AMD, RDNA 2 ile %50 verimlilik artışı sağlayacak

AMD, RDNA 2'nin RDNA'dan %50 daha verimli olacağını belirtiyor. Biliyorsunuzdur ancak yeni kartlarla donanımsal Ray Tracing desteğinin de geleceğini belirteyim.

50.jpg

324324.jpg

Ayrıca yeni karttan bir görüntü sızdırıldı. Kart hakkında hiçbir detay bulunmamakta.

321.jpg

Ryzen 4000 masaüstü işlemciler ve RDNA 2 kartlar 2020 sonuna yetişecek, tam tarih belli olmasa bile yaklaşık tarihten çıkarım yapabiliriz. 4000 serisinin daha erken tanıtılıp satışa sunulacağını beklerdim açıkçası. Gerçi Zen 3 ile yüksek gecikme sürelerini halledip Intel'in lehine hiçbir şey bırakmayacaklarını söylüyorlar. Beklemeye değecek kesinlikle.

AMD bu mimari ile Big Navi serisini çıkarttıktan sonra Nvidia 3000 serisi hamlesini yaparsa şöyle birşey olur diye düşünüyorum.
Zaten RTX 3000 serisi için de %50 performans artışı olacak söylentileri vardı. AMD tarafında söylentiden ziyade kendileri doğruladığı için NVIDIA'nın da %50 veya daha fazla performans artışı yapması artık kesin diyebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten RTX 3000 serisi için de %50 performans artışı olacak söylentileri vardı. AMD tarafında söylentiden ziyade kendileri doğruladığı için Nvidia'nın da %50 veya daha fazla performans artışı yapması artık kesin diyebiliriz.
Rekabet güzel ama fiyatları da düşürseler keşke.
Fiyatlar bu yeni iki seri ile daha da yükselecek diye korkuyorum :)

Son düzenleme:
Fiyatlar bu yeni iki seri ile daha da yükselecek diye korkuyorum :)
Hocam umarım 3000 serisinde de ( 1660 Ti'in 1070'e oldugu gibi ) RTX 2070'e eşit ama düşük fiyat bir şey çıkartırlar. NVIDIA yüksek bütçede şüphesiz önde ama biraz düşük bütçeye de bakması gerekiyor bence. 16 serisi güzel bir hamleydi mesela.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatlar bu yeni iki seri ile daha da yükselecek diye korkuyorum.
Yükseltmek yerine aynı bırakabilirler. Örneğin Nvidia uzun süredir en üst seviye ekran kartını 700-800$'dan satışa çıkartıyordu, 2000 serisinde istisna yapıp 1000$'dan çıkartmışlardı ve alım gücünün yüksek olduğu yerlerde bile çok ciddi eleştirilmişti. Ayrıca söylentilere göre de 3080 Ti ekran kartını 800$'dan çıkartacaklar. Şunu da ekleyeyim:
980 Ti çıkış fiyatı: 650$
1080 Ti (980 Ti'ın tam iki katı gücünde) çıkış fiyatı: 700$

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı