AMD FX 8350 Ve GTX 1060 Sistem Donuyor

OSCOrp07

Hectopat
Bilgisayarım açılırken 5 - 6 dakikada açılıyor ve açıldıktan sonra 5 - 6 dakika daha kendine gelmesi gerekiyor. Steam, Discord, Spotify gibi uygulamaları kullanırken takılıyor. Geçen gün bilgisayarı açtığımda hiçbir yazı yoktu. Bilgisayarımı açtığımda alta koyacağım fotoğraftaki gibi bir sorun oluştu. 2 - 3 yıldır bu sorun var. Her seferinde donuyor, bazen kendine geliyor bazense gelmiyor. Yeni ekran kartı ve harddisk aldım ama hâla devam ediyor.
Sistem;
  • 600 Watt güç kaynağı
  • AMD FX 8350
  • GTX 1060
  • 8GB RAM
  • Gigabyte GA-970A-DS3P
Anakart çok eski. İşlemcimde sorun yok gibi gözüküyor. RAM için test yaptım sorun çıkmadı. Anakartı değiştirsem sorun hallolur mu?
20181216_174050.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin sorunun çok açık, sistemin bariz bir şekilde SSD takviyesi istiyor. SSD aldığında 6 dakikalık açılma süresi belki 1 dakikayla düşecek. Belleklerde sorun olmadığına göre senin takılma problemin hard disk kaynaklı gibi gözüküyor. SSD sisteminize ilaç gibi gelecektir.

SSD kesin olarak çözecek mi? Daha yazın başında Toshiba P300 2TB versiyonunu almıştım. Harddisk yeterli diye düşünmüştüm. Birde şöyle bir şey var mesela NBA 2K19 oynuyorum arkada Spotify açık. Belli bir süre sonra Spotifydan çalan şarkı duruyor sonra oyun donuyor. 5 6 dakika sonra geliyor.

FX işlemciler ile 990 çipsetli anakartlar önerilir. Mevcut kullandığınız anakart bu işlemciyi hız aşırtma yapmadan çalıştırır fakat hız aşırtma yaparsanız sorun çıkartabilir. Ayrıca anakartın 1 ve 2 revizyon modelleri bulunmakta, siz hangisini kullanıyorsunuz acaba. Anakartın kenar taraflarında revizyon modeli yazar. Bios sürümünüz F1 mi F2j mi?

Hocam adam yen hdd almış zaten. Sorunun hdden olmadığı bariz,yeni hdd de böyle sorunlar olmaz.
Asıl geç yüklenme, programlarda takılmalar HDD yüzünden olur. Yenisi ile eskisi yok bu işin. Ona bakılırsa Yeni alınmış İ5 650 mi daha iyidir yoksa 3 sene önce alınmış İ7 6700K mı? Bu tip durumlarda yeni veya eski olması önemli değildir. SSD bu sorunlara kesin olarak çözüm sağlayacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı