Rehber AMD Radeon™ RX 5700 XT Tüm Markaların Termal Pad Boyutları

AMD ekran kartlarının sıcaklık sorununu hepimiz biliyoruz özellikle de Hotpot ve ekran kartı belleklerinin sıcaklığı çok yüksek değerlere çıkabiliyor. Bunun için kullanıcılar zamana da bağlı olarak ekran kartının termal padlerini değiştirmek istiyor fakat kendi ekran kartı marka ve modelleri için termal pad ölçülerini bulmak son derece güç hale gelmektedir. Bu rehberin amacı Termal pad boyutlarını Marka ve Modellere göre sınıflandırıp bilgilendirmektir. Hadi Başlayalım. 😀

Not: Aksi belirtilmedikçe tüm birimler mm cinsindendir.

Sapphire
  • Sapphire RX 5700 XT Nitro + Be

nitro be+.jpeg

• Sapphire Pulse RX 5700 XT
pulse 1mm.png

pulse uzun olan 3 mm diğerleri 2mm.png

Sapphire Pulse için, bellek yongaları için (ilk resim) tümü 1 mm'dir. Arka plaka için, çip üzerinde gözükenler 2 mm, uzun olarak görülen ise 3mm (ikinci resim).
  • Sapphire RX 5700 XT Nitro +

Sapphire-5700XT-Nitro-thermal-pads.jpg

XFX
  • XFX AMD Radeon™ RX 5700 XT Triple Dissipation

td.jpg

• XFX AMD Radeon™ RX 5700 XT 8 GB GDDR6 THICC III Ultra / XFX AMD Radeon™ RX 5700 XT 8 GB GDDR6 RAW II Ultra

thicc 3 ultra.jpg

• XFX AMD Radeon™ RX 5700 XT 8 GB GDDR6 THICC II Ultra

XFX RX 5700 XT Thiss 2 Ultra RX-57XT860DJ v1.4  1.png

XFX RX 5700 XT Thiss 2 Ultra RX-57XT860DJ v1.4  2.png

ASUS
  • ASUS Radeon ROG STRIX RX 5700 XT Gaming OC

asus rog strix.jpeg

Not: Tüm rakamlar mm birimindedir.

• ASUS TUF Gaming X3 Radeon RX 5700 XT OC

asus tuf rx 5700XT (Tuf 3).jpg

ASRock
  • ASRock Radeon RX 5700 XT Phantom Gaming D

Ekran görüntüsü 2023-12-02 220741.png

• ASRock Radeon RX 5700 XT Challenger D

asrock changellenger vram 1.75 vrm 2mm.png

ASRock Radeon RX 5700 XT Challenger için belleklerin termal pad boyutu 1.75mm, VRM için ise 2mm'dir.

Gigabyte
  • Gigabyte Radeon™ RX 5700 XT Gaming OC 8G (rev. 1.0)
gigabayte rx 5700XT gaming rev 1.0.png

Radeon™ RX 5700 XT Gaming OC 8G (rev. 1.0) için kırmızı olanlar 2 adet 48*14*0.5 mm , yatay olan bir tanesi 34*14*0.5mm' dir. Yeşil olan ise 73*10*1.5mm ve son olarak mavi renk ise 65*6*1.25mm'dir.
  • Gigabyte Aorus Radeon RX 5700 XT
1212.png

231231.png

Arka plaka için ölçüler ilk resimde; 3mm ve 2.5mm ikinci resimde ise kırmızı renkli olanlar 0.5mm, mavi renkli olanlar kısa olanı 1 mm ve uzun olanı 1.25mm'dir.

PowerColor
  • PowerColor Red Devil Radeon RX 5700 XT

power color red devil 5700xt.jpeg

MSI
  • MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC

5700xt evoke.jpeg

MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC için T ile yazılanlar Tickness'tan gelir. Örneğin; T1.75= 1.75mm Tickness ölçüsüdür.

• MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X

5700xt gaming x.jpeg

• MSI Radeon RX 5700 XT Mech OC

asfafa.jpeg

AMD Radeon RX 5700 XT

Tüm AMD referans tasarım ekran kartları için boyutları aşağıdaki resimdeki gösterilmiştir.

9898.png

Bu rehberi hazırlamam çok uzun sürdü ve sadece yazıya dökmem yaklaşık 4 saatimi aldı. 😄 Rehberde anlatılanları beğendiyseniz veya işinize yaradıysa "Beğendim" ifadesi bırakmayı unutmayın. İyi Sosyaller. 😄

UV'den kurtulmak için yol sunmuşsun hocam teşekkürler.

Rica ederim. Yine de undervolt yapılmasını öneririm.

ASUS Dual Radeon RX 5700 XT OC EVO

ac1d971e-e262-4ee8-ac72-edec561209cc.jpg

Not:
VRM ve VRAM'ler için 1.5 mm ölçüsündedir.

Dosya Ekleri

• 1701544830403.png
    1701544830403.png
    601,5 KB · Görüntüleme: 15
Rehber için teşekkürler, elinize sağlık güzel olmuş. Asrock Phantom Gaming D kullanıcısı olarak yakın gelecekte ped ve termal macun değişimi düşünüyordum. Bu rehber de iyi denk geldi, pedler için ekstra araştırma yapmama gerek kalmadı.

Liste için teşekkürler.

Bende Sapphire Nitro+ (düz) versiyonu var. Sanırım 1.0 ve 1.5 mm olarak iki ayrı kalınlıkta almam gerekecek. Kendi gözümle VRAM üstünü görmedim ama burası dahil her kaynakta 1.0 mm yazıyor. Olmazsa sadece VRAM için alırım. Sadece onlar çok ısınıyor. Çünkü bu meretten işe yarar kalitede alsam çok para edecek. Ped modeli olarak bir liste oluşturmaya çalışıyorum. Şimdilik sadece Pullsar Ice Dragon var.

Hotspot mu Memory mi Vrm mi veya GPU sıcaklığını iyi gözlemleyin. Bazı markalar IC denetleyicisi üzerine termal pad koymadılar. Bu sebeple Memory ve GPU sıcaklığı düşük olmasına rağmen hotpot sıcaklığı 90 derece altını göremeyebiliyor. Sapphire de bu durum yok ama hangisinin sıcaklığını absürt olarak daha fazla olduğuna bakın. Eğer Memory ve GPU sıcaklığını 75 derece civarındaysa o zaman IC denetleyiciler için 4 termal ped ihtiyacınız var ama Memory sıcaklığı fazla ise Memory'ler için sadece işinizi görecektir.

Son olarak aliekspress üzerinden memoryler için bakır termal pad almanızı tavsiye ederim normal termal pad almanızı önermem.

Hotspot mu Memory mi Vrm mi veya GPU sıcaklığını iyi gözlemleyin. Bazı markalar IC denetleyicisi üzerine termal pad koymadılar. Bu sebeple Memory ve GPU sıcaklığı düşük olmasına rağmen hotpot sıcaklığı 90 derece altını göremeyebiliyor. Sapphire de bu durum yok ama hangisinin sıcaklığını absürt olarak daha fazla olduğuna bakın. Eğer Memory ve GPU sıcaklığını 75 derece civarındaysa o zaman IC denetleyiciler için 4 termal ped ihtiyacınız var ama Memory sıcaklığı fazla ise Memory'ler için sadece işinizi görecektir.

Son olarak aliekspress üzerinden memoryler için bakır termal pad almanızı tavsiye ederim normal termal pad almanızı önermem.
Nitro+ kartımda VRM 70-72 derecede. GPU üzerine ilk önce MX-4 sürmüştüm. Pump out meydana gelip 4 yıllık fabrikasyondan kalma macundan kötü oldu. Sonra MX-6 macun sürdüm. En fazla 74 görüyor. VRAM 78 derecede geziyor. Bu yüzden sadece VRAM için almaya karar verdim.

Hotspot yanılmıyorsam 90 derecedeydi. Olmazsa birazdan tekrar Furmark testi yapayım.

Ben macun sürmek için açtığımda alttaki ikinci bloğu ve arka plakayı hiç sökmedim. Yani sadece GPU üzerini ve VRM parçalarını gördüm. VRM üzerindeki o uzun ped parçalandı ama tekrar düzeltip koymuştum. Değerlere bakılırsa hala iş görüyor.

Ben IC denetleyiciler için termal padleri kontrol edip onları değiştirmenizi tavsiye ederim. VRAM sıcaklığı normal gözüküyor 78 derece absürt bir değer değil. Diğer değerlerin de normal dediğim gibi IC denetleyicileri kontrol edin. 6×6×1.5mm olması gerekiyor.

Geri
Yukarı