AMD FreeSync nasıl ayarlanır?

Aelfwig

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, AMD FreeSync kullanabilmek için aşağıdaki ekran kartı ve monitöre sahibim.

Sapphire Pulse Radeon RX Vega56 8 GB HBM2.
AOC G2590VXQ 24.5" 75Hz 1ms FreeSync Full HD.

Monitörün OSD'si üzerinde FreeSync açık kapatabilmek için herhangi bir seçenek yok. AMD'nin güncel sürücüsü kurulu bilgisayarıma. Monitörü de kendi markasının sayfası üzerinden aldığım dosyalar ile aygıt yöneticisi'ne tanıttım. FreeSync'i ben şu şekilde aktifleştiriyorum. AMD'nin sürücü ayarlarından FreeSync aktif mi diye kontrol ediyorum. Yine AMD sürücü ayarlarında oyunun profilini kontrol edip FreeSync seçeneğini otomatikten açık seçeneğine değiştiriyorum. Sonrasında ise oyunun FPS limitini 72'ye sabitliyorum. Oyunun ekran yenileme hızı 75Hz oluyor ve oyuniçi V-Sync'i kapatıyorum.

Bu şekilde yaptığımda mouse ve klavye lagı kalkmış oluyor ve ekran yırtılması da yalnızca monitörün alt kısımlarında arada sırada oyunda çok hareket ederken belli oluyor.

Reddit'te bir AMD görevlisi FPS limitinin kullanılmaması gerektiğini ve V-Sync'in açık olması gerektiğini söylemiş. FreeSync aktif olduğu için V-Sync'in devreye girmeyeceğini ve yalnızca FPS limitlenmesine yardımcı olduğunu yazmış. Lakin bu arkadaşın dediğini yapıp V-Sync aktifleştirdiğimde mouse lagı geri geliyor. Kendisi test etmeden mi bunları söylüyor anlamadım ben. FreeSync konusunda kimse kesin bir çözüm yoluna sahip değil.

Benim yolumda hem ekran yırtılması yalnızca monitörün alt kısmında gerçekleşiyor arada sırada, hem de V-Sync olmadığı için input delay&lag yaşamıyorum. Sizlerin FreeSync için kullandığı ayarlar nasıldır merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı