AMD Radeon RX 7900 Serisi Türkiye Fiyatı Belli Oldu

Kimin ne aldığı önemli değil, ben yeni serinin en düşük seviyeli kartını da alabilirim. Önemli olan serinin sorunsuz sürücüye sahip olması.

Ayrıca şu var: Sorun yaşatan bir kart istiyorsa 1000FPS versin sorunsuz bir kart kullanmayı tercih ederim.

Ne kadar büyük bir sorun? Bende %70 ihtimalle büyük bir sorun çıkacağını bildiğim bir kartı almam. Ama küçük sürücü sorunları ise umurumda olmaz.

Hocam bir kartta değil ki sorun... AMD geçmişi çok kötü özelikle 400, 500 ve 5000 serisi sıkıntılı kartlar. 6000 serisi belki daha az sıkıntılı ancak sıkıntıların devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Bu da NVIDIA'yı öne çıkarıyor. Bu sürücü sorunları AMD tarafında %30 ise NVIDIA tarafında %10 gibi komik bir rakam. Kimse inkar etmesin şu an hala 6000 serisinde bile hata alanların sayısı NVIDIA hata alanlardan fazla. Benim bir arkadaşımda AMD kullanıyordu - RX580 8 GB - ve sorunları vardı ama uğraşarak çözmeye çalışıyordu, ben GTX 950 kullanırken rahattım ve hiçbir hata yoktu. Sonra ben RTX 2060'a geçtim yine sıkıntısız devam ederken o "hataları az" diye 6000 serisinden 6700 XT ekran kartına geçti. Hatalar yine bitmek bilmedi, servise gönderdi bu sefer kart direkt DOA raporu ile hatalı kabul edildi ve parasını geri aldı. En son NVIDIA tarafında RTX 3060 Ti bakıyordu. Yani sizin anlayacağınız isterseniz siz hiç sorun yaşamamış olun hatta bal dök yala kart kullanın bu -NVIDIA'ya göre çok fazla olan ki yukarıda oranladım- hataların olmadığını göstermez. AMD daha bu konuda çok yol ilerlemesi gereken bir ekran kartı markası.

Bunun dışında AMD bence fiyat performans kart üretir. Evet 3000-4000 TL daha ucuza aynı performansı veren kartlar çıkardılar ancak; bu fiyat düşüşünün beraberinde "aldığım kart sorunlu çıkar mı?" ya da "acaba kart sorunlu çıkarsa ve servis 'sorunsuz' notu verirse ben ne yapacağım?" gibi şüpheleri de yanında fevkalede getirmiş oldu. Olay bundan ibaret kimse dediğim gibi 6000 serisi sorunsuzdur diyemez; daha az sorunlu ve stabilitesi daha yüksek diyebilir ancak hala problem var. Siz hiç NVIDIA 3000 serisinde bakın bu sürücü hata var ya da donanımsal bu problemler var diye başlıklar gördünüz mü? Ben çok nadir bu zaman kadar 3'ü geçmez gördüm, bunun anlamı AMD bir halt var ki bu başlıklar açılıyor ve insanlar konuşuyor. Lütfen kimse babasının markasını savunmuyor. Bunu bilin ve objektif bakalım konuya...

Bu yazı sadece alıntı yaptığım @kino ve @yapiz hocama değil genel bir yazıdır. Alıntı yapmaya hepinizi üşendim açıkçası...

Zor değil, kaynak aktarmaya değen bir plartform değil maalesef...

Dediğinize genel olarak katılıyorum. Ama %30 sürücü sorunu dediğimiz her zaman devasa bir şey olmuyor. Çoğu zaman sürücü değiştirerek çözülüyor.

Benim arkadaş garantiden yeni gelen 6700XT'sinde de hala coil whine yaşıyor. Bence biraz şans işi, biraz da ne kadar ekmek o kadar köfte... 🙃

COil whine kart ile alakalı değil MSI ASUS gibi kart üreticilerine bağlı bir şey.

Kimin ne aldığı önemli değil, ben yeni serinin en düşük seviyeli kartını da alabilirim. Önemli olan serinin sorunsuz sürücüye sahip olması.

Ayrıca şu var: Sorun yaşatan bir kart istiyorsa 1000FPS versin sorunsuz bir kart kullanmayı tercih ederim.
Şu anda öyle bir muhabbet dönüyor ki sanarsınız AMD ekran kartını sisteme takınca PSU patlıyor. Ben sorun yaşamıyorum. Kaç sayfadır AMD kart şöyle, AMD kart böyle muhabbeti dönüyor; bu kadar abartılacak bir durum var da benim mi haberim yok? AMD kartlar bu kadar problemli kartlarsa herkesin problem yaşıyor olması lazım, benim de kafamı duvarlara vuruyor olmam gerek, niye aldım bu kartı diye. Hala daha RX 500-5000 serisindeki kartlardan kaynaklı olan ön yargıyla konuşan bir ton insan var. Driver sorunsa benim de yaşıyor olmam lazım, bana ayrı driver mı indirtiyorlar? Tek eleştireceğim DX11'li oyunlar açısından NVIDIA daha iyi, onu da göz ardı edebilirim fiyatını düşününce.

Kimin hangi marka hangi model ekran kartı aldığı da zerre umrumda değil. İsteyen gider aynı fiyata yüzde 50 daha az performanslı ekran kartını alır sırf markası için. Yalnız sonrasında buraya gelip de ''onlar sorunluydu ondan almadım'' dediği zaman da gülerim. Sorunlu dediği kartta onun iddia ettiği sorunlar olmadan ondan %50 daha fazla FPS almış olurum çünkü.
Bende sürücü arkadaşımda sürekli garantiye gidip gelen coil whine'lı kartlar var. Ne kadar ekmek o kadar köfte bence.
Coil whine'ın AMD ile alakası bile yok. Buradan nasıl buraya bağladınız merak ediyorum.

Bende sürücü arkadaşımda sürekli garantiye gidip gelen coil whine'lı kartlar var. Ne kadar ekmek o kadar köfte bence.
Coil whine konusu Türkiye'de ayrı bir travma hocam. Nvidia'da olsa, AMD'de olsa o kart servise Coil whine'a sahip şekilde gitsin servis sorunsuz damgası basıp yolluyor. Bunu ayrı bir konuda tüm ekran kartları için ayrı bir sorun olarak görmek lazım.

Şu anda öyle bir muhabbet dönüyor ki sanarsınız AMD ekran kartını sisteme takınca PSU patlıyor. Ben sorun yaşamıyorum. Kaç sayfadır AMD kart şöyle, AMD kart böyle muhabbeti dönüyor; bu kadar abartılacak bir durum var da benim mi haberim yok? AMD kartlar bu kadar menem, problemli kartlarsa herkesin problem yaşıyor olması lazım, benim de kafamı duvarlara vuruyor olmam gerek, niye aldım bu kartı diye. Hala daha RX 500-5000 serisindeki kartlardan kaynaklı olan ön yargıyla konuşan bir ton insan var. Driver sorunsa benim de yaşıyor olmam lazım, bana ayrı driver mı indirtiyorlar? Tek eleştireceğim DX11'li oyunlar açısından NVIDIA daha iyi, onu da göz ardı edebilirim fiyatını düşününce.

Kimin hangi marka hangi model ekran kartı aldığı da zerre umrumda değil. İsteyen gider aynı fiyata yüzde 50 daha az performanslı ekran kartını alır sırf markası için. Yalnız sonrasında buraya gelip de ''onlar sorunluydu ondan almadım'' dediği zaman da gülerim. Sorunlu dediği kartta onun iddia ettiği sorunlar olmadan ondan %50 daha fazla FPS almış olurum çünkü.

Coil whine'ın AMD ile alakası bile yok. Buradan nasıl buraya bağladınız merak ediyorum.
Daha önce yazdıklarımı okursan herkes sorun yaşıyor demedim, çoğu kişi yaşıyor dedim. Bu duruma kronik sorun muhabbeti gibi bakabilirsiniz. Bir kısım kullanıcı sorun yaşamadığı için sorunsuz sanıyor tüm ürünleri. Biraz araştırırsanız zaten anlayacaksınız bu sürücülerin kronik sorunlu olduğunu. Kartlarda sorun yok bu arada, sürücüler ileride düzelebilir ama yıllardır yaşattığına bakıyorum da pek düzelecek umudu vermiyor bana.

Yaşadığım sorunları da belirttim, öyle basit sorunlar değil. Beni bilgisayar kullanmaktan soğuttu şahsen.

Coil whine konusu Türkiye'de ayrı bir travma hocam. Nvidia'da olsa, AMD'de olsa o kart servise Coil whine'a sahip şekilde gitsin servis sorunsuz damgası basıp yolluyor. Bunu ayrı bir konuda tüm ekran kartları için ayrı bir sorun olarak görmek lazım.
Arkadaşıma sürekli sorunlu geldi ve garanti her defasında hatasını kabul etti. :D Yeni verilenler de sorunlu, ben Nvidia'da bunu görmedim hiç. Bu arada Sapphire marka.

Daha önce yazdıklarımı okursan herkes sorun yaşıyor demedim, çoğu kişi yaşıyor dedim. Bu duruma kronik sorun muhabbeti gibi bakabilirsiniz. Bir kısım kullanıcı sorun yaşamadığı için sorunsuz sanıyor tüm ürünleri. Biraz araştırırsanız zaten anlayacaksınız bu sürücülerin kronik sorunlu olduğunu. Kartlarda sorun yok bu arada, sürücüler ileride düzelebilir ama yıllardır yaşattığına bakıyorum da pek düzelecek umudu vermiyor bana.

Yaşadığım sorunları da belirttim, öyle basit sorunlar değil. Beni bilgisayar kullanmaktan soğuttu şahsen.

Bir kısım değil neredeyse %90 civarı bilgisayardan soğutacak kadar sorun yaşamıyor. Sürcüler kronik sorunlu falan değil çünkü sorunlu olsaydı bu herkeste olurdu.

Eğer sürücüler kronik sorunlu olsaydı bu sorunu benim ya da başkasının da yaşaması gerekirdi. Sürücü sizin sisteminizde de aynı, benim sistemimde de aynı. Hal böyleyken nasıl oluyor da ''çoğu kişi'' problem yaşıyor da ben şanslı azınlığın içine düşüyorum? Ya da bir başkası. 6000 serisinde de ''çoğu kişi'' sorun yaşamıyor. Bu sizin ortaya hiçbir kaynak göstermeden attığınız bir iddiadan ibaret.

Ben zaten zamanında sorun yaşandığını inkar etmedim, baya da biliniyordu eski serideki sürücü sorunları. Şu anda ise bu ölçekte bir durum yok. Hiçbir zaman da sorunsuz demedim. Sorun yaşayan illa çıkacaktır, elektronik bu. Kendim sorun yaşamadığım için de sorunsuz demiyorum, sorun sizin iddia ettiğiniz gibi büyük ölçekte olmadığı için abarttığınızı söylüyorum sadece. Hiçbir zaman ağzımdan ''hiçbir sorun olmaz'' gibi bir cümle çıkmadı.

Arkadaşıma sürekli sorunlu geldi ve garanti her defasında hatasını kabul etti. :D Yeni verilenler de sorunlu, ben NVIDIA'da bunu görmedim hiç. Bu arada Sapphire marka.

Coil whine olayı üreticiye bağlı. Ayrıca Sapphire NVIDIA kart üretmiyor ki?

Arkadaşıma sürekli sorunlu geldi ve garanti her defasında hatasını kabul etti. :D Yeni verilenler de sorunlu, ben Nvidia'da bunu görmedim hiç. Bu arada Sapphire marka.
Dur bir linç daha yiyeyim. Nvidia'da bende daha az gördüm bu arada. Bir tek benim 3060 almadan önceki 3050'li sistemimde vardı coil whine. Sapphire demek kronik sorun demek. AMD kart aldırdığım zaman asla sapphire aldırmıyorum. Amd kart kullanıp sorun yaşayanların çoğu da sapphire zaten. Diğer markalarda sorunlu kartlar daha az.

Geri
Yukarı