AMD Ryzen 2. Nesil İşlemcilerin Fiyatları Belli Oldu

Adsız.jpg

Yakın bir zaman içerisinde çıkması beklenen AMD Ryzen mimari 2. nesil işlemcilerinin $ bazlı fiyatları belli oldu. Şimdi en büyük soru işareti bu fiyatların ülkemizde yansımasının nasıl olacağıdır.

AMD Ryzen 2000 series exposed, pricing, performance leaked | VideoCardz.com

Eki Görüntüle 287038

Yakın bir zaman içerisinde çıkması beklenen AMD Ryzen mimari 2. nesil işlemcilerinin $ bazlı fiyatları belli oldu. Şimdi en büyük soru işareti bu fiyatların ülkemizde yansımasının nasıl olacağıdır.

AMD Ryzen 2000 series exposed, pricing, performance leaked | VideoCardz.com
Bunun kaynağı belli mi? Yani güvenilir mi? Bana inandırıcı gelmedi. R5 2600X ve R7 2700X'in yanına soğutucu koymuşlar ve R5 2600 için Wraith Stealth diyorlar halbuki Wraith Stealth onu kaldıramaz.

@The Man From E.A.R.T.H. 2600 modeli için Wraith Stealth soğutucu yeterli, bu soğutucunun kullandığı diğer modellerde 65 Watt TDP değerine sahip, 2600 modeli de aynı TDP değerine sahip.

Fiyatlar Intel modellerine göre uygun, tek çekirdek performansında biraz daha iyileşme olacak frekans hızı artığı için. Coffee Lake modellerinden daha iyi bir tek çekirdek performansını vereceklerini düşünmüyorum. Yine tek çekirdekte Kaby Lake-Skylake tepe modellerinin de gerisinde olacaklardır diye düşünüyorum.

@The Man From E.A.R.T.H. 2600 modeli için Wraith Stealth soğutucu yeterli, bu soğutucunun kullandığı diğer modellerde 65 Watt TDP değerine sahip, 2600 modeli de aynı TDP değerine sahip.

Fiyatlar Intel modellerine göre uygun, tek çekirdek performansında biraz daha iyileşme olacak frekans hızı artığı için. Coffee Lake modellerinden daha iyi bir tek çekirdek performansını vereceklerini düşünmüyorum. Yine tek çekirdekte Kaby Lake-Skylake tepe modellerinin de gerisinde olacaklardır diye düşünüyorum.
Hocam ben Wraith Spire ile R5 1600 kullanıyorum. Render sırasında tam yük tüm çekirdekler 3.6 GHZ iken 70-72 derece arasına çıkabiliyor. R5 2600 daha hızlı olacak. Yanına Wraith Stealth koyulursa tam yükte 80 derece üstünü görür. O yüzden yeterli olmayacağını ve bi haberin bu yönüyle gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Tek çekirdek performansıyla ilgili de bence Kaby Lake ve Skylake işlemcileri ve Coffee Lake İ3 ve İ5 işlemcileri geçer diye düşünüyorum. (K serisi modeller ve İ5 8600 hariç).

@The Man From E.A.R.T.H. Görselde yanlış olabilir, olmasa da AMD bunun hesabını yapmıştır dediğin sıcaklık değerlerine çıkmaz. Tek çekirdek performansında 2400G ve 2200G modelleri R5 1400 ve R3 1200 modeline göre bir performans artışı yakaladı aynı şey diğer modeller içinde geçerli olacak. Ben Intel rakiplerini geçeceklerini sanmıyorum ama ilk Ryzen işlemci modellerine göre daha iyi olacakları kesin.

Stok soğutucular iyi olsa da OC yapıldığında yetersiz kalıyor, Ryzen işlemcilerin OC performansı da kötü zaten. Bakalım Ryzen 2 modelleri nasıl olacak göreceğiz.

Bugün itibariyle ambargo kalktı ve CPU testleri de ortaya çıktı, tam da tahmin ettiğim gibi tek çekirdekte Coffee Lake, Kaby Lake, Skylake tepe modellerindeki tek çekirdek performansını yakalayamadı AMD. AMD yine güzel bir adım attı. Frekans hızlarının artması ile beraber tek çekirdek performansında birinci nesil Ryzen modellerine göre iyileşme oldu, iki seri arasında nanometre dışında gözle görülür bir mimari farkı yok. Nanometreyi düşürüp frekans hızlarını daha yükseğe çıkarmışlar.

Bugün itibariyle ambargo kalktı ve CPU testleri de ortaya çıktı, tam da tahmin ettiğim gibi tek çekirdekte Coffee Lake, Kaby Lake, Skylake tepe modellerindeki tek çekirdek performansını yakalayamadı AMD. AMD yine güzel bir adım attı. Frekans hızlarının artması ile beraber tek çekirdek performansında birinci nesil Ryzen modellerine göre iyileşme oldu, iki seri arasında nanometre dışında gözle görülür bir mimari farkı yok. Nanometreyi düşürüp frekans hızlarını daha yükseğe çıkarmışlar.

Buradaki karşılaştırmada yakalamış hatta bazı yerlerde geçiyor Ryzen. Ama 4200 Mhz'de, intel ise 4400 Mhz'de yani intel 200 Mhz fazla olduğu halde. Etkileyici bence.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tepe modellerini geçtiği falan yok, çoklu çekirdek isteyen oyunlarda Ryzen elbetteki daha performanslı olacaktır. Ryzen ikinci nesil işlemcilerin tek çekirdek performansı yeterli bir seviyeye geldi, hala Intel ile baş edemiyor bu konuda ama yine güzel performans veriyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı