AMD FX 6300'e Undervolt Yapmak

clia

Hectopat
Daha fazla  
(İlk mesajım, umarım konuyu doğru bölüme açmışımdır.)

Elimde AMD FX 6300 işlemcim var.
Turbo kapalı, "Cool and Quiet" açık.
Yük durumuna göre 1.400 MHz ve 3.500 MHz arası çalışıyor.

Ben istiyorum ki, yine "Cool and Quiet" açık olarak, 3.500 MHz voltajını güvenli ve en düşük düzeye indireyim. Zira sistemin en sık kullandığı hız (adımı) bu.

Bunu harici programlarla falan değil de, direkt UEFI BIOS'taki ayarlardan yapabilir miyim?
Yahut, önce harici bir programla, istikrarlı bir voltaj bulup, sonra mı bunu BIOS'a kaydetsem?

Nasıl yapabilirim?

Son düzenleme:
Voltaj dinamik olduğundan sürekli değişkenlik gösterir, en tepe voltaj stok frekansta 1.24V giriş seviyesi olmalı. (Turbo Core kapalı iken) 3.5 Ratio'da kullanacaksanız 1.20V gibi giriş seviyeleri önerebilirim. Voltajı ne amaçla düşüreceksiniz? Turbo modu vesaire açık olmamalı undervolt edecekseniz. 1.24 ila 1.26V arasında değişkenlik gösterir chipten chipe, bu yüzden 1.2V'den başlayarak düşürebilirsiniz.

Voltaj dinamik olduğundan sürekli değişkenlik gösterir, en tepe voltaj stok frekansta 1.24V giriş seviyesi olmalı. (Turbo Core kapalı iken) 3.5 Ratio'da kullanacaksanız 1.20V gibi giriş seviyeleri önerebilirim. Voltajı ne amaçla düşüreceksiniz? Turbo modu vesaire açık olmamalı undervolt edecekseniz. 1.24 ila 1.26V arasında değişkenlik gösterir chipten chipe, bu yüzden 1.2V'den başlayarak düşürebilirsiniz.

Voltajı düşürme amacım, işlemci tam yük altındayken (3.5 GHz) daha az elektrik tüketimi, daha az ısı üretimi. Klasik undervolting amaçları.

Turbo modu hep kapalı.

Şimdi, dediğiniz 1.2 V'dan başlayarak kademe kademe inip, her seferinde sistem istikrar testi yapmam gerektiğini öğrendim de, bunu "nasıl" yapacağımı bilmiyorum. Aslında bunu soruyorum, "nasıl yapabilirim?" diye. :)

CPU Ratio = Auto
CPU Voltage (Core Voltage) = 1.2V
+ - Tuslariyla asagi yukari oynar voltaj kismi.

BIOS'a girip, ilgili 3 menünün fotolarını çektim.

frekans.jpg

voltaj.jpg

advanced.jpg

(son foto "Advanced CPU Core" menüsü.)

Görsellerden gidersek,
"Advanced Voltage Settings" sayfasındaki "CPU Vcore" ayarını otomatikten çıkarıp bir kademe düşüreceğim sanırım, doğru mudur?

Bir de, hazır diğer ayarlar da görünüyorken, diğer ayarlardan değiştirmem gerekenler var mıdır "undervolting" için?

Mesela, Kuzey Köprüsü entegresi gereğinden fazla sıcak. Boşta 42 derece!. Kuzey Köprüsüne de bu şekilde "undervolting" yapabilir miyim? Yaparsam, sınamak için hangi programı çalıştırmam gerekir?

BIOS'a girip, ilgili 3 menünün fotolarını çektim.

Eki Görüntüle 252054

Eki Görüntüle 252055

Eki Görüntüle 252056

(son foto "Advanced CPU Core" menüsü.)

Görsellerden gidersek,
"Advanced Voltage Settings" sayfasındaki "CPU Vcore" ayarını otomatikten çıkarıp bir kademe düşüreceğim sanırım, doğru mudur?

Bir de, hazır diğer ayarlar da görünüyorken, diğer ayarlardan değiştirmem gerekenler var mıdır "undervolting" için?

Mesela, Kuzey Köprüsü entegresi gereğinden fazla sıcak. Boşta 42 derece!. Kuzey Köprüsüne de bu şekilde "undervolting" yapabilir miyim? Yaparsam, sınamak için hangi programı çalıştırmam gerekir?
Evet, CPU VCore yazan yeri düşüreceksiniz. 1.2V'dan başlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Aida64 ile stres testine sokup işlemcinin ısıya nasıl tepki verdiğini, bir 20 dakika gibi süreyle de bekletip crash verip vermediğini kontrol edersiniz.

Kuzey Köprüsü sıcaklığı için de HWMonitor ile anakart sıcaklıklarına bakılabiliyor, NB Core dediği North Bridge Core yani aradığınız şahıs o. Düşürürseniz sorun olmaz voltajı ama pek stabil olur mu onu bilemem. Tavsiyem ona ellememeniz, bu sıcaklıklarda aslında o derece normal. Anakartın üstüne heatsink alıp yerleştirerek ısı dağıtımını daha kolay sağlayıp daha düşük derecelere erişebilirsiniz.

Ekran Kartı Anakart Ram Soğutucu 3.jpg

Evet, CPU VCore yazan yeri düşüreceksiniz. 1.2V'dan başlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Aida64 ile stres testine sokup işlemcinin ısıya nasıl tepki verdiğini, bir 20 dakika gibi süreyle de bekletip crash verip vermediğini kontrol edersiniz.

Kuzey Köprüsü sıcaklığı için de HWMonitor ile anakart sıcaklıklarına bakılabiliyor, NB Core dediği North Bridge Core yani aradığınız şahıs o. Düşürürseniz sorun olmaz voltajı ama pek stabil olur mu onu bilemem. Tavsiyem ona ellememeniz, bu sıcaklıklarda aslında o derece normal. Anakartın üstüne heatsink alıp yerleştirerek ısı dağıtımını daha kolay sağlayıp daha düşük derecelere erişebilirsiniz.

Eki Görüntüle 252100

Teşekkür ederim. Dediklerinizi uygun olduğum ilk fırsatta deneyeceğim.

Konuyla ilgili yaptığım aramalarda edindiğim bilgilerden biri, çoğu yenice nesil AMD işlemcilerin stok voltajlarının bol keseden gelmesi. "Fazla voltaj göz çıkarmaz, yapıştır!" deyip, turbo murbo ne varsa açarak satışa çıkarmışlar sağ olsunlar. Bunu da, sistemi ilk topladığımda, işlemci hızımın boşta bile sürekli 4.1 GHz de takılı kalmasıyla fark etmiştim.

Bu arada, Kuzey köprüsü boşta 42 derecelik ısı değerine, üzerinde nal kadar pasif soğutucu varken erişiyor maalesef:

Capture.JPG

O yüzden onun da voltajını azaltmak iyi olabilir.
Boşta 42 dereceyken, oyunlarda ise bilgisayarın en çok ısınan bileşeni.
Ekran kartı bile oyunlarda en fazla 50-55 leri görürken, bu arkadaş 60'ları kovalıyor.

Termal iletimi ise zehir gibi, onda bir problem yok, pasif soğutucusune el değmiyor o kadar sıcak.

Teşekkür ederim. Dediklerinizi uygun olduğum ilk fırsatta deneyeceğim.

Konuyla ilgili yaptığım aramalarda edindiğim bilgilerden biri, çoğu yenice nesil AMD işlemcilerin stok voltajlarının bol keseden gelmesi. "Fazla voltaj göz çıkarmaz, yapıştır!" deyip, turbo murbo ne varsa açarak satışa çıkarmışlar sağ olsunlar. Bunu da, sistemi ilk topladığımda, işlemci hızımın boşta bile sürekli 4.1 GHz de takılı kalmasıyla fark etmiştim.

Bu arada, Kuzey köprüsü boşta 42 derecelik ısı değerine, üzerinde nal kadar pasif soğutucu varken erişiyor maalesef:

Eki Görüntüle 252134

O yüzden onun da voltajını azaltmak iyi olabilir.
Boşta 42 dereceyken, oyunlarda ise bilgisayarın en çok ısınan bileşeni.
Ekran kartı bile oyunlarda en fazla 50-55 leri görürken, bu arkadaş 60'ları kovalıyor.

Termal iletimi ise zehir gibi, onda bir problem yok, pasif soğutucusune el değmiyor o kadar sıcak.
O zaman dediğimiz gibi NB voltajını düşürün. Stability sorunu olursa mecbur eski haline getirmek zorunda kalacaksınız. Yalnız şunu bilin ki size göre olan sıcaklık bilgisayara göre aynı değildir. Biz elle dokunduğumuzda tabii ki elimiz yanar, 60 derecede bile el yanar ama sistem bileşenlerine göre gayet normal bir ısıdır. Dokunduğunuz heatsink ısıyı yaydığı için de ekstra sıcaklık barındırır, NB'nin asıl sıcaklığı dokunduğunuz heatsink değildir. 0.50 veya 0.100v düşürürseniz gözle görülür ısı azalması olur. Stabil kalması önemli.

...0.50 veya 0.100v düşürürseniz gözle görülür ısı azalması olur....

Evet buna benzer başka yorumlara da şahit oldum.
Adam işlemci voltajını öyle 0.100 de değil, 0.010 kadar düşürdüğünde, stres testi altında 5 derece daha serin çalıştığını iddia ediyordu. Gerçekten enteresan.

EK:
Bu arada, daha önce hiç bunu yapmadığım için,
eğer belirlediğim voltaj yüzünden sistem hata verirse,
BIOS'a normal bir şekilde girebiliyorum değil mi?

Son düzenleme:
Evet buna benzer başka yorumlara da şahit oldum.
Adam işlemci voltajını öyle 0.100 de değil, 0.010 kadar düşürdüğünde, stres testi altında 5 derece daha serin çalıştığını iddia ediyordu. Gerçekten enteresan.

EK:
Bu arada, daha önce hiç bunu yapmadığım için,
eğer belirlediğim voltaj yüzünden sistem hata verirse,
BIOS'a normal bir şekilde girebiliyorum değil mi?
Evet, sistem hata derken voltaj yetersiz olursa yeniden başlar. Sistem başlayamazsa uzun süre kendi kendine restart atar, BIOS Default'a dönene kadar başlamaz ama eninde sonunda çalışır. Undervolt sisteme kasıtlı olarak zarar vermez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı