AMD R5 5600X için sıvı soğutma önerisi

360mm H150ı Elite Capellix kullanıyorum. Mükkemmel bir soğutucu fakat pompa sesinin biraz rahatsız etmesi mümkün. Çok sessiz bir soğutucu diyemem. Fakat kullandıkça alışıyorsunuz.

MSI MAG 360r ARGB genelde tavsiye edilen bir soğutucu. Şu an İtopya'da büyük indirimde. 1.250 TL'den satılıyor. Sessiz çalıştığı söyleniyor.

MSI K360 tercih etmem açıkçası. O fiyat aralığına çıkınca daha iyileri var. Mesela benim kullandığım Amazon TR'de 1.920 TL civarındaydı. Corsair'ın bu sektörde ne kadar iyi olduğu bilindik bir şey. 5 yıl garantilerinin olması da artısı.

NZXT modellerine bakabilirsiniz ama onlar da sesli çalışır. Arctic Freezer'da sesli çalışıyor diye biliyorum. Ben sıvı soğutmaları önce gürültülerine göre değerlendiriyorum. Sizin için durum farklı olabilir tabii. Yoksa bahsi geçen soğutmaların hepsi işinizi görür. Performans olarak üzmezler. Garanti koşullarına önem göstermeniz lazım. Sıvı soğutmalar bozulmaya meyilli parçalar.

MSI K360 tercih etmemin asıl sebebi pompasında mospet sogutucu fan bulunması. Şahsi fikrim on tarafa 3060'lık radyotör takarsam içeriye normalden biraz daha fazla dercede sıcak hava girmiş olacak. Pompa fanı bence o fiyatlardaki çoğu soğutucuda olması lazım. Gönül isterki corseirde böyle bir sogutucu olsa da alsak.

MSI K360 tercih etmemin asıl sebebi pompasında mospet sogutucu fan bulunması. Şahsi fikrim on tarafa 3060'lık radyotör takarsam içeriye normalden biraz daha fazla dercede sıcak hava girmiş olacak. Pompa fanı bence o fiyatlardaki çoğu soğutucuda olması lazım. Gönül isterki corseirde böyle bir sogutucu olsa da alsak.
5600X için alacağınız her sıvı soğutma işinizi görecektir. Isıdan dolayı pompanın çatlamasına önlem olarak o fanın gerekli olduğunu düşünüyorsunuz büyük ihtimal. Fakat diğer soğutucuların yapısı da ona göre tasarlı. Pompanın ısınması NZXT modelllerinde çok oluyor. Ama sorun teşkil etmiyor. MSI'ın böyle bir önlem almasının sebebi de ısınmasının yüksek olduğundan dolayıdır diye düşünüyorum. Corsair modellerin pompası çok ısınmıyor. Karar sizin. Dediğim gibi alacağınız her sıvı soğutma model farketmeksizin işinizi görecektir. Seçiminiz küçük detaylara kalıyor (Gürültü, estetik vs.).

Geri
Yukarı