AMD Ryzen 3700X Ani Sıcaklık Değişimi

Ertaç çakmak

Hectopat
Eylül ayında var olan sistemimi işlemci, anakart ve sıvı soğutma alarak yükseldim. Kullanmakta olduğum sistemdeki bileşenler:

• AMD Ryzen 7 3700X
  • MSI X570 Ace
  • MSI Gaming 1070Tİ
  • G.Skill Sniper X 2x8GB 3200MHz
  • Cooler Master Vanguard 750Watt
  • Samsung 970 Evo 500GB M.2 SSD
  • Kingston HyperX Savage 480GB SATA3 SSD
  • Seagate Barracuda 1TB HDD
  • Cooler Master ML240R
  • Cooler Master MB511 RGB

Bu sistemde bilgisayar boşta iken ani sıcaklık artışı oluyor. Bahsetmiş olduğum durumu daha detaylı açıklayacak olursam, işlemci sıcaklığı 30-35 derece iken birden 45 dereceye yükseliyor. Daha sonra sıcaklık düşer düşmez tekrar aynı durum oluyor.

Bu durumun sebebini anlamak için HWMonitor programını açıp değerleri kontrol ettiğimde işlemciye anlık 1.48V gerilim verildiğini gördüm. Ayrıca işlemci çekirdek frekansı hep 4 GHz ve üstünde çalışıyor.

Aslında bu durum sistemi topladığım Eylül ayından beri devam ediyor. Bu durumun önüne geçmek için BIOS menüsünden Core Performance Boost ve PBO devre dışı bıraktım. Bu dediklerimi yaptığımda işlemci boşta 30-35 derece stress testinde 45-55 derecede çalışıyor. Fakat bu ayarlari devredışı bıraktığımda işlemcinin performansında hissedilir derecede kayıp meydana geliyor.

Şu an sistemde BIOS, çipset sürücüleri güncel. Windows 10 1903 sürümünü kullanmaktayım. Çözüm için tekrardan sıfır kurulum yaptım, bütün güç seçeneklerini denedim, MSI Dragon Center bulunan güç ayarlarında sadece silent modda bu durum olmuyor o ayarda ise işlemci 2.8 GHz hızında sabit çalışıyor ve anakart bu ayarda işlemciye 1.1 V gerilim uyguluyor. Dragon Center bulunan diğer güç seçeneklerinde ise durum bahsettiğim gibi herhangi bir değişim olmuyor.
Sorunun sebebini ve neyin çözüm olacağını bilmediğim için bu durumu sizinle paylaşmak istedim. Bazı konularda aşırı uygulanan gerilimin önüne geçmek için BIOS üzerinden işlemci offset ayarı yapanlar varmış. Bu ayarın nasıl yapıldığını ve sorunun asıl kaynağının işlemciye uygulanan voltaj olup olmadığını bilmediğim için hiç uğraşmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eylül ayında var olan sistemimi işlemci, anakart ve sıvı soğutma alarak yükseldim. Kullanmakta olduğum sistemdeki bileşenler:

• AMD Ryzen 7 3700X
  • MSI X570 Ace
  • MSI Gaming 1070Tİ
  • G.Skill Sniper X 2x8GB 3200MHz
  • Cooler Master Vanguard 750Watt
  • Samsung 970 Evo 500GB M.2 SSD
  • Kingston HyperX Savage 480GB SATA3 SSD
  • Seagate Barracuda 1TB HDD
  • Cooler Master ML240R
  • Cooler Master MB511 RGB

Bu sistemde bilgisayar boşta iken ani sıcaklık artışı oluyor. Bahsetmiş olduğum durumu daha detaylı açıklayacak olursam, işlemci sıcaklığı 30-35 derece iken birden 45 dereceye yükseliyor. Daha sonra sıcaklık düşer düşmez tekrar aynı durum oluyor.

Bu durumun sebebini anlamak için HWMonitor programını açıp değerleri kontrol ettiğimde işlemciye anlık 1.48V gerilim verildiğini gördüm. Ayrıca işlemci çekirdek frekansı hep 4 GHz ve üstünde çalışıyor.

Aslında bu durum sistemi topladığım Eylül ayından beri devam ediyor. Bu durumun önüne geçmek için BIOS menüsünden Core Performance Boost ve PBO devre dışı bıraktım. Bu dediklerimi yaptığımda işlemci boşta 30-35 derece stress testinde 45-55 derecede çalışıyor. Fakat bu ayarlari devredışı bıraktığımda işlemcinin performansında hissedilir derecede kayıp meydana geliyor.

Şu an sistemde BIOS, çipset sürücüleri güncel. Windows 10 1903 sürümünü kullanmaktayım. Çözüm için tekrardan sıfır kurulum yaptım, bütün güç seçeneklerini denedim, MSI Dragon Center bulunan güç ayarlarında sadece silent modda bu durum olmuyor o ayarda ise işlemci 2.8 GHz hızında sabit çalışıyor ve anakart bu ayarda işlemciye 1.1 V gerilim uyguluyor. Dragon Center bulunan diğer güç seçeneklerinde ise durum bahsettiğim gibi herhangi bir değişim olmuyor.
Sorunun sebebini ve neyin çözüm olacağını bilmediğim için bu durumu sizinle paylaşmak istedim. Bazı konularda aşırı uygulanan gerilimin önüne geçmek için BIOS üzerinden işlemci offset ayarı yapanlar varmış. Bu ayarın nasıl yapıldığını ve sorunun asıl kaynağının işlemciye uygulanan voltaj olup olmadığını bilmediğim için hiç uğraşmadım.

Dragon centeri tamamen silip en yeni biosu tekrar kurun ve herhangi bir değişiklik varmı bize söyleyin.

3700X, normalde core boost kapalıyken, 3.6Ghz hızında ve 0.9V ile çalışması lazım. En azından bende öyle. Belli ki, anakartınızın biosu düzgün çalışmıyor.

3700X, normalde core boost kapalıyken, 3.6Ghz hızında ve 0.9V ile çalışması lazım. En azından bende öyle. Belli ki, anakartınızın biosu düzgün çalışmıyor.
Kullandığım sistemde Core Performance Boost kapalı iken işlemciye 1V gerilim uygulanıyor.
BIOS güncellesiniz mi?
BİOS en güncel sürümü yüklü.

Dragon centeri tamamen silip en yeni biosu tekrar kurun ve herhangi bir değişiklik varmı bize söyleyin.
Bahsettiğiniz durumu da daha önceden denedim ama akşam tekrardan deneyeceğim.
Anakart'dan anakarta değişim gösterebilir voltaj sanırım. Ben Gigabyte kullanıyorum.
Olabilir bu gün okuduğum bir yazıda yeni bir BİOS sürümü gelecekmiş. Bahsettiğim güncelleme ile ilgili forumda konuda oluştutulmuş.
BİOS menüsünden CPB ve PBO ayarlarını enable yaptığımda sistem boşta iken anlık 61 dereceleri gördü tabi o an işlemciye en yüksek voltaj değeri olan 1.49 Volt gerilim uygulandı. Görselleri incelerseniz durumu daha rahat anlamış olursunuz.
İşin saçma olan tarafı ise Ryzen Master programında ısıları gözlemlediğimde sıcaklık değeri hiç 35 derecenin üstüne çıkmadı. ama kasada bulunan pompa ve fan sesi durmadan bir artıyor bir azalıyordu. Keza HWMonitor programında verileri gözlemlediğimde fan ve pompa hızı arttığında işlemci sıcaklılığının da arttığı görünüyordu.
CPB ve PBO seçenekleri kapalı iken sistemin durumu bu şekilde. Daha önceden de belirttiğim gibi BİOS sürümü güncel, ayrıca düzelir umuduyla BİOS update yaptıktan sonra BİOS ayarlarını da sıfırlamıştım ama değişen bir şey yok.
@recep Baltaş yardımcı olma şansınız var mı?
Hocam yeni BİOS sürümü geldi dün yükledin. Hazır BİOS güncellemişken tekrar BİOS sıfırlama işlemi yaptım. Temiz Windows 10 kurulumu yaptım. Keşke bu bahsettiğim adımları yapmasaydım. Çünkü oyunlarda yağ gibi akan PC şuan oyun içinde takılmalardan oynanmıyor. Üstelik şu anı sıcaklık artışları aynen devam ediyor.
Çıldırmak üzereyim şuan. Gece saat 4'e kadar PC ile uğraştım. Sabah 11'de tekrar açtım bu saatte kadar uğraştım ama yok olmuyor. CPB ve PBO devre dışı bırakıyorum artık oda çözüm olmuyor.
Ayrıca yeni BİOS güncellemesi ile PC ara ara 2.2GHz değerlerini görüyor fakat tekrardan boşta iken frekans değeri birden artıp sıcaklık degeri 35 dereceden 60 derecelere kadar ulaşabiliyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    199,3 KB · Görüntüleme: 95
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    485 KB · Görüntüleme: 80
  • 3.png
    3.png
    218,2 KB · Görüntüleme: 76
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    321,3 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:
''Core Performance Boost ve PBO devre dışı bıraktım. Bu dediklerimi yaptığımda işlemci boşta 30-35 derece stress testinde 45-55 derecede çalışıyor.'' durum ilk mesajınızda olduğu gibi mi değil mi orasını anlamadım.Öyle ise normal.Bu arada dragon center bios ayarlarını bozuyor,profil ayarlarını kapatsanız bile çakılı kalıyor chiset fanı yüzde yüzde çalışmaya başlıyor falan.dün ben biosu v1.5 e yükselttim önceden varmıydı hatırlamıyorum ama max voltage offset diye bi ayar çıktı yeni gördüğüm onda -100 mV yapılabiliyor voltaj.Yine Recep Baltaşın
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videosun da ki yönergelere göre voltaj düşürdüm 3800x imde 4 derece kadar bir sıcaklık düşüşü oldu cinebench r20 testinde 1.5 den 1.3 e düşürmüştüm core voltajı fakat ani voltaj yine ''vid'' değeri sekmesindeki değer 1.5 e çıkıyordu HWmonitor den baktığımda zaten skorum da testte 50 sayı kadar düştü.
Toparlarsam yazılım kullanmadan ryzen center da dahil ayarları sadece bios dan tekrar yapın sıcaklık dalgalanması kalkıyor core boost u kapatınca.Şunu da belirteyim şu anda pbo u açıp core boostu kapadım ben stok frekans 3.9 iken assasing creed odysey de 4.3 e kadar çıkıyor pbo ile sıcaklık dalgalanması olmadan.İşin ilginç yanı bu performans değerleri sentetik testlerde oluşmuyor ne r20 testinde ne de p95 testinde stok frekans test ediyor.

