözüm garantisi sunamayız ama isterseniz deneyebilirsiniz.

Evet aynı sorun. Ekran kartı o sıcaklığa ulaştığında fanlar yüzde kaç çalışıyor ona baktınız mı? Yani bu sorunun çözümü dediğimiz yöntemlerden geçiyor. %100 çözüm garantisi sunamayız ama isterseniz deneyebilirsiniz.
Fan yüzdem hemen hemen ayın oranda %100 e çıkamıyor Gpu işlemcisi ile aynı seviyede çalışıyor Gpu %70 lerde iken Fan %60 70 arası dönüyor zaten fps oyunu oynamak istersem maunel olarak %100 açıyorum fazla detay a girmeden kurtuluyorum buda benim çözümüm.

Fan yüzdem hemen hemen ayın oranda %100 e çıkamıyor Gpu işlemcisi ile aynı seviyede çalışıyor Gpu %70 lerde iken Fan %60 70 arası dönüyor zaten fps oyunu oynamak istersem maunel olarak %100 açıyorum fazla detay a girmeden kurtuluyorum buda benim çözümüm.
Anladım. Dediğim gibi siyah ekran hatasının çözümü için dediklerimizi deneyebilirsiniz. Ayarlamalar konusunda da elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız. Isınma sorununu ise en iyi hava akışlı kasa alıp içerisine 10 tane fan alarak azaltabilirsiniz. Onun haricinde undervolt ve fan ayarı ısınma sorununuzu daha iyi çözecektir.

Nedense AMD'de bu siyah ekran sorunu RX 5700, RX 5700 XT ile geliyor. RX 5600 XT gibi yeni nesillerde bu sorunu görmedim.
Ayrıca, bu sorun geçen sene Kasım, Aralık ayındaki güncellemelerde mevcuttu 😄 .

@07alone07 Konuyu baya uzattık böyle olsun istemem.Kasayı değiştirmeyi düşünüyorum ve birde ekran kartını tabiki.Şuan aklımda 1660s yada 2060 var indirim kovalayıp alabilirim artık AMD kahrını çekmek istemiyorum şimdi öneri tavsiye konularına bakıyorum.
En iyisini yaparsanız. Şimdiden alacağınız ürünlerinizde hayırlı olmasını diliyorum ve inşallah hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanırsınız.
Nedense AMD'de bu siyah ekran sorunu RX 5700, RX 5700 XT ile geliyor. RX 5600 XT gibi yeni nesillerde bu sorunu görmedim.
Ayrıca, bu sorun geçen sene Kasım, Aralık ayındaki güncellemelerde mevcuttu 😄 .
XFX RX 590 ekran kartı ile son 3 aydır bu sorunlar ile boğuşuyordum. 20.4.2 sürümünde ayar tutturdum şimdilik olmuyor bakalım. Seneye güncellerim herhalde ekran kartı sürümünü. :D

En iyisini yaparsanız. Şimdiden alacağınız ürünlerinizde hayırlı olmasını diliyorum ve inşallah hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanırsınız.

XFX RX 590 ekran kartı ile son 3 aydır bu sorunlar ile boğuşuyordum. 20.4.2 sürümünde ayar tutturdum şimdilik olmuyor bakalım. Seneye güncellerim herhalde ekran kartı sürümünü. :D
Ben RX 5700 serisinden bahsediyordum aslında, ama RX 580 ve RX 590'da buna dahil. Hayırlı olsun. Umarım sorunsuz, kazasız belasız kullanırsınız :).

Hocam ben de RX560 kullanıyorum bu ekran probleminden oldukça bezmiştim dediğiniz gibi %25 Max per. Kıstım ve fanları 50 derecede %100'e çektim bir problem yok şu an ancak %25 performans kaybı beni oldukça etkiliyor %20 seviyelerine alsam olur mu sizce?

Hocam ben de RX560 kullanıyorum bu ekran probleminden oldukça bezmiştim dediğiniz gibi %25 Max per. Kıstım ve fanları 50 derecede %100'e çektim bir problem yok şu an ancak %25 performans kaybı beni oldukça etkiliyor %20 seviyelerine alsam olur mu sizce?
İlla %25 yapacaksanız diye bir kaide yok. Çünkü bu sorunun net bir çözümü olmadığı için herkeste farklı ayarlar ile çözülebiliyor. %20 yapıp deneyin. Baktınız bu hatayı almadınız %15 yapabilirsiniz. Veya kendiniz manuel olarak Frekans Mhz değerini de ayarlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı