AMD Ryzen 5 1600 AF işlemciye yeterince OC yapamamak

GökBöri

Kilopat
Daha fazla  
Ayriyeten DarkFlash CF11 Pro 3pin A-RGB 3x12cm kasa fanı, 3+1 tane de kasanın orjinalinde gelen LED'li fanlar var, diğer donanımlar da Adata XPG Spectrix S40G RGB 256 GB M.2 SSD, WD Blue WD10EZEX 3.5" SATA 3 7200 RPM 1 TB 64 MB Cache HDD, ASUS Xonar DSX ses kartı, bir tane de 5400 RPM'lik 2.5" 500 GB'lık bir HDD takılı.
Sorum şu; ben OC'yi imzamda belirtilen değerde kullanıyorum bu OC'nin üzerine 25 MHz dahi artırsam AIDA64 stress testinde ekranda görüntü gidiyor, yaklaşık 1 dk içerisinde. Voltajı 0.00625 V dahi kıssam yine görüntü gidiyor test sırasında. Bunun sebebi güç kaynağı olabilir mi aklıma takıldı çünkü hesap ediyorum hespini toplasam kesinlikle 500W'ye yaklaşmıyor bile. Güç kaynağı sitesinden baktığım kadarıyla %88'lik verimle çalışıyor. Hadi diyelim ki 80'de çalışsın, 400W eder. İşlemci fanı ile birlikte 9 fan var bunlar yaklaşık 27 W güç çekiyor, ekran kartı 120W güç çekiyor Max. Hadi ona da 150W diyelim OC yaptım diyelim, ses kartı 5 W güç çeksin (sallıyorum bunu bilmiyorum), işlemci OC yaptığımda tam yükte 90W civarı bir güç çektiğini gözlemledim, hadi biraz artırınca 110W olsun, RAM'ler de 5 W güç çeksin, SSD'ye de 5 W yazıyorum HDD'lere de 5 W yazıyorum (bilmiyorum ama daha fazla çekeceğini de düşünmüyorum). Toplarsam 317 W yapıyor, saymadığım kaldı mı bilmiyorum. Zaten bunların hepsinin aynı anda bu kadar güç çekmesi imkansız. Güç kaynağında +3.3 ve +5v kanallarından verebileceği Max. Güç 110W olarak yazıyor. Ben biraz fazla fazla söyledim, bu işlemciyi neden 25 MHz dahi artıramıyorum? 1.39375 V da denedim olmuyor yani testte ekran gidiyor, sistem kapanmıyor sadece ekran gidiyor. Sıcaklıklara baktığımda son hatalı kapanmadan önce en fazla 80 dereceyi gördüm o da 4000 MHz'de denediğimde. Kesinlikle güç kaynağından mı kaynaklanıyor bu durum yoksa başka sebebi mi var, varsa nedir?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    91,4 KB · Görüntüleme: 49
Ryzen 1600 AF işlemciyi 120mm Kule tipi soğutucu ile birlikte 4.0 GHz 1.2625V değerinde kullanıyorum.
Güç kaynağın 500W güç verecektir zaten. Güç kaynağındaki verim prizden çektiği güce orantılıdır.
Güç kaynağı, 500W gücü sağlarken prizden 600W civarında güç çeker.
Belleklerinde de kararsızlık olabilir. Önce işlemciyi OC edip sonrasında bellekleri ayarlamanı tavsiye ederim.
Kullandığın anakart ta pek OC dostu bir model değil.

Her işlemcinin OC potansiyeli birbirinden farklıdır. Aynı voltaj ve aynı frekansta çalışabilen işlemciler de elbette mevcuttur ancak aralarında dağlar kadar silicon lottery farkı bulunan işlemciler de mevcuttur.

Örneğin benim 1600 AF işlemcim stabil olarak 3.9'a asla çıkmıyor ancak yakın bir dostumdaki 1600 AF işlemcisi 4.2GHz'e benim 3.9 için verdiğim Voltaj'dan daha azı ile çıkabiliyor. Yani mesele sadece anakart gücü vs. de değil, silikon kalite şansı diye bir gerçek de mevcut.

Mükemmel bir anakart ile 4GHz görmeyen 1600 AF'ler de mevcut. Giriş seviye bir anakart ile 1.35V'i geçmeden 4.1 / 4.2 görenler de mevcut.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı