AMD Ryzen 2600 işlemci edc (CPU)%99 sorunu

mertbektas12

Hectopat
Merhaba, AMD Ryzen 2600 işlemci kullanıyorum bilgisayarımı 3 gün önce topladım. Ryzen Master isimli uygulamada hiç güç yokken bile 3.9GHz'de çalışıyor işlemcim ve edc(CPU) yazan kısım %90 %60 aralarında geziyor sürekli bir arkadaşımda Ryzen işlemci kullanıyor ve aynı programdan baktığımızda onun işlemcisi yük altında son GHz'de çalışmıyor. BIOS'tan CPU Boost'u kapattığım zaman ise 3.4GHz'ye düşüyor ama yine sabit kalıyor hiçbir yük yok iken. Sorun kasa ve pusta sanıyordum gidip kasa ve PSU'mu yeniledim üst model aldım Plus Power sup. Aldım fakat sorun değişmedi. Ayrıca CoD warzone oyununda 75 dereceye kadar çıkıyor işlemcim ekran kartıma göre daha fazla ısınıyor.

ASUS B450M S2H.
8x2 Neo Forza 3200 RAM.
MSI RX 590 Armor 8 GB.
600W 80+ Power Supply.

Dosya Ekleri

• qwewqe.PNG
    qwewqe.PNG
    44,8 KB · Görüntüleme: 311
EDC değeri bir limittir. EDC 90 değeri işlemcinin PBO sırasında çekebileceği maksimum akımı ifade ediyor. TDC ise yine maksimum akım ancak bu sefer düşük sıcaklıktaki maksimum akım.
XPM i kapatınca işlemci ısınma sorunum geçiyor fakat kasam daha yeni ve böyle bir sorun olması normal mi yani xpm açık iken 80 dereceye kadar gelmesi normal bir durum mu ona göre teknik servise göndereceğim?
Hocam base frekansta çalışması normal, yüke sokunca yükselmeyecek şu anda sizin sisteminizde.
XPM i kapatınca işlemci ısınma sorunum geçiyor fakat kasam daha yeni ve böyle bir sorun olması normal mi yani xpm açık iken 80 dereceye kadar gelmesi normal bir durum mu ona göre teknik servise göndereceğim?

Abartılcak bir şey değil o. Güç seçeneklerinden dengeliye al ya da geçerli güç seçeneğinde minimum CPU frekansını ne kadar istiyorsan ona çek(benim yüzde 20) boşta CPU'nun3.4 GHz çalışmasına gerek yok. Hem boşuna ısı ve güç kaybı. Ayrıca her küçük hatada yok şunu sil yok BIOS pilini çıkar şu ayarla oyna gibi işlemleri yapmanızı tavsiye etmem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı