AMD RX570 Strix Sorunlu mu?

Buğra G.

Decapat
Mayıs ayında aldığım ASUS ROG STRIX RX570 4GB OC modelinde coilwhine sorunu vardı. Satın aldığım yere teslim ettim.(Vatan Bilgisayar) 2 Hafta sonra yenisini alabileceğimi söylediler. Yeni kartı aldım.
Anakart, İşlemci ve RAM değiştirecektim. Kutuyu hiç açmadım. Kenara koydum.

Yeni parçalarım dün elime geçti. Heyecanlı heyecanlı birleştirdim.
Trabzona okumaya gittim ve şuanda oradayım.

Ekran kartını kutudan çıkarırken bir şey dikkatimi çekti. Ekran kartının displayport koruma kapağı yoktu ancak üzerindeki jelatinler duruyordu. Kartın kullanılmış olma ihtimali olmadığını düşünüyordum çünkü jelatinler sökülmeden çalıştırılırsa idi mutlaka jelatinler sıcaklıktan dolayı eriyerek kartın soğutma bloğuna yapışırdı.

Her neyse, bu kartı sistemime monte ettim. Sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. BIOS'umu güncelledim ve oyun testleri yapmak istedim. CS:GO oyununa girer girmez eski kartımdaki gibi coilwhine başladı! Dikkate almadım ve oyunuma devam ettim. Yaklaşık 15 dakika sonra ekran birden gitti, gri görüntü oldu ve sistem kilitlendi. Arkaplanda çalan şarkı bile takıldı. Yaklaşık 3 saniye sonra görüntü, ses ve klavye-mouse ışıkları söndü.

Sistemin gücünü kestim ve biraz bekledikten sonra tekrar çalıştırdım. Sorunsuz bir şekilde açıldı. 3 saat boyunca sadece internette gezindim. Aynı sorun tekrarlamadı.

Bu sefer LOL oyununa girdim ve yine 15 dakika sonra aynı sorun oldu.

Ekran kartının arızalı veya kullanılmış olduğundan şüphelendim. Çünkü iade işlemini gerçekleştirdikten sonra görevli 5 dakika sonra falan getirdi yeni kartımı. Arkada sanki özellikle seçip getirmiş gibi. O zaman hiç düşünmemiştim bile...

Ekran kartı olmadan çalıştıramıyorum çünkü işlemcim Ryzen 5 2600.

Yarın gidip tekrar garantiye vereceğim. Umarım bir sonraki sağlam gelir. Sizce sorun bende mi, Vatan bilgisayar'ın akıllılığı(!) mı yoksa RX570 de mi? Gerçekten çok sıkıldım bu ekran kartıyla uğraşmaktan.

Yaptım max 73 dereceye çıktı. Testte sorun olmuyor ama oyunlarda bu problemi yapıyor.
Furmark testinde birşey çıkmadı ise kartı vatana götürmenin bir anlamı yok onlarda servise verip servisdeki elemanlarda furmark ve firestrike testlerine sokup geri gönderiyorlar sistemde kapanma veya görüntü gitme olmaz ise bence bir memtest86 testi yap ramlerinden emin olalım.

Furmark testinde birşey çıkmadı ise kartı vatana götürmenin bir anlamı yok onlarda servise verip servisdeki elemanlarda furmark ve firestrike testlerine sokup geri gönderiyorlar sistemde kapanma veya görüntü gitme olmaz ise bence bir memtest86 testi yap ramlerinden emin olalım.
İlk aldığım kartta da FurMark testinde sorun yoktu. Onu kabul ettiler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı