AMD işlemci soğutucu nasıl çıkarılır?

Joell

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Ryzen 3 1200 işlemcim + stok fan kullanıyorum. Termal macun değiştirmek için açacağım. Bazıları işlemci çıkarırken yapıştığını söylüyor. Ben işlemci soğutucuyu nasıl çıkaracağım.
Bir de işlemci soğutucuyu çıkardığımda soketin arka tarafından bir plaka çıkacak mı?

Ben çıkarırken neredeyse 1 yıl olmasına rağmen stok soğutucu kendisini attı. :D

Neden öyle oldu anlamadım. Arka plaka bende de düştü.
Şu kendini atması çok gıcık bir durum, takarken canım çıkmıştı hem de arka plakayı tutmaya çalışma cabası. Tek kişilik iş değil bunlar.

Artı -1 Eksi
Kasayı yatırarak yapıyorsanız çok zor ama bir masa üzerinde kasa ayaktayken yapıyorsanız alışıyorsunuz en azından bende öyle oldu :D
Hocam yatırınca arka braket düşüyor zaten, mecbur arkadan birinin tutması gerekiyor dikkende. Belki bant yapıştırıp çözebilir de ne kadar sağlıklı tartışılır. AMD işlemci tasarımında ne kadar iyiyse soket tasarımında da o kadar kötü maalesef. Kule tipi soğutucu taktım şu an anakart çalışıyor diye şaşkınım çok fazla baskı yaptım.

Hocam yatırınca arka braket düşüyor zaten, mecbur arkadan birinin tutması gerekiyor dikkende. Belki bant yapıştırıp çözebilir de ne kadar sağlıklı tartışılır. AMD işlemci tasarımında ne kadar iyiyse soket tasarımında da o kadar kötü maalesef. Kule tipi soğutucu taktım şu an anakart çalışıyor diye şaşkınım çok fazla baskı yaptım.
Peki soğutucuyu çıkarınca o plaka düştüğünde geri fanı takarken fan vidalarını sıktığımızda bir yandan da arka plakayı koyup sıkıyoruz değil mi?

Peki soğutucuyu çıkarınca o plaka düştüğünde geri fanı takarken fan vidalarını sıktığımızda bir yandan da arka plakayı koyup sıkıyoruz değil mi?
Plaka düşmeyebilir de, uyarmak istedim sadece. Ama işi yanınızda biri varken yapın tek başınıza çok zor hatta yapamayabilirsin.

Hocam kasa dikken söker ve yavaş yavaş çaprazdan vidaları sökerseniz fan kendini atmaz. Eğer işlemciye yapışmışsa fanı sağa sola çevirerek çıkarabilirsiniz. Gerek Spire gerek Prism kullanmış biri olarak hiç plakanın düşmesi veya fanın kendini atması gibi bir sorun yaşamadım. Stealth i bilemeyeceğim ancak alışkın olana kolay iş.

Geri
Yukarı