Çözüm AMD FreeSync ve NVIDIA G-Sync açıldığında titreme, ekran çizgileri ve parlaklık sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

manqueller

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, birçok insan FreeSync veya G-Sync açınca bu sorunlardan müzdarip. Kendimce yardım etmeye çalıştım, umarım işinizi görür.

144 Hz'lik monitörünüz var ise masaüstüne sağ tık yapıp, Radeon ayarları diyoruz. Ekrana geliyoruz, sol altta ekran özellikleri sekmesi var. Burayı iyi okuyun buradan sonrası önemli.
Ekran özelliklerimizden FreeSync'in hangi Hz'lerde çalıştığına bakmamız lazım. FreeSync açıksa altta 48-144 arası yazacaktır. Ondan sonra ekran yenileme hızımıza bakmamız gerekiyor.
Ekran yenileme hızınız büyük ihtimal 143.993 civari bir şey olacaktır. Monitör 144 Hertz veremediğinden FreeSync ekran yırtılmalarına, çizilmelere, titremelere ve parlaklık yırtılmalarına yol açıyor.
Şimdi sorunumuzu anlamış olduk, geldik çözüme.
Hemen sağ tarafta ekran çözünürlüğü oluşturma var. Ekran özelliklerinizin ne olduğunu zaten bir önceki bahsettiğim yerde öğrenebilirsiniz, oraları doldurun. Hertz kısmına (en yukarıdaki kısım) 145 girin. Böylelikle ekranınız sabit bir şekilde 144Hz'de çalışacak ve FreeSync sorunları ortadan kalkacaktır.
Kaydedip çıkıyoruz. Masaüstüne geliyoruz, sağ Click yapıp, görüntü ayarları diyoruz. Gelişmiş seçeneklerden(Hertz ayarlama menüsünden) ayarlamış olduğumuz 145Hz'yi seçiyoruz. Reset atıyoruz bilgisayarımıza ve geçmiş olsun, artık kurtuldunuz :).
Duruma göre 60-75-165-240 Hertz monitörlerin ayarlanacak HZ değerleri değişebilir. Fazla olmamak suretiyle 1-2 Hertz arttırabilirsiniz sorunu ortadan kaldırmak için. Bu çözümü uzun zamandır araştırıyordum lakin hiçbir yerde bulamamıştım. 3 günlük uğraşlarım sonucunda kendimde bizzat deneyip, bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorum.

İyi forumlar :)

Not: Bu ayarlar sadece AMD panel içindir. Elimde NVIDIA kart olmadığı için deneyemedim lakin ekran ölçeklendirmesi NVIDIA içinde bulunuyor. Mantıken aynı şekilde adımları uygulayabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar, birçok insan FreeSync veya G-Sync açınca bu sorunlardan müzdarip. Kendimce yardım etmeye çalıştım, umarım işinizi görür.

144 Hz'lik monitörünüz var ise masaüstüne sağ tık yapıp, Radeon ayarları diyoruz. Ekrana geliyoruz, sol altta ekran özellikleri sekmesi var. Burayı iyi okuyun buradan sonrası önemli.
Ekran özelliklerimizden FreeSync'in hangi Hz'lerde çalıştığına bakmamız lazım. FreeSync açıksa altta 48-144 arası yazacaktır. Ondan sonra ekran yenileme hızımıza bakmamız gerekiyor.
Ekran yenileme hızınız büyük ihtimal 143.993 civari bir şey olacaktır. Monitör 144 Hertz veremediğinden FreeSync ekran yırtılmalarına, çizilmelere, titremelere ve parlaklık yırtılmalarına yol açıyor.
Hemen sağ tarafta ekran çözünürlüğü oluşturma var. Ekran özelliklerinizin ne olduğunu zaten bir önceki bahsettiğim yerde öğrenebilirsiniz, oraları doldurun. Hertz kısmına (en yukarıdaki kısım) 145 girin. Böylelikle ekranınız sabit bir şekilde 144Hz'de çalışacak ve FreeSync sorunları ortadan kalkacaktır.
Kaydedip çıkıyoruz. Masaüstüne geliyoruz, sağ Click yapıp, görüntü ayarları diyoruz. Gelişmiş seçeneklerden(Hertz ayarlama menüsünden) ayarlamış olduğumuz 145Hz'yi seçiyoruz. Reset atıyoruz bilgisayarımıza ve geçmiş olsun, artık kurtuldunuz :).
Duruma göre 60-75-165-240 Hertz monitörlerin ayarlanacak HZ değerleri değişebilir. Fazla olmamak suretiyle 1-2 Hertz arttırabilirsiniz sorunu ortadan kaldırmak için. Bu çözümü uzun zamandır araştırıyordum lakin hiçbir yerde bulamamıştım. 3 günlük uğraşlarım sonucunda kendimde bizzat deneyip, bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorum.

Not: Bu ayarlar sadece AMD panel içindir. Elimde NVIDIA kart olmadığı için deneyemedim lakin ekran ölçeklendirmesi NVIDIA içinde bulunuyor. Mantıken aynı şekilde adımları uygulayabilirsiniz

Not: Bu ayarlar sadece AMD panel içindir. Elimde NVIDIA kart olmadığı için deneyemedim lakin ekran ölçeklendirmesi NVIDIA içinde bulunuyor. Mantıken aynı şekilde adımları uygulayabilirsiniz.
Reis sen nasıl bir kralsın vallahi allah senden razı olsun çok teşekkürler

Biraz geç cevap olacak ama bu tam bilgi doğru değil. Ekranın kendi hz değeri üstü hz arttırmak görüntü yapısını bozar .Ekrana yaklaşınca fark edersiniz . Senin dediğini yapmak yerine Custom Resolution Utility (CRU) adlı progam üzerinden Freesync değer aralığındaki maksimum değeri 1 düşürebilirsiniz . Mesela benim 144 hz ekranım var ve aralık 144-75 arası idi , ben 143-48 arası yaptım ve parlaklık olmuyor .

Tekrar titremeler oldu HDMI kullanıyordum güzel bir Display Port kablo alıp sorunu çözdüm.
İlginç bir şekilde her oyunda titreme oluyordu HDMI ile dediğini yapmama rağmen Rainbow'da normal oynayınca yine titremeler oluyordu Rainbow'u Vulkan ile çalıştırdıgımda titreme olmuyordu simdi display kablo ile hiçbir şekilde titreme yok.

Eline sağlık @manqueller , fakat bu şekilde ayarlama yaptığımda benim monitörümün renk derinliği seçeneği 10 bit ten 8bit e düşüyor. Bunu düzeltmenin var mı bir yolu?
Maalesef renk yapısını bozuyor, onun çözümü yok fakat renk sicakligi ile biraz oynayarak sorunu hafifletebilirsiniz bence.

Merhaba anlattığın aynı sorunu yaşıyorum ekran kartım NVIDIA 2060 144 Hz 1ms monitörüm var ve FreeSync açık NVIDIA Denetim Masası ayarlarınıda yaptım ama Windows ayarlarında Hz olarak 143.993 yazıyor onu nasıl düzeltebilirim NVIDIA'dan ayrıntılı anlatırsanız çok sevinirim bir de tahminimce bu yüzden V-Sync FPS'yi kitlemiyor sadece penceri veya pencereli tam ekranda 143 FPS alıyorum ama titriyor sanki oyun kasıyor gibi ayrıntılı bir şekilde çözen olursa çok sevinirim.

Dostum aynı yırtılma, kasma hissiyatı gibi sorunu yaşıyorum ancak FreeSync ile alakalı bir durum değil benimkisi. Ekran kartım zaten desteklemiyor, monitörde de açık veya kapalı fark etmiyor durum. Konum burada. Kafayı yemek üzereyim her şeyi denedim fakat çözülmüyor. Sizin dediğinizi internette görmüştüm stuttering sorununun monitörden olabileceğini savunan birini. Sizin yaptıklarınız öneriyor fakat 145 yerine 143 değerini verin diyor mesela. 144 altına özel çözünürlük ayarlayabiliyorum ancak 145 olmuyor, ekran siyah ve giriş bulunamadı hatası alıyorum görüntü gelmiyor. Monitörüm, monitör ayarlarından baktığımda 144,001 destekliyor, şu anda da öyle çalışıyor.

Merhaba anlattığın aynı sorunu yaşıyorum ekran kartım NVIDIA 2060 144 Hz 1ms monitörüm var ve FreeSync açık NVIDIA Denetim Masası ayarlarınıda yaptım ama Windows ayarlarında Hz olarak 143.993 yazıyor onu nasıl düzeltebilirim NVIDIA'dan ayrıntılı anlatırsanız çok sevinirim bir de tahminimce bu yüzden v-sync FPS'yi kitlemiyor sadece penceri veya pencereli tam ekranda 143 FPS alıyorum ama titriyor sanki oyun kasıyor gibi ayrıntılı bir şekilde çözen olursa çok sevinirim.

Maalesef NVIDIA kart kullanmıyorum, elimde RX 5700 XT var. Kesinlikle bu sorun monitörden yana oluyor, ekran kartı ya da başka donanım gibi düşünmeyin. Yabancı forumlarda birkaç arkadaş kaliteli DP kablosu ile çözmüş ama coğu kişi benim tavsiye ettiğim yöntemle çözümü buldu. Test etme şansınız oldu mu? Başka bir monitör, televizyon bile olabilir. Çünkü Hertz degerlerini düşürsen bile ayni sorunla karşılaşacaksın büyük ihtimal. Ama NVIDIA panelde de bu ayarların olmasi lazim. Third part uygulama da kullanabilirsin Custom resolution gibi.

Not: Freesync fullscreende aktif olur, tam pencere ya da diger seceneklerde aktif olmaz. O yuzden stuttering geciyor sanabilirsin fakat aslinda aktif olmadığı icin sana oyle geliyor. En son cozum renk bit araligin muhtemelen 8'dir onu 6 ya dusurerek freesynci test etmeni isteyecegim.
Dostum aynı yırtılma, kasma hissiyatı gibi sorunu yaşıyorum ancak FreeSync ile alakalı bir durum değil benimkisi. Ekran kartım zaten desteklemiyor, monitörde de açık veya kapalı fark etmiyor durum. Konum burada. Kafayı yemek üzereyim her şeyi denedim fakat çözülmüyor. Sizin dediğinizi internette görmüştüm stuttering sorununun monitörden olabileceğini savunan birini. Sizin yaptıklarınız öneriyor fakat 145 yerine 143 değerini verin diyor mesela. 144 altına özel çözünürlük ayarlayabiliyorum ancak 145 olmuyor, ekran siyah ve giriş bulunamadı hatası alıyorum görüntü gelmiyor. Monitörüm, monitör ayarlarından baktığımda 144,001 destekliyor, şu anda da öyle çalışıyor.
144.5 gibi degerler verebilirsin, gıdım gıdım ilerle. 144.2 olur 144.3 olur gibi. 145 üstüne monitorun destek sağlamıyor. Masaüstü çözünürlüğünü düşürerek 145 hiz asirtmaya belki imkan taniyabilir. Eger 1080 p deysen 720 p alarak bir de oyle dene.

Biraz geç cevap olacak ama bu tam bilgi doğru değil. Ekranın kendi hz değeri üstü hz arttırmak görüntü yapısını bozar .Ekrana yaklaşınca fark edersiniz . Senin dediğini yapmak yerine Custom Resolution Utility (CRU) adlı progam üzerinden Freesync değer aralığındaki maksimum değeri 1 düşürebilirsiniz . Mesela benim 144 hz ekranım var ve aralık 144-75 arası idi , ben 143-48 arası yaptım ve parlaklık olmuyor .
Burada çözümü yazdım ama iyice doğru ayarı buldum (144hz Freesync destekli ekran için) . Dediğim programdan (CRU) , Freesync aralığını 142-40 yapın sorun düzelecektir. Çözünürlük değiştmeyin sakın görüntü bozulur bu dediğimi yapınca parlamalar felan kalmadı hatta stutter sorunu da bitti . Hala saçma cevaplar verenler olmuş bu konuda yukarıda.

Geri
Yukarı