AMD R9 390 Sistem

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Michael Scofield paylaştığın Benchmark'ların sitesini atma şansın var mıdır ? Yalan söylüyorsun vb. anlamında demedim yanlış anlaşılmasın ben de bu kartlardan birini alma taraftarıyım ama son baktığım 2 incelemede de r9 390, Gta V testinde Gtx 970'i geçiyor veya eşit bir değere sahip oluyordu.
Benchmarklar

Birkaç oyun ve kartların performansları, kullandığım site burasıydı. PowerColor Radeon R9 390 PCS+ 8 GB Review | techPowerUp

Dostum 3.5GB vRAM diyip durmasan keşke, kartta 4GB vRAM var fakat 0.5'lik bölüm yavaş çalışıyor diğer 3.5'lık bölüme göre. Hiç çalışmıyormuış gibi yorumlar yapılıyor, çalışıyor fakat daha yavaş. R9 390 8GB vRAM'i de anlaşılan tam performanslı değil, olsaydı FPS'ye açık ara yansırdı diye düşünüyorum. Bu arada FPS'de r9 390 bazen öne geçiyor, bazen GTX970 öne geçiyor, yani hemen hemen aynı gibiler oyunlarda aslında bariz üstünlük kuramıyorlar birbirlerine. Eğer FPS olarak bariz üstünlük yoksa diğer avantaj ve dezavantajlar giriyor işin içine. Yazılım desteği, NVIDIA önde. Güç tüketimi, NVIDIA önde, hemde öyle böyle değil çok açık ara önde. Eğer R9 390 alırsanız iyi bir güç kaynağı da şart olacak size. Tüm bunlar göz önüne alındığında GTX970 şuan daha ağır basıyor. Gelecek içinde sanki GTX970 bitecekmiş ve R9 390 hala ultra takılacakmış gibi konuşmasın kimse, her kart eskiyor.

Bazıları R9 280 hala satıyor işte NVIDIA'nın eski kartları o kadar satmıyor, demekki performanslı değiller gibisinden konuşuyor. Arkadaşlar ciddi misiniz siz? Bu ülkemizdeki maddi durumla alakalı bir durum, AMD kartları daha ucuz olduğu için gündemde, şuan GTX970 tam bir fiyat performans ekran kartı olduğu için gündemde, gündemde olmayan GTX780Ti şuan kötü bir kart mı oluyor? NVIDIA'nın 9800GT ekran kartını bilen bilir, çok eski bir ekran kartı yıllar oldu çıkalı ama GTA5'i açabiliyor.

@saglammelih

Birkaç oyun ve kartların performansları, kullandığım site burasıydı. PowerColor Radeon R9 390 PCS+ 8 GB Review | techPowerUp

Dostum 3.5GB vRAM diyip durmasan keşke, kartta 4GB vRAM var fakat 0.5'lik bölüm yavaş çalışıyor diğer 3.5'lık bölüme göre. Hiç çalışmıyormuış gibi yorumlar yapılıyor, çalışıyor fakat daha yavaş. R9 390 8GB vRAM'i de anlaşılan tam performanslı değil, olsaydı FPS'ye açık ara yansırdı diye düşünüyorum. Bu arada FPS'de r9 390 bazen öne geçiyor, bazen GTX970 öne geçiyor, yani hemen hemen aynı gibiler oyunlarda aslında bariz üstünlük kuramıyorlar birbirlerine. Eğer FPS olarak bariz üstünlük yoksa diğer avantaj ve dezavantajlar giriyor işin içine. Yazılım desteği, NVIDIA önde. Güç tüketimi, NVIDIA önde, hemde öyle böyle değil çok açık ara önde. Eğer R9 390 alırsanız iyi bir güç kaynağı da şart olacak size. Tüm bunlar göz önüne alındığında GTX970 şuan daha ağır basıyor. Gelecek içinde sanki GTX970 bitecekmiş ve R9 390 hala ultra takılacakmış gibi konuşmasın kimse, her kart eskiyor.

Bazıları R9 280 hala satıyor işte NVIDIA'nın eski kartları o kadar satmıyor, demekki performanslı değiller gibisinden konuşuyor. Arkadaşlar ciddi misiniz siz? Bu ülkemizdeki maddi durumla alakalı bir durum, AMD kartları daha ucuz olduğu için gündemde, şuan GTX970 tam bir fiyat performans ekran kartı olduğu için gündemde, gündemde olmayan GTX780Ti şuan kötü bir kart mı oluyor? NVIDIA'nın 9800GT ekran kartını bilen bilir, çok eski bir ekran kartı yıllar oldu çıkalı ama GTA5'i açabiliyor.

@saglammelih
Söylediklerinize çoğunlukla katılıyorum fakat 8GB'ın illaki avantajı olacağını da düşünüyorum ister istemez. Çünkü daha bugün bir forumda karşılaştım Shadow Of Mordor'da 3.8GB kullanım olduğunda FPS drop yaşadığını daha sonrasında kartı iade ettiğini yazmış bir arkadaş. Ama başkası da öyle bir şey olmadığını kendisinde 970 olduğunu 3.5GB'ı geçse bile bir sorunla karşılaşmadığını yazmış. Şimdi hangisine inanıp güveneceğim bilemiyorum.

Bir kişinin bir sorunla karşılaşması o kartı kötü yapmaz, şayet öyle bir sıkıntının her kartta olmadığına adım gibi eminim. Şuan GTX970'in en büyük sıkıntısı Coil Whine, ve bu sıkıntıda kartı iade ederek düzeltilebiliyor.

Bir kişinin bir sorunla karşılaşması o kartı kötü yapmaz, şayet öyle bir sıkıntının her kartta olmadığına adım gibi eminim. Şuan GTX970'in en büyük sıkıntısı Coil Whine, ve bu sıkıntıda kartı iade ederek düzeltilebiliyor.
Ayın 15'ine kadar beklemeye karar verdim. O zamana kadar inceleme de gelirse Technopat'da daha sağlıklı bilgi sahibi oluruz. @Recep Baltaş 'dan ricam kısada olsa video sonundaki değerlendirmede 970'e kıyasla tercih edilmeli mi noktasına da değinirlerse benim gibi birçok kişinin kafasındaki soru işaretleri azalmış olur diye düşünüyorum.
Neden acaba?

Arkadaşım biz gelecek diyoruz. Shadow of Mordor ultrada 6Gb VRam kullanıyor. Tamam GTX 970 SoM'da kasmıyor olabilir bu da driver ile. Yanlız ilerde SoM gibi çoğu oyun çıkıcak ama hepsi NVidia tarafından GTX 970 için driver desteği ile güncellenecek mi, %80 hayır. Bunun için R9 390 diyoruz. GTX970 te mediuma 3 yılda düşersen R9 390'a 4,5 yılda düşersin. Şimdi anladın mı? Eğer arkadaş 3 yıla kalmam ben zenginim sürekli üst seviye alabilirim diyorsa buyursun GTX 970 alsın. Ama ülkemizin koşullarında öyle birşey diyeceğini sanmıyorum. Saygılarımla.

@Tim Burada sürücü desteğinden bahsetmiyorum. Oyuna özel vereceği destekten bahsediyorum. Atıyorum 5 yıl sonra GTA 6 çıkacak. NVidia O zamanın kartlarına GTA VI için özel driver verirken GTX 970'e verecek mi, hayır. İşte demek istediğim bu. Ayrıca hangi karta 10 yıl destek verdi kaynağınla beraber yazar mısın?

Dostum 3.5GB vRAM diyip durmasan keşke, kartta 4GB vRAM var fakat 0.5'lik bölüm yavaş çalışıyor diğer 3.5'lık bölüme göre. Hiç çalışmıyormuış gibi yorumlar yapılıyor, çalışıyor fakat daha yavaş. R9 390 8GB vRAM'i de anlaşılan tam performanslı değil, olsaydı FPS'ye açık ara yansırdı diye düşünüyorum.
@saglammelih
Arkadaşım GB artınca FPS artar diye bir kural yok. Şuan oyunlar yaklaşık 3-4Gb kullanıyor ultrada. Şuan için ikisi de aynı performansı verecektir. Ama GTX 970'in 4GB lık VRam'i yetersiz kaldığında R9 390 öne geçecektir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı