AMD FX 6300 Overclock Yapmak

NifakSeed

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaslar merhaba.
Dün gece FX 6300 işlemciye OC işlemi uyguladım. 4 GHz değerinin stabil çalıştığını kesinleştirmek için Prime95 ile stres testi yapiyorum. Ancak Aida64 uygulamasında CPU Diode sıcaklığı 70'in üzerine çıkıyor. CPU sıcaklığı ise 62-63 derece olarak stabil kalıyor. Hangi değere bakmak gerekir?
Ek olarak yakın zamanda güzel bir soğutucu alacağım.
Sistem:
  • CPU: AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz
  • PSU: Corsair VS650 80Plus
  • RAM: Corsair Vengeance 2x8 (16gb) 1600mhz Pro Series
  • CPU Sogutucusu: Birlikte gelen stok soğutucu
  • GPU: Nvidia 1060 3GB

asd.JPG

Yüksüz değerler:

CpuZ Degeri.JPG

Yüksüz.JPG

Prime95 ile test sırasında:

Son Degerler.jpg

Yaklaşık 1 saat yük altında bırakabileceğimi düşünüyorsanız deneyeceğim.

Eksik yazdığım bir bilgi var ise ekleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucu ile yaptığınız OC'nin yüksek performanstan çok stabilite sorunları olarak geri dönüşü olacaktır. Test sırasında görev yöneticisinden bütün çekirdeklerin kullanımını sürekli takip edin. Düşüş olursa ki stok soğutucusuyla olması çok muhtemel, OC başarısız demektir. Voltaj vermeniz veya sıcaklıkları kontrol altında tutmanız gerekebilir.

Şunu da ekleyeyim, sıcaklık stabil olmadıkça CPU'dan tam yararlanamayabilirsiniz.

OC işlemini öğrenebileceğim bir rehber veya benzeri bir şey var mı önerebileceğiniz?

Bu işe öncelikle güzel bir kule tipi soğutucu alarak başlamanızı tavsiye ederim. CM Hyper T4 tarzı bir soğutucu. Kullandığınız anakartın bazı kronik sorunları olduğunu duymuştum bunlar nedir bilmiyorum ama çok tavsiye edilmiyordu. Her neyse sizde böyle bir sorun yok anlaşılan. Ama anakartın üzerindeki bileşenlerin de serin kalması gerekiyor stabil bir overclock için. Kule tipi veya ona uygun bir soğutucu ile hem işlemciyi hemde anakartın yük altında stabil kalması için fazla ısınmaması gereken VRM gibi bileşenlerin daha iyi soğutulmasını sağlayabilirsiniz.

Sanirim Windows 8.1 Pro yukleyecegim. Windows 10 Nvidia driverlariyla ilgili cok sorun yasiyorum. Oyunlarda da FPS problemi yaratiyor. Umarim kule tipi sogutucu aldigimda islemcimi de stabil overclock ayarlarina cekebilirim. Nvidia 1060 3 GB kartimin performansini alamiyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı