AMD pişmanlık mıdır?

Evet. Tam 14 ay önce aldım bu AMD sistemini, oyun için almıştım. Açıkçası bu geçen 14 ay boyunca bana keyifli zamanlar yaşattı. Ta ki bu yılın ağustos ayına kadar. 3 hafta il dışına çıkmıştım ve geldiğimde baktım Radeon Software yeni güncelleme var diyor(21.7.2). Güncelledim ve bir oyun gireyim dedim, oyunda ikinci eli girerken ekran birden karardı ama sistem kapanmadı ve fanlar coştu. Hiçbir şekilde tepki vermedi reset atmak zorunda kaldım. Sonra belki bir kereliğine olan bir hatadır dedim bir daha girdim yine ikinci eli girerken aynı şey oldu. Baktım uygulamasına bildirimlerde "beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü varsayılan Radeon WattMan ayarları geri yüklendi." dedim araştırayım bunu neymiş. Bir baktım arkadaş AMD kullanan herkes bu sorundan yakınıyor. Hani bir sorunu ya da bir çözümü de yok, diyor ki birden fazla sorunu ve birden fazla çözümü olabilir. Herkes farklı bir şey söylüyor. 3 gün boyunca bir sürü çözüm denedim ve test ettim. Ama yok hiçbiri olmuyor artık akli dengemi kaybedecek noktaya geldim. Böyle yumruk atacağım monitöre içinden geçeceğim kasanın. Ne baş belası bir hataymış gitmek bilmiyor yapıştı kaldı. Belki Sapphire kartı kullandığım için diyeceğim ama bu firmanın kartını kullanmayan hemen hemen herkeste bu sorunu yaşıyormuş. Bilgisayardan da soğudum AMD'den de. En çok üzüldüğüm şey ise bu sisteme o kadar para verip hak ettiğim değeri görememek. Sizin düşünceleriniz nedir, cidden başlıktaki gibi mi düşünüyorsunuz?
Technopat'ta bir yazar 2 hafta önce bu yeni sürümün haberini yazmış onu okudum ve bilinen sorunlarda şunu gördüm;

Eki Görüntüle 1133784

Sanırım WattMan hatasından bahsediyorlar. Artık yeni sürümü bekleyeceğim elimden geleni yaptım. Hatanın kendi kendine geçmesini ya da yeni sürümü yüklememle çözüleceğini umuyorum.

Aynı şey bana da oluyor hocam RX570 var.

Doğru çünkü ben de 2020 Nisan ayında bu Sapphire Pulse 5500 XT 8 GB kartını aldım, burada da düzenli tecrübelerimi paylaşıyordum, başka kullananlar da memnundu. RX 580/590 aldıysa biraz sıkıntılı tercih olmuş olabilir, o zamanlar diyordum 500 serisini bırakın diye. 570 yerine 1650, 580/590 yerine 5500 XT seçmek temiz oluyordu.
Katılıyorum çünkü bu kadar sorunlarından bahsedilen kartlara yönelmek doğru değil. Genel olarak daha fazla FPS verdikleri için tercih ediliyorlar ama sayısız mining yapmada kullanılan kart var piyasada. 580 ve 590 modelleri de bu konuyla anılan kartlar. Ayrıca başka sorunlarıyla da anılıyorlar. Alanlar bile bile lades demiş oluyor.

Wattman donanım hatasının sonucudur. Bu konuda Recep Baltaş bir açıklamada bulunmuştu. RX 480 kullanmış biri olarak sırf aynı fiyata daha fazla FPS veriyor diye AMD almam. çok çektim Wattman'dan. Bunun yanında yazılım kalitesizliği ve acemiliği de var firmanın. Sanki yazılım ekibini sürekli kovuyorlar ve yeni gelenler yine benzer hataları yapıyor. Yazılım konusunda günü kurtardığı çok belli. Her şey yolunda giderken aylar sonra o düzgün çalışan şeyi nasıl bozduklarının tarifi yok.
Yazılım konusunda batık esnaf gibi.
Wattman hatasının önceden adı başka idi. Artık millet çakmasın diye mi değiştirdiler bilmiyorum. Üretimden kaynaklı hatalı ürünleri inatla üretip satıyorlar. Müşteri de yazılım hatasıdır, çözülür zannediyor. Oyalanıyor. AMD'nin ve partner üreticilerin bunu kabullenip ürün değişimi yapmaması için bu konuda net açıklama yapan yok üretici vs. kanadında.
Nvidia RTX 2000 serisinde (üstelik test için gönderilen ürünlerde bile) üretimden kaynaklı sorunlu kartları hemen sağlamı ile değiştirdiler. Nvidia ve partner üreticiler sıkı çalışmıştı anlaşılan. Aynı partner üreticiler AMD konusunda ayak sürüyorsa ürün değişimi vs. için sorumlu AMD'dir.
Nvidia RTX 3000 serisi ilk çıktığı haftalarda çökmeler vardı. 3 hafta içinde güncelleme ile çözdüler diye hatırlıyorum. Wattman hatasını yazılımla çözülecekse çoktan çözülürdü. Diğer türlü o yazılım bölümü gitsin hıyar satsın. AMD de ekran kartı bölümünü satsın. Belki alanlar daha iyi iş çıkarır.
RX 480 ( MSI RX 480 Gaming X 8G) kullanırken yaşadığım sorunlar destan olur. Yazılım ve donanım uzmanı oldum resmen.
Birkaç yıldır Nvidia kullanıyorum. Güncellemeyi yapıp geçiyorum. Yazılımın olduğunu unuttum resmen.

AMD, sürücüler ve üretici arasında gidip gelen bir sıkıntı var işin temelinde. Ben geçen sene kendi kartımla sorunsuz kullandığım OC ayarlarını bugün uyguladığımda wattman veriyor. Tabii bu sürede sürücülerle gelen stok performans artışını da cebimize koyalım. Basitçe söylemek gerekirse AMD bir kartı ilk piyasaya sürdüğünde ideal performansında olmuyor, bazı üreticiler saat hızını artırıyor kimisi stok bırakıyor. Bu fabrika çıkış frekansı yüksek olanlar yeni sürücüyle performansı artacakken buna takılıp çökebiliyor millet de eski sürücü arıyor. Fabrika çıkış hızı normal olanlar sorunsuz devam edebiliyorlar. Bu üçleme sıkıntı örneğin Gaming X ve ROG Strix etiketli AMD kartlarda bu yüzden sık sorun yaşanabiliyor yeni nesillerde. En düz Gigabyte modelini alan ise sorun yaşamadan geçebiliyor.

Son düzenleme:
Evet. Tam 14 ay önce aldım bu AMD sistemini, oyun için almıştım. Açıkçası bu geçen 14 ay boyunca bana keyifli zamanlar yaşattı. Ta ki bu yılın ağustos ayına kadar. 3 hafta il dışına çıkmıştım ve geldiğimde baktım Radeon Software yeni güncelleme var diyor(21.7.2). Güncelledim ve bir oyun gireyim dedim, oyunda ikinci eli girerken ekran birden karardı ama sistem kapanmadı ve fanlar coştu. Hiçbir şekilde tepki vermedi reset atmak zorunda kaldım. Sonra belki bir kereliğine olan bir hatadır dedim bir daha girdim yine ikinci eli girerken aynı şey oldu. Baktım uygulamasına bildirimlerde "beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü varsayılan Radeon WattMan ayarları geri yüklendi." dedim araştırayım bunu neymiş. Bir baktım arkadaş AMD kullanan herkes bu sorundan yakınıyor. Hani bir sorunu ya da bir çözümü de yok, diyor ki birden fazla sorunu ve birden fazla çözümü olabilir. Herkes farklı bir şey söylüyor. 3 gün boyunca bir sürü çözüm denedim ve test ettim. Ama yok hiçbiri olmuyor artık akli dengemi kaybedecek noktaya geldim. Böyle yumruk atacağım monitöre içinden geçeceğim kasanın. Ne baş belası bir hataymış gitmek bilmiyor yapıştı kaldı. Belki Sapphire kartı kullandığım için diyeceğim ama bu firmanın kartını kullanmayan hemen hemen herkeste bu sorunu yaşıyormuş. Bilgisayardan da soğudum AMD'den de. En çok üzüldüğüm şey ise bu sisteme o kadar para verip hak ettiğim değeri görememek. Sizin düşünceleriniz nedir, cidden başlıktaki gibi mi düşünüyorsunuz?
Technopat'ta bir yazar 2 hafta önce bu yeni sürümün haberini yazmış onu okudum ve bilinen sorunlarda şunu gördüm;

Eki Görüntüle 1133784

Sanırım WattMan hatasından bahsediyorlar. Artık yeni sürümü bekleyeceğim elimden geleni yaptım. Hatanın kendi kendine geçmesini ya da yeni sürümü yüklememle çözüleceğini umuyorum.
Kardeşim geçmiş olsun kullanamıyorsun Nvıdıa alman lazım ozaman ama çok kişi AMD ekran kartlarından sıkıntılı. Zaten AMD şaşmış durumda baksana işlemcilerine ne kadar pahalı oldu 3000 serisinden sonra işlemciler bile yükseldi evvelden İntel diyorduk intel yakında fiyat ve performans olarak AMD tokatlayacak gibi. AMD ekran kartları çoğu kişiyi üzüyor. Bende yıllar evvel bir bilgisayarcıya bilgisayar toplatmıştım inanır mısınız. Bilgisayardan soğudum sonra oturdum boş günlerimde siteleri dolaştım yorumları okudum nasıl bilgisayar toplanır öğrendim, bilgisayar parçalarının performanslarını araştırdım yıllarımı verdim ama en sonunda kendim bir bilgisayar topladım.

İçeriği okuyamadım tamamen kusura bakma ancak Amd bence pişmanlıktır. F/P diye tanımlıyorum. Mesela General Mobile gibi bir şey. Snapdragon varken MediaTek gibi bir şey işte.
Kızgın bırakan arkadaşlar bu benim şahsi görüşürüm. Belki tekrar okumak istersiniz diye tekrar ediyorum. Evet bence Amd pişmanlıktır.

2012-15 arası AMD laptop kullandım
2016-2020 arası RX 470 sistem,
Ve yıl başından beri RX 5600 XT ve Ryzen 5 3500X'li sistem kullanıyorum bir sıkıntı yok. 9 senedir AMD'den memnunum.

Eki Görüntüle 1133784

AMD işlemci konusunda çok iyi ama GPU ve driver konusunda berbat.

Ekran kartında sorun var diye "AMD pişmanlık mıdır?" diye başlık açmanın mantığı yok. Canavar gibi işlemcileri var. Herkes sorunsuz kullanıyor. "AMD ekran kartları pişmanlık mıdır?" diye konu açılabilir. Fakat firmayı komple karalamak yanlış. Elektronik ürünlerin hepsinin bozulma olasılığı var. Size de herkese olabileceği gibi bozuk olanı denk gelmiş olabilir. Sapphire modelini zaten Recep Baltaş önermiyordu. Sorunlu bir seri olabilir. Üzgün olmanızı anlıyorum fakat her başımıza kötü bir olay geldiğinde markalardan soğuyacaksak hiçbir markayı almanın anlamı kalmaz. Hatasız ürün olmaz. Önemli olan garanti sağlayan firmanın müşteri mağduriyetini gidermek için nasıl bir politika izlediğidir.

Yanlış bilmiyorsam konuyu topluma açmadan önce inceleyen moderatör başlığı düzeltebiliyor. Bunu bana değil ona söyleyin.

Geri
Yukarı