AMD FX-8350 ve GTX 1080

Oğuzhan Ulucan

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar ve değerli Technopat ailesi,

Burada yeniyim de :) Öncelikle hoş geldin bana :)
Ben pcyi sadece oyun oynamak için kullanıyorum ve şuan sistemim :

Ekran Kartı : r9 280x
Ana kart : M5a97 evo r2.0
İşlemci : AMD FX 8350
İşletim sis: win10
ram : 8 gb

Bu yaz sistemimde sadece ekran kartını değiştirmek istiyorum ve bunu da belirtiğim gibi gtx 1080 i alarak yapmak istiyorum. Sizin bu konularda çok bilgili olduğunuzdan ve bende eski konsolcu olduğumdan(belki kızacaksınız ama sadece oyun için pcye döndüm) sormak istediğim soru sizce pc sistemim bu ekran kartına uygun mudur? Ve bu ekran kartını kullanırken dar boğaz olur mu? 10 FPS falan sorun olmaz. Soğutucu olarak sıvı soğutma mı olması lazım?

Şimdiden çok teşekkür ederim :))

Merhaba arkadaşlar ve değerli Technopat ailesi,

Burada yeniyim de :) Öncelikle hoş geldin bana :)
Ben pcyi sadece oyun oynamak için kullanıyorum ve şuan sistemim :

Ekran Kartı : r9 280x
Ana kart : M5a97 evo r2.0
İşlemci : AMD FX 8350
İşletim sis: win10
ram : 8 gb

Bu yaz sistemimde sadece ekran kartını değiştirmek istiyorum ve bunu da belirtiğim gibi gtx 1080 i alarak yapmak istiyorum. Sizin bu konularda çok bilgili olduğunuzdan ve bende eski konsolcu olduğumdan(belki kızacaksınız ama sadece oyun için pcye döndüm) sormak istediğim soru sizce pc sistemim bu ekran kartına uygun mudur? Ve bu ekran kartını kullanırken dar boğaz olur mu? 10 FPS falan sorun olmaz. Soğutucu olarak sıvı soğutma mı olması lazım?

Şimdiden çok teşekkür ederim :))
Darboğaz olmaz. Fakat intel işlemcilerle alınan performanstan daha düşük bir fps' de oynarsınız. Oc yapmayı düşünüyorsanız sıvı soğutma alabilirsiniz.

Darboğaz olmaz. Fakat intel işlemcilerle alınan performanstan daha düşük bir fps' de oynarsınız. Oc yapmayı düşünüyorsanız sıvı soğutma alabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim cevabınız için :D
Para biraz sorunlu olduğu için sadece ekran kartını geliştirmek istiyorum. İntel malum çok pahallı :D
Peki OC yapmam zorunlu mudur? Normal halde bırakıp oyunlarda oynasam atıyorum witcher 3 de sizce kaç FPS görürüm?
Kafanızı biraz fazla ağrıttım ama özür dilerim :)

Sıvı soğutma çok daha iyi olacaktır.
Çok teşekkür ederim. Peki sıvı soğutma için bir öneriniz var mı? Maksimum 500 lira daha çıkabilirim. Ve AM+3 soket almam lazım galiba?

Direkt darboğaz olmaz diye yorum yapıştırmanız hatalı olmuş. Ekran kartı daha piyasaya sürülmeden, testleri yapılmadan nasıl olur da sonuca varıyorsunuz, anlamıyorum. Hele ki işlemcisi i5 4460 seviyesine denk olan fx 8350 ile?
Dostum GTX 1080 basit testlerde Titan X'ten %25 daha fazla performans vermektedir. Bu demektir ki işlemcinizin en azından i5 6500 seviyesinde bir işlemci olması lazımdır ki bu ekran kartının potansiyelinden faydalanasınız. Sizin işlemciniz iyi kötü kartı kaldıracaktır fakat oyun eğer GTA V olursa ve ayarlar max.'a alınırsa i7 6700 ile alınan fps 90 ise siz 60-70 fps ancak alacaksınız.

Direkt darboğaz olmaz diye yorum yapıştırmanız hatalı olmuş. Ekran kartı daha piyasaya sürülmeden, testleri yapılmadan nasıl olur da sonuca varıyorsunuz, anlamıyorum. Hele ki işlemcisi i5 4460 seviyesine denk olan fx 8350 ile?
Dostum GTX 1080 basit testlerde Titan X'ten %25 daha fazla performans vermektedir. Bu demektir ki işlemcinizin en azından i5 6500 seviyesinde bir işlemci olması lazımdır ki bu ekran kartının potansiyelinden faydalanasınız. Sizin işlemciniz iyi kötü kartı kaldıracaktır fakat oyun eğer GTA V olursa ve ayarlar max.'a alınırsa i7 6700 ile alınan fps 90 ise siz 60-70 fps ancak alacaksınız.

Mesajınız için teşekkür ederim. Bu hafta içinde alacağım zaten ekran kartını. Şimdilik bana 10-20 fps almak çok zarar vermez. Zaten seneye de işlemciyi ve ana kartı değiştireceğim. Bu şekilde davranmam daha mantıklı olmaz mı? Şuan amacım sadece FPS artırmak olacak. Mesela şuan r9 280x kullanıyorum. Şuan kullandığım karttan daha fazla fps alamayacak mıyım?
Teşekkür ederim :)

Daha fazla fps alacaksınız ama işlemciniz darboğaz olacaktır. Hem de bariz şekilde. Eğer ilerde işlemciyi değiştirme niyetiniz varsa, o ayrı konu. GTX 1080 içinde referans tasarımından ziyade MSI, Asus, Gigabyte gibi özel soğutmalı versiyonlarını beklemenizi öneririm.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı