AMD Ryzen 1300X sıcaklık sorunu

Erdembora

Hectopat
Daha fazla  
Selam,
AMD Ryzen 1300X işlemcisini kullanıyorum daha 1 ay öncesine kadar işlemcim boşta 45 oyundayken 85 derecenin üstüne çıkmazken şu anda boştayken ortalama 60-70 derce oluyor. Bu sabah termal macunumu yeniledim lakin işe yaramaktan çok daha da kötü etkiledi 5 derce falan artış oldu.
Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir, ne yapmamı önerirsiniz?

Ek olarak stok soğutucusunu kullanıyorum ve bilgisayarımdaki fanların 1 tanesi bozuk 2 tane fan çalışıyor. 1 ay önce de çalışmamasına rağmen böyle bir sorun yoktu.

Selam,
AMD Ryzen 1300X işlemcisini kullanıyorum daha 1 ay öncesine kadar işlemcim boşta 45 oyundayken 85 derecenin üstüne çıkmazken şu anda boştayken ortalama 60-70 derce oluyor. Bu sabah termal macunumu yeniledim lakin işe yaramaktan çok daha da kötü etkiledi 5 derce falan artış oldu.
Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir, ne yapmamı önerirsiniz?

Ek olarak stok soğutucusunu kullanıyorum ve bilgisayarımdaki fanların 1 tanesi bozuk 2 tane fan çalışıyor. 1 ay önce de çalışmamasına rağmen böyle bir sorun yoktu.

Macunu çok ince sürmen gerek ölçüyü kaçırırsan sıkıntı yaşarsın. Fan hızı ya da CPU fanı arızalı olabilir, heatsink tam oturmamış olabilir. Sorun soğutucunun bir yerin de ama bu şekil de bakman gerekir. Fan düşük RPM de da dönüyorsa sıkıntı olur, gözlemlemen gerek. Boşta 45 dereceler de demişsin ama bu da bir sorun.

Macunu çok ince sürmen gerek ölçüyü kaçırırsan sıkıntı yaşarsın. Fan hızı ya da CPU fanı arızalı olabilir, heatsink tam oturmamış olabilir. Sorun soğutucunun bir yerin de ama bu şekil de bakman gerekir. Fan düşük RPM de da dönüyorsa sıkıntı olur, gözlemlemen gerek. Boşta 45 dereceler de demişsin ama bu da bir sorun.

Ne yapmamı önerirsiniz?

Ne yapmamı önerirsiniz?

Fanı yükte kontrol et diyeyim ama zaten yükteymişsin gibi sıcaklıklar var 60, 70 kesinlikle anormal sıcaklık. Bu bahsettiğin 70 derece sıcaklıklar da, önce soğutucunu el ile bir kontrol et, heatsink çok sıcak mı değil mi? Sıcaksa, temas olarak sıkıntı yok yani soğutucu işlemcinin üzerine tam oturmuş ve termal macun da sıkıntı yok anlamına gelir. Sonrasın da fan hızına bakmalısın, fan hızlı mı yavaş mı dönüyor? Fan bu dereceler de çok hızlı dönüyorsa senin macunu fazla sürmüş veya soğutucun işlemciye tam oturmamış demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı