AMD kartın yanına NVIDIA kart takmak

bortecine9

Centipat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Başlıkta da yazdığı üzere hâlihazırda AMD kart takılı olan sistemime bir de NVIDIA kart takmak istiyorum. Sebebini şöyle açıklayayım: Programlama ile uğraşıyorum ve "TensorFlow" adlı bir makine öğrenimi/yapay zeka kütüphanesi ile uğraşmak istiyorum. (Sanıyorum AMD kartlar için TensorFlow desteği ya hiç yok ya da pek iyi değil, yanlış olabilirim.) Şu anda kullandığım kartla alakalı hiçbir sorunum yok satmayı da düşünmüyorum. İkinci el ucuz bir NVIDIA kart alıp işe başlamak istiyorum. Ancak aklımdaki soru şu ki acaba ekran kartlarının ikisinden ayrı ayrı çıkış alıp monitöre mi vermeliyim? Tek birisinden çıkış alarak NVIDIA karta yazılım işlerimi yaptırabilir miyim? Ya da ikisi de sisteme takılı iken mesela AMD ile oyun oynayıp NVIDIA kartla bahsettiğim işleri halletmek mümkün mü? Hayatımda hiç iki ekran kartını aynı anda kullanmadım. Bilen arkadaşlar beni aydınlatırsa çok memnun olurum.

Başlıkta da yazdığı üzere hâlihazırda AMD kart takılı olan sistemime bir de NVIDIA kart takmak istiyorum. Sebebini şöyle açıklayayım: Programlama ile uğraşıyorum ve "TensorFlow" adlı bir makine öğrenimi/yapay zeka kütüphanesi ile uğraşmak istiyorum. (Sanıyorum AMD kartlar için TensorFlow desteği ya hiç yok ya da pek iyi değil, yanlış olabilirim.) şu anda kullandığım kartla alakalı hiçbir sorunum yok satmayı da düşünmüyorum. İkinci el ucuz bir NVIDIA kart alıp işe başlamak istiyorum. Ancak aklımdaki soru şu ki acaba ekran kartlarının ikisinden ayrı ayrı çıkış alıp monitöre mi vermeliyim? Tek birisinden çıkış alarak NVIDIA karta yazılım işlerimi yaptırabilir miyim? Ya da ikisi de sisteme takılı iken mesela AMD ile oyun oynayıp NVIDIA kartla bahsettiğim işleri halletmek mümkün mü? Hayatımda hiç iki ekran kartını aynı anda kullanmadım. Bilen arkadaşlar beni aydınlatırsa çok memnun olurum.

Hocam aynı anakarta 2 farklı marka ekran kartı takmak çökmelere yol açabilir. + NVIDIA kartlar machine learning destekliyor. AMD destekliyor mu bilmiyorum. Ancak 2X aynı NVIDIA ekran kartını SLI yapabilirsiniz.

Çalışacaktır, büyük ihtimalle tek bir gpu üzerinde olmak şartı ile oyun bile oynarsınız fakat yapay zeka ile uğraşırken driver çakışması kaynaklı bir sorunun çıkmayacağının garantisi yok. Ödünç bir ekran kartı alıp denemek gerek.

Çalışacaktır, büyük ihtimalle tek bir GPU üzerinde olmak şartı ile oyun bile oynarsınız fakat yapay zeka ile uğraşırken driver çakışması kaynaklı bir sorunun çıkmayacağının garantisi yok. Ödünç bir ekran kartı alıp denemek gerek.

Haklısınız hocam. Alıp deneme fikri aklıma yattı.

Arkadaşlar küçük bir detayı söylemeyi unutmuşum. Windows değil Linux üzerinde kullanacağım bu kartları. Acaba Linux üzerinde iki farklı kart nasıl davranıyor? Kendim de deneyeceğim fakat tecrübeli bir arkadaştan duymayı çok isterim.

Geri
Yukarı