AMD FX X6 6300 + RX 590 Nitro+ darboğaz

Deniz Çarboğa

Hectopat
Daha fazla  
selam arkadaşlar geçen gün 6 senelik DDR3 anakart kasama 650W 80+ bir güç kaynağı ve Sapphire RX 590 Nitro+ alıp taktım. (İşlemcim: AMD FX X6 6300).
Darboğaz olma ihtimalinin yüksek olduğunun bilincindeydim ve sistemi bu haliyle kısa süre kullanacağım için yine de ekran kartını taktım. Fakat oyun performansında Afterburner ile baktığımda işlemcinin ekran kartına darboğaz etmesi gerekiyorken, ekran kartının işlemciye darboğaz ediyormuş gibi davrandığını fark ettim(yani GPU kullanımı %100 iken CPU kullanımı %50-%60 arasında geziniyor.)Bu yüzden kafam çok karıştı. Sorun işlemcide olması gerekirken ekran kartında gözüküyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi oyun, hangi çözünürlük gibi bir kaç önemli bilgiyi verirseniz daha iyi olabilir.

İşlemcin çok kötü bir işlemci değil.Bence ekran kartını rahat besliyor.Msı afterburner değerlerini, ısı değerlerini paylaşırsan, daha net bir şey söyleyebilirim.

Hangi oyun, hangi çözünürlük gibi bir kaç önemli bilgiyi verirseniz daha iyi olabilir.
Witcher 3, Rust, CS:GO oyunlarında denedim Rust'ta 1440p çözünürlükte daha iyi sonuç aldım, Witcher'da 1080p'de dahi fps 30un altındaydı, CS:GO'da da 1080pde sık sık fps dropları yaşadım.
İşlemcin çok kötü bir işlemci değil.Bence ekran kartını rahat besliyor.Msı afterburner değerlerini, ısı değerlerini paylaşırsan, daha net bir şey söyleyebilirim.
Tabi ki ilk fırsat bulduğumda afterburner değerlerini burada paylaşacağım.

İşlemciniz güçsüz, 1050 Ti ile dahi darboğaza sebep olabiliyor. Zaten FX (Buldozer) serisi kötüydü. Bütçeniz var ise AM4 sisteme geçmenizi öneririm.
Allah için gene başlamayın elimde GTX960 ve FX6300 4.2 GHZ voltajsız overclock ile %0 darboğaz var.
selam arkadaşlar geçen gün 6 senelik DDR3 anakart kasama 650W 80+ bir güç kaynağı ve Sapphire RX 590 Nitro+ alıp taktım. (İşlemcim: AMD FX X6 6300).
Darboğaz olma ihtimalinin yüksek olduğunun bilincindeydim ve sistemi bu haliyle kısa süre kullanacağım için yine de ekran kartını taktım. Fakat oyun performansında Afterburner ile baktığımda işlemcinin ekran kartına darboğaz etmesi gerekiyorken, ekran kartının işlemciye darboğaz ediyormuş gibi davrandığını fark ettim(yani GPU kullanımı %100 iken CPU kullanımı %50-%60 arasında geziniyor.)Bu yüzden kafam çok karıştı. Sorun işlemcide olması gerekirken ekran kartında gözüküyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Soruna gelirsek olabildince ultra grafiklerle ve en yüksek çözünürlükle oynamaya çalış anakartını yazarsan hız aşırtma konusunda yardımcı olabilirim büyük fark oluyor.

RX 570 ve hatta yer yer 1050 Ti ile bile darboğaz yapan bu işlemci 590 hele ki nitro+ modelinde çok rahat darboğaz yapar.
Evet ben de darboğaz yaptığının farkındayım fakat konuda da bahsettiğim gibi asıl anormal olan; işlemci darboğaz yaptığında CPU kullanımının %100 olup GPU kullanımının daha düşük yüzdelerde olması gerekirken oranların tam tersi seyir etmesi.

Allah için gene başlamayın elimde GTX960 ve FX6300 4.2 GHZ voltajsız overclock ile %0 darboğaz var.
Overclock yapmışsın, üstüne üstük işlemcin 1050 Ti ile aynı güçte. Çok gereksiz bir yorum yapıyorsun. AMD, AM4 platformu ile gayet iyi bir başarı yakaladı ki şu anda tek tercih edilmesi gereken işlemciler AM4'dür. FX serisi öleli 3 yıl oldu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı