AMD FX X8 8350 sistem

ManiacKiller

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Supervisor
Arkadaşlar daha öncesinde bir konu açmıştım ve f/p oranını tutturamadığımı söylemiştiniz.
Şimdi bazı güncellemeler yaptım sizlerden gelen öneriler doğrultusunda. Sistem şu şekilde:

32" 1080P led Tv ile kullanacağım, klavye mouse v.b hertürlü ekipmana sahibim.

İşlemci veya anakarttan kısmamı önerecek olan arkadaşlar olabilir ilerde aynı ekran kartından bir tane daha alıp SLI yapmayı düşünüyorum.

İlk etapta SSD almayacağım ama yinede ileride alacağım SSD'yi yazdım fiyata dahil etmedim. (Belkide ilerde ucuzlar ve daha cazip bir SSD alırım.)
SSD hariç Vatan %25 indirim ile 2625 TL, %30 indirim ile 2450 TL tutmaktadır. Yani %30 indirim olan bir günde almayı düşünüyorum.
Ancak elimde şu an 2100 TL var, para denkleşince ve %30 denk gelince alacağım :)

Eğer sizinde fikirleriniz olursa bütçe 2500 TL'yi geçmeyecek ise belirtebilirsiniz.

Şimdi sorularıma geçeyim;

• Ekran kartında daha ucuz olan Asus R9 280X de aklımı çeliyor ancak, birazcık Amd tarafından reklamla şişirildiğini düşünüyorum. Battfield 4'te daha çok fps veriyor ancak tek oyuna bakarak 280X'i tercih etmekte istemiyorum. Ek olarak Nvidia'nın Kepler mimarisi, Physx ve şu an aklıma gelmeyen diğer özellikleri daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunar mı?
  • Amd işlemcilerin orjinal fanının çok dandik olduğunu duydum ve + fan almam gerektiğini söylediler. Bu işlemci için de geçerli midir?
  • Kasadaki dahili psu 750 watt, ilerde SLI yaptığımda bir sıkıntı çıkarır mı?
  • İşlemci için su soğutma hava soğutmaya oranla daha sessiz çalışır mı?
  • Hayatımda hiç bilgisayar toplamadım ancak Recep abinin videolarından bir kaç tane izledim. Sizce kasayı kendim toplayabilir miyim? (Vatan'da ücretsiz montaj varmış sanırım ancak ben keyif için kendim toplamak istiyorum.)
  • Son sorum ise; sisteme şu an mevcut olan VATAN COMPUTER - LOGITECH - Z-506 5+1 75W RMS SURROUND 3D SPEAKER - Hoparl Ses sistemini bağlayacağım. Malum apartman ortamı yüksek ses açamıyorum. Anakart'ın onboard ses kartını kullansam kaliteli bir ses kartının eksikliğini hisseder miyim?

Biraz kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk sorun ile başlıyayım.
- Asus R9 280X DCU II şuanki performans testlerine göre FHD(Full HD) ve üstü çözünürlüklerde daha iyi bir performans sunuyor. Yeni driverler ile daha iyi performans sunacaktır.

- Physx için söyleyebileceğim bir şey yok ama teknolojiye göre kart almak istesen bile şuan ki AMD teknolojilerinin kullanıcılar için daha iyi olduğunu görürsün. AMD'nin(şuan adını hatırlamıyorum) çok güzel bir teknolojisi var oyun geliştiricileri kabul ederse orta seviye kartlar bile ultrada oyun oynatabilecek.

AMD'nin Crossfire teknolojisi R serisinde köprü olmadan Crossfire yapılması sağlanıyor. Ve normal Crossfire'ye göre daha iyi bir performans sunuyor.

- Stok fanların hepsi dandiktir(düşük işlemcilere stok fan yeter). Senin alacağın işlemci için + fan alman gerekecek.

- İlerde SLI yaparsan güç kaynağın yetecektir. Ama bence R9 280X almalısın.

- İşlemci için hava soğutma yeterlidir. Fakat istersen hazır su soğutma alabilirsin. İşlemciyi daha iyi soğutur, ısınma derdin olmaz. İkisinin ses değeri hemen hemen aynı sanırsam(yanlış olmasın) su soğutma biraz daha sessiz.

- Güzel bir soru yapabilirsin bence ama yinede bilgisayar toplama konusunda deneyimli birisi yanında bulunsun. :D

- Bence onboard ses kartı gerekli ses verecektir. Anakartta ki onboard ses kartı 7+1 ses sistemini destekliyor. Kaliteli bir ses kartının eksikliğini hissetmezsin bence.

Bu arada kafamızı şişirmedin. Zaten bende cevaplanacak soru bekliyorum. :) Başka soruların olursa ben ve diğer forum üyeleri cevaplayacağız.

- - - Güncellendi - - -

Bu arada kusura bakma boş satır bırakamıyorum. O yüzden cevaplar iç içe oldu. :)

İlk sorun ile başlıyayım.
- Asus R9 280X DCU II şuanki performans testlerine göre FHD(Full HD) ve üstü çözünürlüklerde daha iyi bir performans sunuyor. Yeni driverler ile daha iyi performans sunacaktır.

- Physx için söyleyebileceğim bir şey yok ama teknolojiye göre kart almak istesen bile şuan ki AMD teknolojilerinin kullanıcılar için daha iyi olduğunu görürsün. AMD'nin(şuan adını hatırlamıyorum) çok güzel bir teknolojisi var oyun geliştiricileri kabul ederse orta seviye kartlar bile ultrada oyun oynatabilecek.

AMD'nin Crossfire teknolojisi R serisinde köprü olmadan Crossfire yapılması sağlanıyor. Ve normal Crossfire'ye göre daha iyi bir performans sunuyor.

- Stok fanların hepsi dandiktir(düşük işlemcilere stok fan yeter). Senin alacağın işlemci için + fan alman gerekecek.

- İlerde SLI yaparsan güç kaynağın yetecektir. Ama bence R9 280X almalısın.

- İşlemci için hava soğutma yeterlidir. Fakat istersen hazır su soğutma alabilirsin. İşlemciyi daha iyi soğutur, ısınma derdin olmaz. İkisinin ses değeri hemen hemen aynı sanırsam(yanlış olmasın) su soğutma biraz daha sessiz.

- Güzel bir soru yapabilirsin bence ama yinede bilgisayar toplama konusunda deneyimli birisi yanında bulunsun.
biggrin.png

- Bence onboard ses kartı gerekli ses verecektir. Anakartta ki onboard ses kartı 7+1 ses sistemini destekliyor. Kaliteli bir ses kartının eksikliğini hissetmezsin bence.

Bu arada kafamızı şişirmedin. Zaten bende cevaplanacak soru bekliyorum.
smile.png
Başka soruların olursa ben ve diğer forum üyeleri cevaplayacağız.

- - - Güncellendi - - -

Bu arada kusura bakma boş satır bırakamıyorum. O yüzden cevaplar iç içe oldu.
smile.png

Köprüsüz Crossfire çok güzel bir artı, ancak hala ekran kartı konusunda kararsızım. Sanırım ben sistemi toplarken son duruma göre ekran kartında karar kılacağım.

Biraz bekleyin isterseniz R9 290 alırsınız. GTX 770 fiyatında olacak. Büyük ihtimalle GTX Titan'a yakın hatta eşit performans vericek.

Onu da düşündüm ancak ülkemizdeki fırsat düşkünleri GTX 780 ile aynı fiyata satacakmış gibi geliyor bana :)

Yok o kadar fazla fiyatı artıracaklarını sanmam, şuan ikisi de amerika da 400$ civarı GTX 770 1.100 TL civarı satılıyor. R9 290'da 1.100 TL civarı satılacaktır. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı