Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba. AMD ekran kartlarının yeni korkulu rüyası "Siyah Ekran" hatası. Bununla ilgili bir konu açma gereksinimi duydum. Türkçe kaynak oldukça az ve dar kapsamlı. Daha geniş kapsamlı olarak bu konuyu açıyorum

Öncelikle hatamız bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi yaptığım, benim sorunumu çözen, başka AMD kart kullananların uygulayıp, sorununu çözdüğünü belirten uygulamaları burada sizinle paylaşıyorum;

• Çözüm yolu: RAM Kontrolü:
    • Windows işletim sisteminin beraberinde getirdiği Windows Memory Diagnostic ile
    • ile RAM'leri test edebilirsiniz. Nasıl kullanacağınız?
    • Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
      Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
    • Eğer Windows Memory Diagnostic ile baktığınız zaman hata bulamazsa, bir de MemTest86 ile test yapmanızı öneririm.

• Çözüm yolu:
    • Sabit Disk Kontrolü: HD Tune Pro, HD Sentinel Pro gibi programlar ile sabit diskinizi kontrol edebilirsiniz. Sağlık testi yapıp, Bad Sector taraması yapılabilir.
    • Eğer SSD kullanıyorsanız, Bad Sector taraması yapmak sizin için boşa zaman kaybı olacaktır.

• Çözüm yolu: Frekans düşürmek: AMD Radeon ile çözüm
    • Radeon Ayarlarını açın
    • Üst Menüden Performans Sekmesini açın
    • Ayarlanıyor sekmesini seçin.
    • Ayarlama Kontrolü'nü "Otomatik"'ten "Manuel"'e alın.
    • GPU Ayarı ayarını açın
    • Max Frekans (%)'ı en az -%25 olarak ayarlayın ve ve kaydedin. Bir oyuna girip test edin.

• Çözüm yolu: Fan ile oynamak:
    • Aynı sekmede, hemen yanında "Fan Ayarı" ayarını Etkinleştirin.
    • Gelişmiş Kontrolü Etkinleştirin.
    • Sıcaklığı test amaçlı 50 derecede %100 çalışacak şekilde ayarlayın.
    • Kaydedin.
    • Bir oyunda test edin

Benim sorunum fan ayarını 50 derecede %100'e ayarladığım zaman GTA 5'te siyah ekran sorununu ortadan kaldırdı. Ama CS:GO'da halen devam ediyordu. GPU Frekansını -%25 olarak ayarladım. Hem sıcaklık ayarı 50 derece %100, hem frekans -%25. Zaten 100 FPS aldığım için gerek duymuyorum bu kadar frekansa.

Sizde eğer siyah ekran hatası alıyorsanız, bu anlattığım adımları uygulayın. Eğer hiç bir çözüm yolu sizin sorununuzu çözemedi ise yeni konu açın, beni de etiketlemeyi unutmayın.

Benim sorunumu çözmemde yardımcı olan:
@07alone07
@Jonathan North
@MisafirTerliği34
@passat özellikle bu arkadaşa teşekkür ediyorum. Frekans düşürme önerisini bu arkadaş verdi.
@Yusuf Emre İnceipek bu arkadaşımız da benimle 2 saat telefonla konuşarak olası çözüm yollarını anlattı.

Bu arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde kendi sorunumu çözdüm, başkalarına da çözüm önerisi yapabiliyorum. Tekrar tekrar teşekkürler <3

Son düzenleyen: Moderatör:
@07alone07 Tamamen şans bekleyip görelim.Bilgisayara yeniden kurulum için eski driverları komple kaldırıcam değilmi? Format atmak gerekirmi?
Format atmanıza gerek yok. DDU programı ile yüklü olan ekran kartı sürücüsünü kaldırıp. Yeniden başlat seçeneğini değil de kapat olanı seçersiniz. Bilgisayar kapandığında yeni ekran kartınızı takarsınız. Bilgisayarı açıp yeni ekran kartına ait sürücüyü yüklersiniz. Fakat format da atabilirsiniz. Ben şahsen RX 560 ekran kartından RX 590 ekran kartına geçerken işi şansa bırakmayıp format atmıştım. Ne olur ne olmaz. :)

O dediğim Windows ayarı Radeon programı ayarı içindi. O ayar açık olursa Radeon programından yaptığınız ayar sıfırlanıyordu o yüzden demiştim. Ama o ayar dediğim gibi kapalı dursun. MSI Afterburner programını kullanmadığım için yapılan ayarın nasıl kaydedildiğini bilmiyorum maalesef.

Hocam dediğiniz yaptım fakat bu sefer masaüstünde mouse imlecini oynatırken ve oyuna girdiğimde oyunda vs kasma oluyor. Çok kısa sürüyor mouse hareket etmiyor. En güncel sürüme güncelledim fakat yine aynı problem var? Ne yapmam gerekiyor?

Hocam dediğiniz yaptım fakat bu sefer masaüstünde mouse imlecini oynatırken ve oyuna girdiğimde oyunda vs kasma oluyor. Çok kısa sürüyor mouse hareket etmiyor. En güncel sürüme güncelledim fakat yine aynı problem var? Ne yapmam gerekiyor?
MSI Afterburner programından Core Clock ve Memory Clock değerlerini fazla düşürürseniz oyunlardaki kasma oranı artar. MSI Afterburner üzerinden yaptığınız ayarları sıfırlayıp deneyin birde. Ayrıca dediğim Windows ayarını kapatınca öyle bir problem oluşmaz.

MSI Afterburner programından Core Clock ve Memory Clock değerlerini fazla düşürürseniz oyunlardaki kasma oranı artar. MSI Afterburner üzerinden yaptığınız ayarları sıfırlayıp deneyin bir de. Ayrıca dediğim Windows ayarını kapatınca öyle bir problem oluşmaz.

Hocam her şeyi eski haline getirdim sıfırladım şu an sorun ne tam olarak söyleyeyim. Masaüstünde dolanırken de oyundayken de ani kasmalar oluyor 0.5 sn gibi bir süre sonra düzeliyor 1 dk da bir oluyor ama. Örneğin masaüstünde mouse gezdiriyorum çok az bir süre kasıyor düzeliyor kasıyor düzeliyor. Ekran kartını en son sürüme güncelledim tekrar bu arada driverların hepsi tam olarak kurulu.

Hocam her şeyi eski haline getirdim sıfırladım şu an sorun ne tam olarak söyleyeyim. Masaüstünde dolanırken de oyundayken de ani kasmalar oluyor 0.5 sn gibi bir süre sonra düzeliyor 1 dk da bir oluyor ama. Örneğin masaüstünde mouse gezdiriyorum çok az bir süre kasıyor düzeliyor kasıyor düzeliyor. Ekran kartını en son sürüme güncelledim tekrar bu arada driverların hepsi tam olarak kurulu.
Bu dediğiniz şeyler sonradan oldu ise yaptığınız işlemleri bir gözden geçirin. Maalesef dediğiniz problem ile ilgili bir bilgim yok.

Hocam ayarları şu şekilde yaptım 20 dakikadır herhangi bir sorun çıkmadı. Kalsın mı sizce böyle.
@07alone07 hocam sizden de cevap bekliyorum.Eki Görüntüle 618075

Eğer kullandığın frekans ile stok frekans arasındaki fark, ciddi bir FPS ise (10+ FPS), stok frekansa yaklaştırmaya çalış.

3-5 FPS için ugrasmazdım ben.

1 kişinin daha sorununuzu çözdük. Etti 6 kişi @07alone07 hatta benimle VERA beraber 7 kişi :)
Arkadaşlar voltajlar ile oynamayın! Memory Clock ile oynamayın. Sadece GPU frekansını ben tavsiye ediyorum!

Voltaj ile oynarsanız sistem saçmalayabilir. Ben sadece GPU frekansını düşürmeyi tavsiye ediyorum.

@07alone07 ve ben, AMD çalışanı, Technopat yöneticisi değiliz. Sadece başımızdan böyle bir olay geçti, bende son zamanlarda konu gördüm, konu açtım. Size %100 cevap vermek zorunda değiliz, biz sadece tavsiye veririz. Uygulayıp uygulamamak size kalmış. Voltaj ile oynamak risk almaktır. Bu riski siz alırsınız. Hiç kimse sorumluluk almaz. Ama frekans ile oynamak zarar vermez. İstersen 500 MHz'e çek, sadece FPS düşer.

Eğer kullandığın frekans ile stok frekans arasındaki fark, ciddi bir FPS ise (10+ FPS), stok frekansa yaklaştırmaya çalış.

3-5 FPS için ugrasmazdım ben.

1 Kişinin daha sorununuzu çözdük. Etti 6 kişi @07alone07 hatta benimle VERA beraber 7 kişi :)
Arkadaşlar voltajlar ile oynamayın! Memory Clock ile oynamayın. Sadece GPU frekansını ben tavsiye ediyorum!

Voltaj ile oynarsanız sistem saçmalayabilir. Ben sadece GPU frekansını düşürmeyi tavsiye ediyorum.

@07alone07 ve ben, AMD çalışanı, Technopat yöneticisi değiliz. Sadece başımızdan böyle bir olay geçti, bende son zamanlarda konu gördüm, konu açtım. Size %100 cevap vermek zorunda değiliz, biz sadece tavsiye veririz. Uygulayıp uygulamamak size kalmış. Voltaj ile oynamak risk almaktır. Bu riski siz alırsınız. Hiç kimse sorumluluk almaz. Ama frekans ile oynamak zarar vermez. İstersen 500 MHz'e çek, sadece FPS düşer.

Hocam üzülerek soruyorum bir sorun daha çıktı. Ekran kararma problemi ortadan kalktı lakin bu seferde mouse imleci donuyor, oyunlarda ani kasmalar oluyor (FPS kesinlikle düşmüyor takip ettim) 0.5 ms gibi bir süre mouse hareket etmiyor sonra düzeliyor. 5 dakikada bir oluyor çok can sıkıcı bir şey. İnternette mouse imleci donuyor şeklinde arattım ve söyleyenenleri yaptım lakin düzelme olmadı. İlk gün böyle bir şey yaşamadım diye tüm ayarları sıfırladım MHz'i eski haline getirdim ekran kartının tekrar en güncel sürümünü yükledim fakat sorun aynı.

Radeon.png
bf crash.png
RX 5600XT siyah ekran sorunu çözdük ançak bü seferde Driver farklı bir hata verdi anlayamadim peki 2 gün boyunca siyah ekran vermedi FIFA 20 oynarken dondu ve masaüstüne atti ve hata verdi bir 10dk sonra masaüstünde boş boş gezerken siyah ekrana düştü.
Peki ya eski sürücülerde yapsak olur mu peki mesela 19.12.1 sürücü yüklesem?

Geri
Yukarı