''Core Performance Boost ve PBO devre dışı bıraktım. Bu dediklerimi yaptığımda işlemci boşta 30-35 derece stress testinde 45-55 derecede çalışıyor.'' durum ilk mesajınızda olduğu gibi mi değil mi orasını anlamadım.Öyle ise normal.Bu arada dragon center bios ayarlarını bozuyor,profil ayarlarını kapatsanız bile çakılı kalıyor chiset fanı yüzde yüzde çalışmaya başlıyor falan.dün ben biosu v1.5 e yükselttim önceden varmıydı hatırlamıyorum ama max voltage offset diye bi ayar çıktı yeni gördüğüm onda -100 mV yapılabiliyor voltaj.Yine Recep Baltaşın
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videosun da ki yönergelere göre voltaj düşürdüm 3800x imde 4 derece kadar bir sıcaklık düşüşü oldu cinebench r20 testinde 1.5 den 1.3 e düşürmüştüm core voltajı fakat ani voltaj yine ''vid'' değeri sekmesindeki değer 1.5 e çıkıyordu HWmonitor den baktığımda zaten skorum da testte 50 sayı kadar düştü.
Toparlarsam yazılım kullanmadan ryzen center da dahil ayarları sadece bios dan tekrar yapın sıcaklık dalgalanması kalkıyor core boost u kapatınca.Şunu da belirteyim şu anda pbo u açıp core boostu kapadım ben stok frekans 3.9 iken assasing creed odysey de 4.3 e kadar çıkıyor pbo ile sıcaklık dalgalanması olmadan.İşin ilginç yanı bu performans değerleri sentetik testlerde oluşmuyor ne r20 testinde ne de p95 testinde stok frekans test ediyor.
Sorun aynen devam ediyor ilk mesajımda yazdığım gibi sıcaklık dalgalanması devam ediyor. Bende mecburen PBO ve CPB kapalı olarak kullanıyorum. Son yazdığım mesajdaki sorunları çözmek için Tekrardan BİOS sıfırlama ve temiz windows kurulumu yaptım. Oyundaki takılmalar gitti fakat sıcaklık dalgalanmaşı aynen devam ediyor.

BİOS gelen yeni ayarı bende gördüm denedim ama yine sonuç değişmedi. Hatta Max Voltage -0.1 olarak ayarladım. İşlemciye giden en yüksek voltaj 1.38 oldu ama nafile.

Dediğim gibi şuan CPB ve PBO kapalı ve güç ayarı olarakta Ryzen High Performance seçili. Neden bu profili seçtiğimi açıklayacak olursam, güç tasarrufu modunda işlemci frekans değeri 2.2 GHz sabitleniyor ama verilen çekirdek voltajı 1 volt, dengeli modda 2.8-3.6 GHz bandında seyrediyor ama yine çekirdek voltaj değeri 1 volt, ryzen balance modunda 3.5-3.6 GHz hızında voltaj yine sabit 1V, yüksek performans ve ryzen high performance ayarlarında sabit 3.6 GHz ve voltaj yine sabit 1V bende bu sebepten bu güç ayarını seçtim.

Ayrıca önceki BİOS sürümlerinde işlemci hangi güç seçeneğini seçersem seçeyim 3.6 GHz altına düşmezken son güncelleme 2.2 GHz hızına kadar düşüyor.

MSİ sitesine girip BİOS sürümü kontrol ettiğimde beta aşamasında bir sürüm var kararlı hale geldiğinde onu bir deneyeceğim.

Son olarak bahsettiğiniz PBO ayarını aktif edip, max voltage kısmını 0.75 yaptım ama bir değişme yok yok max işlemci frekansı 3.6 GHz üstüne çıkmıyor.

sa kardeşim aynı problemin tıpkısını ben yaşıyorum aynı işlemci ile bende hiç bi şekilde çözemedim.
boşta iken işlemci sıkcaklığı bir anda yükselip sonra yavaş yavaş geri düşüp tekrar bi anda yükseliyo bunu sürekli olarak tekrarlıyo...

Yeni konular

Geri
Yukarı