AMD Ryzen 2600 ısınma sorunu

Alpoaco55

Hectopat
İyi günler daha alalı 1 hafta olmayan bilgisayarım yük altındayken 75-76 dereceyi görüyor boşta ise 40 derece civarı bir değer gösteriyor. Yaklaşık 2 saat R6 oynayarak test yaptım ve sonuçlar bu şekilde;

d.jpg

GTA 5'te ise ortalama 70 Max 75 civarı oluyor, bu aylarda bu bir sorun mu yoksa çok önemli değil mi?
Eğer sorun ise nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Sistemim:
Anakart: MSİ B450 Pro-M. 2 V2
Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 2060 Aero ITX
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4
RAM: Team T-Force Vulcan Z 16 GB (2X8GB) DDR4 3000MHz
Kasa: Corsair Carbide Spec-05
Fanlar: 2 tepe fan(dışarı) + 2 Ön fan(içeri) + 1 egzoz fan (dışarı) + işlemci stok fanı

Not= Oda sıcaklığım gece bile 28 derece gündüz ölçmedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler daha alalı 1 hafta olmayan bilgisayarım yük altındayken 75-76 dereceyi görüyor boşta ise 40 derece civarı bir değer gösteriyor. Yaklaşık 2 saat R6 oynayarak test yaptım ve sonuçlar bu şekilde;

Eki Görüntüle 418786

GTA 5'te ise ortalama 70 Max 75 civarı oluyor, bu aylarda bu bir sorun mu yoksa çok önemli değil mi?
Eğer sorun ise nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Sistemim:
Anakart: MSİ B450 Pro-M. 2 V2
Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 2060 Aero ITX
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4
RAM: Team T-Force Vulcan Z 16 GB (2X8GB) DDR4 3000MHz
Kasa: Corsair Carbide Spec-05
Fanlar: 2 tepe fan(dışarı) + 2 Ön fan(içeri) + 1 egzoz fan (dışarı) + işlemci stok fanı

Not= Oda sıcaklığım gece bile 28 derece gündüz ölçmedim.
Merhaba, ben de bir Ryzen 2600 sahibiyim. 70-75°C değerleri limitlenmemiş bir işlemci için normal olduğunu düşünüyorum. Bu durum seni rahatsız ediyorsa BIOS'dan Core Performance Boost'u pasifleştirebilirsin, MHz'yi 3400'e sabitler. Oyunlarda pek bir performans kaybına sebep olmaz. Böylece ısınma problemini biraz giderebilirsin. Ayrıca opsiyonel olarak AMD Cool'n'Quiet'i de aktifleştirebilirsin.

Oda sıcaklığının gece bile 28°C olduğunu söylemişsin. Bulunduğun ortamın ısısı da ısınma problemine doğrudan bir etkendir. Kasanın yan kapağını çıkarırsan ısı 5°C'ye kadar düşecektir.

Bu düzenlemeler ile işlemcim en fazla 60-65°C arasında çalışmakta. Dene ve sonuçları buraya yaz.

Normal değerler dert etme. Çok daha düşük seviyeler istiyorsanız sıvı soğutucu alabilirsiniz veya kule fan.
Daha bilgisayarı yeni aldığım için ek bir masraf çıkaramam ama yine de saolun :D
Merhaba, ben de bir Ryzen 2600 sahibiyim. 70-75°C değerleri limitlenmemiş bir işlemci için normal olduğunu düşünüyorum. Bu durum seni rahatsız ediyorsa BIOS'dan Core Performance Boost'u pasifleştirebilirsin, MHz'yi 3400'e sabitler. Oyunlarda pek bir performans kaybına sebep olmaz. Böylece ısınma problemini biraz giderebilirsin. Ayrıca opsiyonel olarak AMD Cool'n'Quiet'i de aktifleştirebilirsin.

Oda sıcaklığının gece bile 28°C olduğunu söylemişsin. Bulunduğun ortamın ısısı da ısınma problemine doğrudan bir etkendir. Kasanın yan kapağını çıkarırsan ısı 5°C'ye kadar düşecektir.

Bu düzenlemeler ile işlemcim en fazla 60-65°C arasında çalışmakta. Dene ve sonuçları buraya yaz.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler .
Acaba biosta dediğiniz ayarları yapsam bilgisayara herhangi bir yan etkisi olur mu(parçaların ömrünün kısalması gibi) ayrıca tozdan aşırı rahatsız olan bir insan olduğum için kapağı çıkarmaya pek sıcak bakmıyorum :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı