AMD kartlarda 60 FPS'nin altında kasma hissi

pc.mitoloji

Kilopat
Uzun zamandır çözemediğim aşırı sinir eden bir durum, sadece AMD kartlarında bu sorunu yaşıyorum. Daha önce RX 6500 XT vardı şu an RX 6600 ekran kartı var, yine aynı sorun. Örnek Last of Us, God of War, Cyberpunk 2077 ve birçok oyun 60'ın altına indiğin de 45-55 FPS arası değerlerde sanki oyun 30 FPS'nin de altına düşmüşçesine kasma hissi yaratıyor ancak GTX 1650 Super ekran kartını taktığımda oyunlar 40-45 FPS olsa bile akıcı bir şekilde oynanıyor. FreeSync monitör var, özelliğini açtım kapadım denedim. Birçok şey denedim ancak çözüm bulamadım. Yani çok kötü bir durum. 50 FPS alıyorsun ama 25 FPS gibi oyun oynanmayacak bir hal alıyor. Umarım açıklayabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun zamandır çözemediğim aşırı sinir eden bir durum, sadece AMD kartlarında bu sorunu yaşıyorum. Daha önce RX 6500 XT vardı şu an RX 6600 ekran kartı var, yine aynı sorun. Örnek Last of Us, God of War, Cyberpunk 2077 ve birçok oyun 60'ın altına indiğin de 45-55 FPS arası değerlerde sanki oyun 30 FPS'nin de altına düşmüşçesine kasma hissi yaratıyor ancak GTX 1650 Super ekran kartını taktığımda oyunlar 40-45 FPS olsa bile akıcı bir şekilde oynanıyor. FreeSync monitör var, özelliğini açtım kapadım denedim. Birçok şey denedim ancak çözüm bulamadım. Yani çok kötü bir durum. 50 FPS alıyorsun ama 25 FPS gibi oyun oynanmayacak bir hal alıyor. Umarım açıklayabilmişimdir.

Hocam bence o kartla her oyunu +80 FPS üzerinde oynamaya alıştığınız için FPS 60'in altına düşünce size daha garip geliyor 1650 her oyunu o kadar yüksek FPS'lerde oynayamaz sebebi bu olabilir.

Stutter tarzı FPS birden mi iniyor? Sıcaklık ve junction temp sıcaklığı kaça çıkıyor? 110a ulaşırsa throttle olur. Ayrıca işlemci nedir? Darboğaz yapabilir düşükse.

Hocam bence o kartla her oyunu +80 FPS üzerinde oynamaya alıştığınız için FPS 60'in altına düşünce size daha garip geliyor 1650 her oyunu o kadar yüksek FPS'lerde oynayamaz sebebi bu olabilir.

Yok hocam o tarz bir şey değil 6500 XT ile God of War 50 FPS kasıyorken 1650 Super ile 50 FPS yağ gibi akıcı.

Yok hocam o tarz bir şey değil 6500 XT ile God of War 50 FPS kasıyorken 1650 Super ile 50 FPS yağ gibi akıcı.
Smart memory biostan açtın mı? Benim sistem MSI b450 M2 pro max, R5 5600 , Rx 6800. Sıkıntı yok. Rx 5700 kartim vardı onu da OCli kullanıyordum. Onda da dediğin gibi durum yoktu. 3dmark gibi bir uygulama ile benchmark yap sistemine eşdeğer sistemler arasında puanın kaç bakarsın. Anormal durum varsa puanın düşük çıkar baya.

1686779942551.png

RX6600.

Bugün? Çıkar tak yapıyorum deneme amaçlı

@vertibird sam açık kapalı denedim aynı ani düşüs yok normal FPS değişkenlikleri 55 FPS aldığım bir noktada oyun 30'un altında gibi çalışmaya başlıyor.

Sistem Ryzen 5 5500 32 GB RAM 3200 MHz ASUS Prime A320M-A
Ben olsam monitoring açıp oyuna girerdim. 30 FPS gibi hissettiğinde kullanım yüzdesi, saat hızları , sıcaklık vs kaçta geziyor bakmak lazım. Ayrıca yüksek kartlar daha yüksek CPU gerektirebiliyor ama R5 5500 darboğaz yapacağını sanmam. Son olarak undervolt yapmayı dene. Kartın daha stabil, akıcı olmasını sağlayabilir.

Ben olsam monitoring açıp oyuna girerdim. 30 FPS gibi hissettiğinde kullanım yüzdesi, saat hızları, sıcaklık vs kaçta geziyor bakmak lazım. Ayrıca yüksek kartlar daha yüksek CPU gerektirebiliyor ama R5 5500 darboğaz yapacağını sanmam. Son olarak undervolt yapmayı denekran kartın daha stabil, akıcı olmasını sağlayabilir.

Değerlerde bir problem yok hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı