AMD Ryzen 5 1600 AF overclock

@berat3636

Neden sormayayım ki? Stabiliteden kastım sistemin siyah ekrana düşüp düşmemesi, Prime95 veya AIDA64 ile teste sok 15 dakika öyle dursun.

4.0 GHz de 0.0204v da yine ara ara çökmeler oluyor. 250 falan yapmam lazım o da çok riskli. Soğutucu gelsin 3.95 GHz de falan kullanırım. Hocam bu arada ürün garantiden çıktı mı?
3.95 GHz ve 0.0204v OC de kaç yıl götürür?
@berat3636

Neden sormayayım ki? Stabiliteden kastım sistemin siyah ekrana düşüp düşmemesi, Prime95 veya AIDA64 ile teste sok 15 dakika öyle dursun.

10 dk OCCT yaptım. Ama kapanıyor. Dayanmıyor. En fazla 1 buçuk dk dayandı. 3.6 GHz de 0.048v da 10 dk OCCT de 81 derece oldu.

Çünkü en son gece 3 de 97 derece iken fişten çektim :D
AMD Ryzen 5 1600'ün 12300 puan aldığı yerde benim af versiyonu 13000 alıyordu. 4.0 GHz OC ile 14500 puanlara çıktım.

Hocam bu arada ürün garantiden çıktı mı?

OC yapınca garantiden çıkıyor diyenler var da, BIOS'u sıfırlasan kim anlayacak OC yaptığını değil mi? Ben önemsemiyorum o yüzden.

Ya GHz düşür ya da voltaj arttır, soğutucunu düşündüğümde GHz düşürmek daha mantıklı.

OC yapınca garantiden çıkıyor diyenler var da, BIOS'u sıfırlasan kim anlayacak OC yaptığını değil mi? Ben önemsemiyorum o yüzden.

Ya GHz düşür ya da voltaj arttır, soğutucunu düşündüğümde GHz düşürmek daha mantıklı.

Wraith Prism 3.95 GHz de 0.0204v da 70 dereceyi geçmemesini sağlar mı?
3.95 GHz ve 0.0204v işlemcinin ömründen ne kadar yer?

Wraith Prism 3.95 GHz de 0.0204v da 70 dereceyi geçmemesini sağlar mı?
3.95 GHz ve 0.0204v işlemcinin ömründen ne kadar yer?

70 dereceyi geçmemesini neden bu kadar istiyorsun? 70 derece kötü değil ki.

Ömründen yemez serin çalıştığı sürece.

70 dereceyi geçmemesini neden bu kadar istiyorsun? 70 derece kötü değil ki.

Ömründen yemez serin çalıştığı sürece.

Fazla voltaj ömürden çalar diyorlar da. Daha dün bir konuda duydum. Demişlerdi di: 0.001v için işlemcini bozma. 1 yıl sonra(adını hatırlamıyorum ama değişik bir şeydi)... Olur mavi ekran verip durur.
Demişlerdi. R5 3600 konusuydu.

Fazla voltaj ömürden çalar diyorlar da. Daha dün bir konuda duydum. Demişlerdi di: 0.001v için işlemcini bozma. 1 yıl sonra(adını hatırlamıyorum ama değişik bir şeydi)... Olur mavi ekran verip durur.
Demişlerdi. R5 3600 konusuydu.

0.001v işlemciyi bozmaz etmez, mavi ekran olmaz. Sıcaklıklar iyi olduğu sürece hiçbir şey olmaz işlemcine.

@Sir Benjamin hocam maalesef risksiz sayılabilecek, anakartın uyarı vermediği en yüksek voltajda yani 0.0204v da bile 4 GHz de 2 dk dan uzun süre OCCT açık kalamıyor ekran gidiyor.
@Sir Benjamin

Son düzenleme:
Voltaj yetersiz kalıyor o halde, ya GHz düşür ya da voltaj arttır.

Yeni konular

Geri
Yukarı