Ryzen 5 1600 AF kötü OC sonuçları

dansemacabre

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Yükseklisans
Arkadaşlar merhaba,

B450M S2H V2 + 1600 AF ikilimde bir sorun var gibi duruyor. Önceki 1600 AF tecrübelerimden bambaşka bir şey bu. Silicon lottery falan da kurtarmıyor. :)

3.6 GHz hızda bile stabil tutamıyorum işlemciyi. 1.45V'a kadar denedim voltajı bana mısın demiyor. 3.7, 3.8, 3.9, 4.0 hangi voltaj/cpu clock denklemini denersem deneyeyim Prime95 testinde crash yemekten kurtulamıyorum. Voltaj ayarını hem Vcore hem dynamic Vcore üzerinden denedim. Maalesef sonuç aynı.

CPB kapalı, C-state kapalı, svm kapalı, cool & quiet kapalı.

BIOS güncel. Soğutucu darkfreezer X96 macun Arctic MX-4. İşlemci boşta 21 derece, Prime95 testinde crash yiyene kadar 56 derecelerde geziniyor.

Üstadların yardımları rica olunur. Saygılar :)

Ben af olmayanı 1.25 voltaj ile 3.8 stabil çalıştırıyordum ancak 3.9 ve üstünü yapamamıştım. Kendi stock soğutucusu olduğu için.

Bence sorun başka bir yerde gibi geldi bana.

Ben af olmayanı 1.25 voltaj ile 3.8 stabil çalıştırıyordum ancak 3.9 ve üstünü yapamamıştım. Kendi stock soğutucusu olduğu için.

Bence sorun başka bir yerde gibi geldi bana.
Tebrik ederim. Bana da öyle geldiği için konu açtım umarım bir fikri olan vardır.

OC'yi yaparken RAM hızların 3600'de mi?
RAM'i (2133-2400-2666) haline geri getirip OC'yi öyle yapmayı dener misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciyi kullanıyorum. Stock soğutucu ile ilk aldığım zamanlar 4 GHz'yi zorlamıştım ve sadece sıcaklık hoşuma gitmediği için stock hızlara çekmiştim. Geçen sene sıvı soğutucu aldığımda OC yapmayı denedim ama hiçbir şekilde stabil performans alamadım sizin gibi. BIOS ile mi alakalı bilmiyorum ama bir türlü güzel sonuç alamamıştım ben de.

Deneyeyim fakat bir alakası olabilir mi?
Bellek kontrolcün stabil değilse, bu sebepten de stabilite sorunu yaşıyor olabilirsin. Çünkü stres testinde bellek kontrolcü de yüke sokuluyor.

Deneyeyim fakat bir alakası olabilir mi?
İzlediğim OC videolarında bellek kontrolcüsündeki yükü azaltmak için RAM'leri hem az kullanıyorlar hem hızlarını düşürüyorlar ki OC potansiyeli varsa artsın. Her zaman işe yaramıyor, fakat belki size yardımcı olabilir diye yazdım.

İzlediğim OC videolarında bellek kontrolcüsündeki yükü azaltmak için RAM'leri hem az kullanıyorlar hem hızlarını düşürüyorlar ki OC potansiyeli varsa artsın. Her zaman işe yaramıyor, fakat belki size yardımcı olabilir diye yazdım.
Bellek kontrolcüsü ile CPU core, birbirinden bağımsız diyebiliriz. Ama stres testine soktuğunda, ikisi de etkilenir; çünkü işlemci bir bütündür. Tabii yapılan teste de bağlıdır. Mesela Prime95'te, sadece bellek kontrolcüyü yüke sokmaya yarayan testler (Large FFTs) var.

İlginç şekilde işe yarıyor. XMP kapalı durumda 3.8 GHz de 1.32V çalışıyor işlemci. Peki kontrolcüye giden voltajı artırsak sorun çözülür mü? XMP açık şekilde nasıl çözüm bulabiliriz?
Bellek kontrolcün stabil değilse, bu sebepten de stabilite sorunu yaşıyor olabilirsin. Çünkü stres testinde bellek kontrolcü de yüke sokuluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı