AMD FX 6300 CPU Fan Error ve Sıcaklık Sorunu

MehmedEmre

Hectopat
Selamün aleyküm arkadaşlar;

Beyler ben kasamı değiştirdim ve içindeki işlemci soğutucusunu, eski sistemim şöyle ;

Anakart: Asus m5a97 le
İşlemci: Amd fx6300 (stok fan)
Ekran kartı: Asus Gtx 770

Soğutucu olarak şunu;

Cooler Master Hyper Tx3 Evo Lga775/1155/1156/1366 & Am2/Am2+Am3/Am3+/Fm1 İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar

Kasa olarak da şunu;

SILENCIO 650 PURE MidT ATX SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar

aldım.
Bilgisayarı eve gelip açtığımda bilgisayar açılırken cpu fan eror hatası aldım. F1 tıkla diyordu tıkladım sonra biosu kapatım bilgisayarı açtım. Cpu fanı 2400 devir ile dönüyor Asus programı uyarı veriyor.
Sıcaklıklarda şöyle;

7kzmYr.png

Bıos işlemciyi biraz daha sıcak gösteriyor. Sizce ne yapmalıyım ekran kartınında sıcaklığı biraz yüksek önerilerinizi bekliyorum. Moderatörler yazımda hata yaptıysam kusura bakmayın çünkü işim biraz acele. Anlayış göstereceğinize inanıyorum.

Pq936Q.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Cpu fan 2400 rpm de dönüyordu. Cpu'ya baktım. Anakartta Cpu fan yazan yere takılmış. Yani olması gereken yerdeydi. Bende bi yandaki slota taktım. Fan hızı normale döndü. Fakat Asus Alsuite bir kerede olsa "Warning voltage" +3.3 hatası verdi. Ve hala Cpu fan 0 rpm ve cha fan 0 rpm hatası veriyor.

Arkadaşlar yeni aldığım fanı da üste monte ettim. Kablosunu nere takarsam takayım oda çok hızlı dönüyor. Fakat kutudan çıkan şu içeriği hiç bir yere takamadım;

Bu kablonun ne işe yaradığını bilen var mı? (Arkadaşlar işlemcinin yanına stok fan yazmışım yanlış yazmışım kusura bakmayın. )

Dosya Ekleri

• UEvgMoAOzx3ptmW-2bmx6U9w-3d-3d_BigProductImage.jpg
    UEvgMoAOzx3ptmW-2bmx6U9w-3d-3d_BigProductImage.jpg
    31,6 KB · Görüntüleme: 476
Son düzenleme:
Asus anakartlarda cpu fan error hatası gelebiliyor. Kendim de asus bir anakart kullanıyorum ve bios ayarlarının arasında wait for f1 error diye bir seçenek var onu disable edersen bilgisayar açılırken f1 e basmak zorunda kalmazsın. İşlemcinin sıcaklıkları da gayet normal. O kabloya da gelecek olursak onunla bağlarsan deviri düşüremezsin anakarta bağlayıp değiştirmen gerekiyor.

Yani onu takmaya gerek yok mu? Gerek yoksa eğer ben soğutucudan uzayan kabloyu nereye takıcam? Cha fan falan yazıyor oralara takınca durmadan 1800 rpm de dönüyor. Normalde oyuna girince o kadar hızlı dönmesi gerek.

Yani onu takmaya gerek yok mu? Gerek yoksa eğer ben soğutucudan uzayan kabloyu nereye takıcam? Cha fan falan yazıyor oralara takınca durmadan 1800 rpm de dönüyor. Normalde oyuna girince o kadar hızlı dönmesi gerek.
İşte tam oraya takacaksın. Ayarlamaları da bios üzerinden yapabilirsin sıcaklığa göre devir düşer veya yükselir.

İşte oraya takınca çok hızlı dönüyor. Sıcaklığa göre devir düşmüyor. Boşta bile hızlı dönüyor. Kardeş bir de kusura bakma ama resim de gösterdiğim kabloyu takmayacağım öyle değil mi?
Dediğim gibi bios içerisinden fanların dizginlerini elinize almanız lazım. Başarabilirseniz ne mutlu :)

Dediğim gibi bios içerisinden fanların dizginlerini elinize almanız lazım. Başarabilirseniz ne mutlu :)
Kardeş soruma tam olarak cevap verseniz iyi olacakda... Ben yeni aldığım fanı cha fan yazan yere takdım. Bir şeylerde hata var. Resimde gösterdiğim kablo nere gelecek. Veya onu takıcak mıyım? Takmayacak mıyım? Onu soruyorum.

Ben sadece alttaki resimde görünen kabloyu kasaya takdım. Fakat şuan çok hızlı döndüğü için çıkardım.

Buda bahsettiğim voltaj hatası. Beyler ayriyetten cpu sıcaklığı -116 derece diye hata veriyor. Kafayı yiyecem.

Bu işlerden anlayan yok mu?

Dosya Ekleri

• maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    46,9 KB · Görüntüleme: 422
  • asd.png
    asd.png
    208,2 KB · Görüntüleme: 343
  • ff.png
    ff.png
    206,9 KB · Görüntüleme: 466
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı