AMD Radeon R9 290X Görüntülendi ve Denendi!

• Konuyu başlatan Mert Ercan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 40
  • Görüntüleme 7B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tabi ki de benim tarafımdan değil.(he he he :p)

Merhaba arkadaşlar, Techpowerup'ın yaptığı habere göre DG's Nerdy Story isimli site R9 290X'i görüntüledi ve denedi.

İddialara göre kart GTX Titan'ı geçiyor. Deneme sonuçları şu şekilde;
219c.jpg
219d.jpg
219e.jpg
219f.jpg

İddialara göre Kart'ın referans tasarımı ise şu şekilde;
219a.jpg
219b.jpg

Ne denli doğru olduğunu ayın 25inde göreceğiz. :)

Kaynak

Tavsiye edilen satış fiyatları:

R9 280X - 329$
R9 270X - 219$
R9 270X - 249$
R7 260X - 149$

Nvidia, Tesla'dan ithal ettiği GK110'la tepe seviyesinde GTX Titan ve GTX 780 hamlesini yaptı. Ardından AMD, GTX Titan'ın karşısına R9 290X'i yerleştirdi.

AMD'nin alt segmentinde:

R9 280X = HD 7970 Tahiti

R9 270X = HD 7950 Tahiti Pro

R9 270X = HD 7870 Pitcairn XT

Nvidia'nın Kepler mimarisi (GK104) nasıl GTX 770 ve GTX 760'a dönüştüyse, aynı şekilde AMD Tahiti ve Pitcairn GPU'ları birkaç küçük ekleme ve hızaşırtma aksiyonları ile R9 serisi oldu.

Bu bir satranç oyunu. İki firma, mimari alanda gelişme gösteremiyorsa, eldeki imkanları sonuna kadar zorlayıp yeni modeller yumurtluyor.
Tamam da kardeşim niye aynı modeli 2 kere yazıyorsun? R9 270X - $219, R9 270X - $249 / R9 270X = HD 7950 Tahiti Pro, R9 270X = HD 7870 Pitcairn XT yazmışsın.

Tamam da kardeşim niye aynı modeli 2 kere yazıyorsun? R9 270X - $219, R9 270X - $249 / R9 270X = HD 7950 Tahiti Pro, R9 270X = HD 7870 Pitcairn XT yazmışsın.
Herkes yazım hatası yapabilir. Haluk abimiz sanırsam R9 260X demek istedi, belkide R7 270X kim bilir?

Yalnız bir çok incelemesini kontrol ettim ASUS R9 280X falan bir çok "oyun testi"nde GTX 780'e baya yakın seviyelere konumlanmış. GTX 770 ile 780 arasına rahatlıkla oturabileceğini ve fiyatını düşündüğümüzde kullanıcılar tarafından tercih edileceğini düşünüyorum, tabi bir nvidia etmez.
Şu önyargılarınızı bir kenara bırakın arkadaş. Bir nVidia etmezmiş. Eder, hatta fazlası eder. Hep derim üst segmentte AMD alın, AMD'nin doku filtreleme kalitesi nVidia'dan daha iyidir diye. GTX 580 aldım Warhammer Online'da grafik sürücüsünden görüntü ayarlarını yapamadım görüntü çamur gibiydi kartı sattım. Gittim AMD tarafında en güçlü tek GPU'lu kart olan HD 6970 aldım fıstık gibi görüntüyle oynadım oyunu.

Şu önyargılarınızı bir kenara bırakın arkadaş. Bir nVidia etmezmiş. Eder, hatta fazlası eder. Hep derim üst segmentte AMD alın, AMD'nin doku filtreleme kalitesi nVidia'dan daha iyidir diye. GTX 580 aldım Warhammer Online'da grafik sürücüsünden görüntü ayarlarını yapamadım görüntü çamur gibiydi kartı sattım. Gittim AMD tarafında en güçlü tek GPU'lu kart olan HD 6970 aldım fıstık gibi görüntüyle oynadım oyunu.
Huh, sanırım arkadaş muhalefet olmak için katılmış aramıza.

Her neyse, hâlâ AMD kullanan biri olarak AMD'nin ne Intel'i ne de NVIDIA'yı geçebileceğini düşünmüyorum. Ön yargı değil, bizzat kendim kullanıyorum: AMD HD 7690M XT.

Herkes yazım hatası yapabilir. Haluk abimiz sanırsam R9 260X demek istedi, belkide R7 270X kim bilir?
Bir kere olsa anlarım. Ama aynı hatayı 2 kere yapmış. Ayrıca R7 serisine giren modeller sadece R7 260X ve R7 250. R7 270X diye bir model yok.

- - - Güncellendi - - -

Her neyse, hâlâ AMD kullanan biri olarak AMD'nin ne Intel'i ne de NVIDIA'yı geçebileceğini düşünmüyorum. Ön yargı değil, bizzat kendim kullanıyorum: AMD HD 7690M XT.
Olayın muhalefet olmak için aranıza katılmamla alakası yok. Adam aynı yanlışı 2 kere yapmış. Ben de 2 tane mi R9 270X modeli var acaba diye şüpheye düştüm. Ancak bu modelden 2 tane yok. Milletin de kafası karışabilir. Bunu düzeltmek için dedim niye aynı şeyi iki kere yazıyorsun diye.

AMD Intel'i geçer mi geçemez mi orasını bilemeyiz. Ancak Intel konusunda ben de senin gibi düşünüyorum. Intel'in Ar-ge masrafları çok yüksek diye biliyorum. Yani Ar-ge'ye önem veriyor Intel. Intel tek çekirdek performansını artırırken AMD saat frekansını artırarak bu pazarda yer edinmeye çalışıyor. AMD'nin tek çekirdek performansına önem vermesi lazım. Bana kalırsa AMD, Intel'i şu zamanlar geçemez. Ama ileride ne olacağını bilemeyiz. Ama konu ekran kartına gelince o kadar emin olma derim. Zamanında ATi'nin veya AMD'nin de nVidia'yı geçtiği oldu diye biliyorum. Şu an hangi model geçti falan aklımda değil ama aklımda kaldığı kadarıyla zamanında nVidia'nın da ATi/AMD'ye yetişemediği oldu. AMD de istese nVidia'yı geçer, geçemez diye bir şey yok. Fakat AMD saf performansa değil fiyat/performansa oynuyor. Zaten AMD performansa oynasa bile o zaman kimse AMD almaz. Çünkü AMD'yi millet dandik olarak görüyor. nVidia'nın adı var bir kere. Parası olan nVidia alır. Daha düşük performansı verse bile AMD'den daha kaliteli ya, bu yüzden parası olan nVidia alır AMD değil.

Sanki kullandığın çok üst model bir ekran kartıymış da bir de AMD'nin nVidia'yı geçebileceğini düşünmüyorum demişsin. Üstelik kullandığın ekran kartı mobil. AMD nVidia'yı geçti R9 295x2 ile. Hem Titan Z'den daha iyi performans veriyor hem de daha ucuz. Vatan Computer'da R9 295x2 4.391 TL iken Titan Z 10.820 TL.

R9 295x2:
R9 295X2 GDDR5 8GB 1024Bit(512x2) AMD Radeon Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Titan Z:
GTX TITAN Z Launch GDDR5 12GB 768Bit Nvidia GeForce DX11.2 Ekran Kart - Vatan Bilgisayar

Bunlar en ucuz fiyatları. Daha pahalılarıysa Asus marka. Gerçi Evga nVidia'da Asus'tan daha iyi olmasına rağmen nasıl kartlarını Evga'dan daha pahalıya satmayı başarmış ilginç. Asus modelleri ise R9 295x2 olan 6.038 TL, Titan Z ise 11.418 TL.

Asus R9 295x2:
R9 295X GDDR5 8GB 1024Bit (512Bit*2) AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Asus Titan Z:
GTX TITANZ GDDR5 12GB 768Bit Nvidia GeForce DX11.2 Ekran Kart - Vatan Bilgisayar

Yalnız R9 295x2'nin Asus modeliyle Sapphire modelinin arasında 1647 TL fark varken, Titan Z'nin Asus modeliyle Evga modelinin arasında 598 TL fark var. Asus fiyat farkını aşırı derecede abartmış R9 295x2'de. Ben olsam gider Asus ROG Ares 3 alırım. Asus'un tam sıvı soğutmalı R9 295x2 ekran kartı. Ama fiyatı artık 8.000 mi olur 10.000 mi bilinmez. :D

Tanımadığın insanlara "kardeşim" tarzı hitaplarda bulunmazsan sevinirim.
Kardeşim sen ne saçmalıyorsun? Tanımadığım adama kardeşim demeyeceğim de babamın oğluna mı kardeşim diyeceğim? Tanıdığım insana kardeşim demem zaten, hacı, kanka şeklinde veya adıyla hitap ederim. Ne saçma sapan insanlarsınız anlamıyorum ki "kardeşim."

Güzel. Ama AMD babamızın hayrına kart üretmiyor, yaptıkları kart GTX Titan'ı geçiyorsa, fiyat olarak ta 2300 TL üzeri olabilir Türkiye'de.

Bir de AMD şu tasarımı değiştirsin artık bu ne ya. Böyle Nvidia gibi beyaz metal tarzı tasarım kullansın.
R9 290X'in esas tasarımı öyle değil. Şöyle:

R9 290X.jpg

Ve R9 295x2'de de senin dediğin gibi beyaz metal tarzı tasarım kullanılmış.:

R9 295x2.png

Son düzenleme:
9 ay sonra konuyu hortlatmak? Huh. Uslubuna dikkat et.

Öncelikle yukarıda yazdığım daha doğrusu 2013 yılının Ekim ayında yazmış olduğum bu yazıdan dolayı özür dilerim.

Sanki kullandığın çok üst model bir ekran kartıymış da bir de AMD'nin nVidia'yı geçebileceğini düşünmüyorum demişsin. Üstelik kullandığın ekran kartı mobil. AMD nVidia'yı geçti R9 295x2 ile. Hem Titan Z'den daha iyi performans veriyor hem de daha ucuz. Vatan Computer'da R9 295x2 4.391 TL iken Titan Z 10.820 TL.
Yukarıda özür dileme sebebim yazdığım yazının donanım öğrenmeye ilk başladığım zamanlarda yazılmış olduğundan dolayıdır bu yüzden tekrar özür dilerim. Konuyla ilgili mevcut düşüncelerim marka karşılaştırılması yapılamayacağı ve model karşılaştırması yapılabileceği yönünde, şöyle ki her yeni modelde farklı bir firma öne geçebilir.

Ek olarak belirtmek isterim ki şu anda kullandığım ekran kartı Powercolor R9 290 PCS+ modelidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı