AMD İşlemciler Isınıyor mu?

TeknolojiDelisi

Hectopat
Daha fazla  
AMD işlemci, çok ısınıyor çok elektrik harcıyor diyorlar bu doğru mu ? Daha önce hiç amd işlemci almadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amd fx 4100 kullanıcısıyım, 1.59 v ile 4.6 GHZ hızda OC'lu kullanıyorum, Cooler Master T4 soğutucum var ve en fazla gördüğüm 70 derece. AMD'nin ısı ve enerji tüketimi konusunda en kötü işlemcisi FX 9590.

AMD alma, AMD devri kapandı zaten. Yeni işlemciler çıkartacak AMD, illaki AMD alacağım dersen onları bekle. Şu anki işlemcileri performans olarak geride kalıyor, ısınma konusunda endişelenmeye gerek yok ama güç tüketimi konusunda Intel'e göre biraz fazla güç tüketiyor. Arada öyle aşırı bir fark olmaz ama yıllara vurduğunda elektriğe vereceğin para neredeyse orta seviye bir ekran kartının yarısı kadar olur. O yüzden AMD almaya gerek yok, dediğim gibi AMD alacaksan yeni nesil işlemcilerini bekle ama o da ne zaman çıkar ben bilmiyorum.

Örneğin i3-6100 ile FX-6300'ün performans farkını şu video'dan görebilirsin. FX-6300 almaktansa güncel bir sistemli i3-6100 almak daha mantıklı; fiyat/performans, güç tüketimi, güncel bir sistem kurmak gibi avantajlarını düşünürsen. Ama ben beklerim dersen yeni çıkacak AMD işlemcileri de bekleyebilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5-6 yıl sonra 500 Watt PSU en iyi sistemlere bile yetecek diye düşünüyorum. AMD bence artık işlemci üretmez ekran kartına yüklenip Nvidiayı zorlamaya çalışır.

Son düzenleme:
Amd A8 7600 kullanıcısıyım stok soğutucu ile oyunlarda bile 55 derecenin üstünü görmedim.Ek olarak AMD'nin hangi modelinden bahsediyorsunuz?

Şimdi olay şu, arkadaşlar çok iyi deyinmiş siz 14Nm lik bir 6. Nesil İntel işlemci ile Fx serisi 32Nm yi karşılaştırınca AMD'nin bu işi nasıl batırdığı açık, yani şuan AMD en son üretim teknolojisi 28Nm(Oda A serisi işemciler onlarda orta seviye debilebilir Fx'e göre) ve İntel şuan 14Nm ile tam olarak yarısı buda bir ölçüm birimi olduğundan çok daha az ısınmaya daha fazla transistör demek ve buda bir İ7 6700k nın 65Watt TDP'sini açıklamak için yeterli sanırım :)
@Commodore 64 'ün bahsettiği gibi oyun performanslarıda mimari yüzünden düşük şöyle örnekliyim;
benchmark performansı Fx9590'ın İ5 4460 dan daha yüksek olmasına rağmen oyun performansı İ5 4460'ın daha yüksek :D
Screenshot_2015-08-04-15-41-00 - Kopya.png

Screenshot_2015-08-04-15-41-11 - Kopya.png

Screenshot_2015-08-04-15-41-29 - Kopya.png

Fx 8350'den bahsetmiyorum bile hemde ısınması ve güç tüketimi.....

1 yıl kadar fx 6100 kullandım. Şimdi i5 4460 kullanıyorum. AMD kullanırken ısınma sorunum olmadı. Birkaç derece daha yüksek oluyor evet ama pc yi etkilecek bir sıcaklık farkı olmuyor. Enerji sarfiyatındaki farkı da çizgi elektroniğin sitesinden hesaplayabilirsin. AMD kullanırken tek çekirdek performansı haricinde bir sıkıntım olmadı. Oynadığım oyun tek çekirdek performansı gerektirdiğinden intele geçtim. İntel daha performanslı evet ama fiyatı da ona göre...

Dua edin Zen mimarileri bir şeye benzesinde satsın. Yoksa bunlar batıcak ve NVidia ve İntel fiyatları uçuracak. Şuan ki FX'ler ısınıp enerji harcamaktan başka hayrı yok. Ama bunlar bence batar. Daha DDR4 AMD sistem toplanmazken DDR4 RAM üretenden ne beklersin?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı