AMD Phenom II X4 955 + MSI HD 6870 sistem donma sorunu

digiogi

Hectopat
Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar.

Bilgisayarımda donmalar oluyor. Yani birkaç günde bir bilgisayarım donuyor. Bazen üç gün bile donmuyor. Bazen günde 2-3 kere donuyor. Hatta bazen resetliyorum açılırken Windows amblemi ekranında donuyor.

Bazen Photoshop kullanırken donuyor bazen ise YouTube'dan ya da torrentten indirdiğim bir videoyu izlerken. Bazen de boşta hiçbir şey yapmazken donuyor. Ne zaman ve ne nedenle donacağı hiç belli olmuyor. Donan bilgisayarım resetleyince sorunsuz açılıyor.

Normalde pek oyun oynayan birisi değilim ama birkaç gündür denemek için oyun oynuyorum, sonuna kadar zorluyorum bilgisayarı donma olmuyor.

Bu arada ekran kartın soğuk lehim olmuştur dediler. Sorunsuz çalışan bir RX570 ekran kartı bulup taktım yine aynı şekilde nedensiz donma olayı oldu. Ekran kartını geri verdim yine kendi kartımı geri taktım.

Driver Booster ile tüm güncel sürücüleri yükledim, anakartta da son Firmware yüklü. Bir şey değişmedi.

Sistemim:

AMD Phenom II X4 955
Kingston 4 X 2 GB 1333 DDR3 RAM (8 GB)
MSI 870A-G54 anakart
MSI HD 6870 twin frozer II ekran kartı
OCZ-VERTEX4 128 GB SSD
Samsung HD103SJ 1 TB HDD
Aerocool 600W 80+ PSU

Diyelim ki olay yazılımsal, çok araştırdım ama bilgisayar donduğu zaman yeniden başlatıldığında bu donmaya neyin sebep olduğunu gösteren bir yazılım vs bulamadım. Böyle bir şey yapabilmek mümkün müdür?

Olay günlüklerini(Event Viewer) inceledim bir şey yok. Minidump dosyasını inceledim yine bir şey bulamadım. Memtest yaptım RAM’lerde problem yok. SSD ve harddisk bad sektör için birkaç program indirdim hata taramalarında ve Smart kayıtlarında problem yok.

Ne yapabilirim?

P_20200128_105529.jpgP_20200128_070923.jpgP_20200128_065647.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce işlemci söküp yeniden takmakla başlayın SONRA RAM ler söküp takın ekran kartı ni söküp kartsız görüntü almaya çalışın anakart dan çıkış varsa tabi en dony şey PSU dur zaten sıkıntılı ise güç vermez birde BIOS pilini söküp sıfırlayın tüm bağlantıları kontrol ediniz

Güç kaynağınız stabil mi? 5 yıldan eski ise pik yükleri tölere etme gücü düşer.

Anakart üzerindeki pin ve soketleri tiner alkol gibi, bellekleri silgi le temizleyiniz.
RAM testini boot edilebilir 86+ ile yaptırınız.

İşe, sürücüleri Driver Booster ile değil el ile güncelleyerek başlayabilirsin.

Sürücüleri elle yüklemiştim. Zaten güncel olmayan sadece ekran kartıydı onu da indirerek güncellemiştim. En son ekstra bir şeyler bulur diye driver booster ile yaptım ama onun da güncellediği şeyler ata controller vs acayip şeylerdi. Çözüm olmadı bu.

Güç kaynağınız stabil mi? 5 yıldan eski ise pik yükleri tölere etme gücü düşer.

Anakart üzerindeki pin ve soketleri tiner alkol gibi, bellekleri silgi le temizleyiniz.
RAM testini boot edilebilir 86+ ile yaptırınız.

Ram testini boot edilebilir 86+ ile de yaptım yine temiz çıktı.

Gün kaynağının stabilitesini ölçebileceğim bir yöntem var mı? Pik yükler derken mesela Furmark ya da PerformanceTest gibi yazılımlarla bilgisayarı zorlarken bile donma resetlenme vs olmuyor. Nedense boştayken ya da saçma bir şekilde film izlerken ya da pc yi pek yormayacak bir şey yaparken oluyor. Bu durumda yine de güç kaynağında sıkıntı var diyebilir miyiz?

Güç kaynağının içini açtım.

P_20200128_180909.jpgP_20200128_182124.jpgP_20200128_182142.jpg

Kaliteli olması avantaj. Yıpranma sürecinde yarı yarıya inmiş olabilir. 300W Aida voltaj değerleri dışında elle ölçü aleti ile bakabilirsiniz. Birde Anakartın sitesinde bir çok BIOS sürümü var güncelleyin eski ise.

Bu uyguama OCBASE / OCCT ve yine aida64 kararlılık testlerini kullanabilirsin.

Sadece youtube'dan video izliyordum. Az önce yine gitti. Bu sefer mavi ekran geldi. Hoparlörde takılma sesi gibi tık tık tık şeklinde ses ile...

Sabahtan beri oyun oynuyordum bir şey olmuyordu. Kafayı yiyorum.

P_20200131_181607.jpg

Sabit bir sürücüden kaynaklı gözükmüyor değişken. Depolama klavye grafik rastgele bir salınım var. Sanki sistemde OC mevcut misali. Grafik sürücüsüne bakınca 2015 ten daha yeni değil.
İşletim sistemleri ise epey güncelleme aldı sürücünün artık çıkmaması işletim sistemi ile tutarlılık konusunda destek almaması ile tarayıcıda donanım hızlandırma sorun yapıyor diyeceğim.

Kararlı bir sistemde önem arz eden güç ünitesi. Belki farkedilmiyor şebeke dalgalanması, Voltaj değişiklikleri binada başka bir yerde açılan kapanan fırın gibi cihazların sağladığı parazitler.

Ünite yıprandığı için size yansıyor olabilir. Yazılım konusunda Live CD bir işletim sistemi deneyebilirsiniz. Baktınız onda herşey stabil saatlerce sorun yok. O zaman daha eski windows 1511 kurarsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı