Ryzen 5 1600 AF kötü OC sonuçları

Haha, dediğim gibi 3600-20 çalışıyor :D Bu RAM'in XMP'si 3600-19'muş bu arada hocam, haberin olsun.

Konuya dönecek olursak, XMP açık halinde sadece RAM frekansını elle 3466 MHz'ye düşürmeyi dene. Daha sonrasında yine yapmak istediğin CPU OC ayarlarını dene. Yine olmazsa 3400 MHz dene, yine olmazsa 3333 MHz dene.
Deniyorum hemen. Bindik bir alamete :)

Deniyorum hemen. Bindik bir alamete :)
3.9 GHz, 1.35V, 3466 MHz Prime95 3 dakikalık test stabil. İlginç olan konu belleklerin hızı düştükçe işlemci core voltajı da düşüyor. Şu an dynamic voltage ile işlemciye max 0.2V verebiliyorum yani max çıktığı voltaj 1.35V. Sıcaklık değerlerim gayet iyi. El ile Vcore 1.37 ayarlanıp 4.0 GHz denenir mi? Yoksa yatıp uyuyalım mı :D
Dene bakalım. Seninki artık silikon değil, ya işlemci defective ya da RAM'ler sakat. Ben RAM'lere daha çok ihtimal veriyorum.
Sırf en kötü silikona sahip olduğunuzu görmek için uyumuyorsunuz. Güzel :)

Sırf en kötü silikona sahip olduğunuzu görmek için uyumuyorsunuz. Güzel :)

Tabii. Bak 1.35v'da turbo hızının üzerine +300Mhz verebilmişsin daha ne olsun, benimkisi 1.35v'da kendi turbo hızını ancak tutabiliyor. Rahat bir uyku çekerim bu gece.

Dene bakalım. Seninki artık silikon değil, ya işlemci defective ya da RAM'ler sakat. Ben RAM'lere daha çok ihtimal veriyorum.
Bence işlemcinin yüksek RAM hızlarını iyi kontrol edememesinden dolayı. Böyle durumları okumuştum forumlarda. Bizim forumda bile 3000-3200MHz'i çalıştıramayan veya XMP'si çalışmayan 1000-2000 serisi Ryzen işlemciler oluyor.

Bence işlemcinin yüksek RAM hızlarını iyi kontrol edememesinden dolayı. Böyle durumları okumuştum forumlarda. Bizim forumda bile 3000-3200MHz'i çalıştıramayan veya XMP'si çalışmayan 1000-2000 serisi Ryzen işlemciler oluyor.
Evet. Ryzen 1xxx, 2xxx, 2xxxG ve 3xxxG'lerin bellek kontrolcüleri kötü olduğu için 3600 MHz'ye ulaşamayabiliyorlar. Kesinlikle ulaşamıyor diyemeyiz; çünkü bellek kontrolcü de, işlemci silikonu da şans faktörüne bağlı. Adamın şansına iyi bellek kontrolcülü işlemci gelmiştir, 3600 MHz'yi stabil şekilde yapar ve kullanır. Bütün işlemciler, aynı kalitede fabrikadan çıkış yapmıyorlar.

Son düzenleme:
Peki kontrolcüye giden voltajı artırsak sorun çözülür mü?
SoC voltajı için 1.2v max güvenli değerdir, eğer anakartınızın voltaj kontrolcüsüne güvenmiyorsanız risk almayıp 1.1v değerine çekebilirsiniz. SoC voltajının alt girdileri olan VDDG ve VDDP için ise SoC'nin en az 0.1v altında kalacak bir değer girilmeli.

Bunun haricinde ProcODT değeri düşük ise biraz yükseltmeyi deneyebilirsiniz. 60'ın üzerine çıkmanın bir anlamı yok bana göre.

Bahsi geçen voltaj değerlerini BIOS üzerinden ya da Ryzen Master/ZenTimings türevi uygulamalar yardımı ile görüntüleyebilirsiniz. ZenTimings özellikle öneririm, çok hafif ve basit bir uygulama, RAM ile alakalı işe yarar tüm bilgileri listeliyor.

Ben de 1600AF kullanıyorum ve RAM’i 3200MHz üzerine çıkarınca stabilite sorunları olmaya başlıyor. Sanırım işlemcinin sınırı bu. 4.1 GHz 1.35V ile stabil kullanıyordum bir aralar.

SoC voltajı için 1.2v max güvenli değerdir, eğer anakartınızın voltaj kontrolcüsüne güvenmiyorsanız risk almayıp 1.1v değerine çekebilirsiniz. SoC voltajının alt girdileri olan VDDG ve VDDP için ise SoC'nin en az 0.1v altında kalacak bir değer girilmeli.

Bunun haricinde ProcODT değeri düşük ise biraz yükseltmeyi deneyebilirsiniz. 60'ın üzerine çıkmanın bir anlamı yok bana göre.

Bahsi geçen voltaj değerlerini BIOS üzerinden ya da Ryzen Master/ZenTimings türevi uygulamalar yardımı ile görüntüleyebilirsiniz. ZenTimings özellikle öneririm, çok hafif ve basit bir uygulama, RAM ile alakalı işe yarar tüm bilgileri listeliyor.
El ile atadığımda en fazla 1.15V verdim fakat sorun devam etti 1.2V denemedim hiç. Şu anlık 3.9 GHz 1.35V 3433 MHz de stabil çalışıyor sistem. Şimdilik bozmayacağım.
Ben de 1600AF kullanıyorum ve RAM’i 3200MHz üzerine çıkarınca stabilite sorunları olmaya başlıyor. Sanırım işlemcinin sınırı bu. 4.1 GHz 1.35V ile stabil kullanıyordum bir aralar.
XMP kapatsam bile 1.35V değerlerinde 4.0 GHz yakalayamadım maalesef. Başka zaman tekrar zorlayacağım işlemciyi :)

Geri
Yukarı