AMD "Hawaii" R9 290X Ekran Kartının teknik özellikleri açıklandı

• Konuyu başlatan Mert Ercan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1
  • Görüntüleme 1B
AMD'nin yeni ekran kartı serisinin "Hawaii" olarak adlandırılacağını hepimiz biliyorduk. Bu seri ile ilgili ilk bilgiler Techpowerup tarafından paylaşıldı.

Techpowerup'ın haberine göre AMD'nin yeni ekran kartı serisi olan Hawaii'nin R9 290X sürümünün teknik detayları şu şekilde olması bekleniyor;

- 430 mm² Zar alanı (Tahiti'den %18 daha büyük)

- 2,816 Akış işlemcisi (stream processors). Her kümede 64 akış işlemcisi olmak üzere 44 küme. ("Tahiti" çipsetine oranla %37.5 daha fazla)

- GPU 4 adet bağımsız Raster Engine'e sahip. ("Tahiti" de 2 Raster Engine mevcut.)

- GPU hızının, TahitiXT'den düşük olması bekleniyor.

- Bant genişliği 384-bit olarak tahmin ediliyor.

- GDDR5 bellekler hakkında bilgiye ulaşılamadı.

- Mimari ile ilgili verilen detaylara bakıldığında GPU üzerinde 176 TMU olabilir. ROP sayısının ise 32 ya da 48 olması bekleniyor.

- Hawaii aynı zamanda DirectX 11.2 için (yüksek kalite doku desteği dahil) donanımsal desteğe sahip olacak.

Kaynak

(Haluk abimiz soru işaretiyle belirtip bir çoğunun anlamını bulamadığım şeylere bir açıklık getiren bir konu açacaktır diye inanıyorum :)p), ne Türkçe ne de ingilizce kaynaklarda aramama rağmen bulamadım maalesef, örneğin "Raster engine" Rasterizasyon ile ilgili bir şey ve tahminimce rasterizasyon motorluğu yapıyor ama ekran kartında da aynı işe mi yarıyor ya da farklı bir amaçları da var mı gibi bir sürü sorum yanıtsız kaldı.)

Terimlerle ilgili konu açarım, ancak sitedeki verilerin çoğu tahminler üzerine. AMD'den resmi bilgi gelince paylaşırım.

Biraz önce sordum, henüz bilgi gelmemiş.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı